Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 25.04. 2024
Dnes má svátek Marek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pět faktů, které možná nevíte o mytí rukou

24. 08. 2010 | Péče o tělo
Snad nejčastější rodičovskou otázkou, kterou si z dětství pamatujeme, je: „Umyl/a sis ruce?“ I když nás tehdy možná povinná návštěva koupelny otravovala, mytí rukou je nezbytným a základním pravidlem osobní hygieny a pomáhá předcházet nákaze vážnými onemocněními z tzv. „špinavých rukou“, jako je žloutenka typu A, onemocnění vyvolaná bakterií Escherichia coli, úplavice, toxoplasmóza a další nakažlivé choroby. Mytí rukou je pro většinu z nás každodenní rutinou, přesto existuje několik překvapivých informací, které o této běžné činnosti možná nevíte.

1.)    Před jídlem nestačí
Že je třeba strčit ruce pod kohoutek před jídlem a po návštěvě toalety víme asi všichni. Krom toho ale ruce vydrhněte také před jakoukoliv manipulací s potravinami a pokud upravujete syrové maso, ryby či vejce, pak raději i v průběhu vaření. Máte-li pejska, kočku nebo jiného domácího mazlíčka, myjte si ruce po kontaktu s ním. Asi nepoběžíte do koupelny po každém pohlazení, ale hygiena rukou by měla být zvýšená. „K umyvadlu zamiřte také po smrkání, kašlání a kýchání nebo pokud jste byli ve styku s infekčně nemocným člověkem v domácnosti. Na seznam činností, po kterých je nutné mýt ruce, patří ještě přebalování dětí, vynášení odpadků či  práce na zahradě,“ radí Pavel Šimon, ze společnosti, která vyrábí hygienická zařizení a pomůcky.

2.)    Mýdlo je nezbytnost
Pouhé oplachování rukou? pod tekoucí vodou nestačí, jen mýdlo totiž dokáže skutečně zlikvidovat bakterie. Navíc obsahuje látky, které změkčují vodu a pomáhají ruce důkladně zbavit špíny. Pozor však na tuhá mýdla na veřejných toaletách. V jejich pórech a v loužičkách vody, v kterých někdy mýdla plavou, vzniká životadárná laguna pro bakterie. Mnohem hygieničtější volbou jsou mýdla v dávkovačích , proto byste jim měli dát přednost i ve své domácnosti. Pokud máte po použití mýdla suché ruce či podrážděnou pokožku, příčinou může být nevhodně zvolené pH nebo příliš agresivní parfemace. To pravé mýdlo pro sebe je zkrátka třeba hledat. Při častém mytí rukou a v zimě je vhodné pokožku ošetřit výživným krémem na ruce. Mějte jeden s pumpičkou na umyvadle v koupelně a malou tubičku noste při sobě.

3.)    Úkryt pro bakterie: dlouhé nehty a prstýnky

„Před mytím rukou je třeba sundat veškeré šperky od hodinek až po prstýnky. Právě prstýnky jsou oblíbeným úkrytem bakterií, protože plochy prstů pod nimi často nemydlíme,“ upozorňuje Jiří Tuháček. Hodinky na zápěstí pro změnu brání vydrhnout ruce až téměř do poloviny předloktí. Mytí dlaní nebo dokonce pouze prstů je naprosto nedostatečné. Důležitá je také péče o nehty, obzvlášť za delšími se totiž bakteriím velmi dobře daří. Ideální pro dokonalou hygienu je používat pravidelně malý ruční kartáček k čištění nehtů.

4.)    Papírové ručníky jsou hygieničtější

Nedávný výzkum prováděný londýnskou University of Westminster prokázal, že používání elektrických sušičů výrazně zvyšuje množství bakterií na rukou uživatele - v případě sušiče rukou na bázi teplého vzduchu je to v průměru o 254 % více.
Naopak použitím papírových ručníků se snížil celkový počet bakterií na rukou v průměru o 77 %. „Výzkumníci také zjistili, že používáním elektrických sušičů rukou se mohou bakterie šířit do značné vzdálenosti - až do 2 metrů v případě sušičů pracujících na bázi rychlého proudu vzduchu. V případě použití papírových ručníků nebylo zaznamenáno žádné výrazné šíření bakterií,“ dodává Pavel Šimon . Můžete-li, dejte proto přednost jednorázovým ručníkům.

5.)    Ne všichni si myjí ruce

Přišli jste na večeři do restaurace a protože se staráte o své zdraví, jdete si samozřejmě před jídlem důkladně umýt ruce na toaletu. Pak se vrátíte zpátky a s klidným svědomím se pustíte do jídla. Jenže pozor, cestou jste sahali na páku či kohoutek vodovodní baterie a na kliku od toalety. Říká se, že na těchto místech se nachází více bakterií než na toaletním prkénku! Sociologické průzkumy prokázaly, že většina lidí sice tvrdí, že si po použití toalety myje ruce, jen asi pouhá polovina populace tak skutečně činí. Pokud se před vámi dotkne kliky někdo, kdo zapomněl na umyvadlo, vaše mytí rukou, byť sebepečlivější, přichází vniveč. Dveře proto otevírejte loktem nebo použijte jednorázový papírový ručník.

Zdroj: Kimberly-clark

Veronika J.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Pět faktů, které možná nevíte o mytí rukou:

Pět faktů, které možná nevíte o mytí rukou
 
Čtěte také



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !