Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 20.06. 2018
Dnes má svátek Květa
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Pěstováni orchidejí III. – Dendrobium

15. 10. 2010 | Zahrádka

Jelikož po minulém článku o orchidejích - Phalaneopsisech, které dosáhly nevídané obliby a má je téměř každý, jsem dostala spousty dotazů, na které jsem ráda odpovídala, jak jen bylo možno při mých zkušenostech a znalostech, rozhodla jsem se dnes pro druhé - snadno pěstovatelné kvítko z této čeledi.

Až Váš manžel zjistí, že máte okno už fialové či žluté od stále kvetoucích Plahaneopsisů, poohlédne se po něčem trochu odlišnějším. Zkušená prodavačka mu poradí Dendrobium. Od nezkušené utečte jinam, výběr je bohatý.

Nejznámější druh je Dendrobium phalaenopsis a Dendrobium nobile. Liší se květy, phalaenopsiovité mají květy podobné Phalám a na stonku - pouze drobnější květy, nobile  je s klasicky bílým květem, mnohdy uvnitř malinko s nafialovělým či narůžovělým středem.
Někdy jsou i vzácněji růžové i fialkové.

Nobile je trochu jiné. Nevyráží kvetoucí stonky, ale má trsy květů mezi listy a poměrně silné stvoly, protože musí něco udržet. Kvete směrem vzhůru, přičemž není výjimkou, že i dole na odkvetlých místech raší nové květy. Snadno se množí, vytvářejí pahlízy, které lze rozsadit. Rozsazujte v době, kdy už má asi tak 3 nové výhony, aby se příliš rostlina neoslabila a nové chytily.

Některé zůstanou zelené a odpočinou si, načež se do bílého šatu obléknou znovu. Jiné uschnou, ale zase, odstraňujte jen skutečně suché výhony! Není vzácností, že obrazí znovu trs květů.

Nenechte je přemokřené, ale ani příliš vyschnout substrát. I když obecně platí, čím méně si jich všímáte, tím lepší máte výsledky, což je příjemná skutečnost a potvrdila mi to odbornice, já to jen vděčně praktikuji...
 
Je možno je i venčit - v  polostínu, na zimu mají raději mírně chladnější přezimování než Phalaneopsisy.
Pozor však na škůdce! Díky španělským slimákům bych je tam letos  měla jen jednu noc.
A to jsem mívala venku volně v zemi kaktusy. Letos jeden spadl z okna a ráno tam byla tenoulinká bodlinatá slupička, nemohla jsem uvěřit.

Nenapadá mne, co k této půvabné krásce ještě říci -   je  nenáročná a krásná, snad jen to, že si je pak můžete rozsadit a máte třeba na výměnu. Má ráda rosení, jen pochopitelně ji neroste na slunci za pravého poledne.

U odrůd se stvoly máte někdy problém poznat, zda jde o Phalu  či Dendrobium.  Dendrobia však mívají menší květy.

Co nejdříve napíši článek o škůdcích, mně se už zase začala objevovat Vlnatka!  Vypadá jako chomáček vaty, honem likvidovat, pokud je v malém množství,  setřete vlhkým  hadříkem, namočeným v lihu, zdá se, že pro tohoto škůdce letos bude zase zima příznivá.
Při pár kouscích se to dá snadno zlikvidovat, ale ve větším množství je to děs.

 

Roxana

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Pěstováni orchidejí III. – Dendrobium:

Pěstováni orchidejí III.  – Dendrobium
Pěstováni orchidejí III.  – Dendrobium
Pěstováni orchidejí III.  – Dendrobium
Pěstováni orchidejí III.  – Dendrobium
Pěstováni orchidejí III.  – Dendrobium
Pěstováni orchidejí III.  – Dendrobium
Pěstováni orchidejí III.  – Dendrobium
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
sú to krásne kvety
Obrázek uživatelky
profil
Mám jich 8 , různé barvy, všechny právě raší výhonem květů. Zatím mám s nimi jen dobŕé zkušenosti.SmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
minulý rok jsem orchidej dostala k narozeninám od manžela a právě teď mi začala znovu kvéstSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Tak přesně tuhle žlutou jsem před dvěma dny obdivovala v jednom supermarketu, ale říkala jsem si, že počkám, až jak se mi podaří překonat s orchidejemi první zimuSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles