Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 25.09. 2018
Dnes má svátek Zlata
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Plavání s miminkem: Jak, kde a proč začít s vaničkováním

6. 05. 2015 | Cvičení
Kojenecké „plavání“ neboli vaničkování je v Česku stále populárnější a do bazénů maminky míří téměř z porodnice. Jak ale vybrat ten správný bazén, instruktorku a co to přinese miminku i rodičům? Na to všechno odpovídá Štěpánka Štrougalová, maminka čtyř dětí.

Nejprve se zaměříme na to, proč vlastně na vaničkové „plavání“ s miminkem chodit. Děťátko se při této činnosti téměř okamžitě krásně uvolní a celkově zklidní. Ze zdravotního pohledu se mu zlepší střevní peristaltika a bude mít menší případné bolesti bříška. Zapojí celý svalový aparát a pohyb ve vodě naprosto přirozeně podpoří jeho chuť k jídlu i pravidelnost spánku. Při společné činnosti, která může být příjemným zpestřením dne, se navíc prohlubuje citová vazba mezi dítětem a rodičem.

„Plavání“ s miminkem v klubu nebo doma?

Jsou dvě možnosti, které se v současné době nabízejí. Můžete navštívit klub, který má ve svých prostorách oddělenou místnost s větší vanou nebo může lektorka přijít přímo k vám domů.  „Kojenecké „plavání“ je dnes v Česku na opravdu vysoké úrovni. Kluby mají vyškolené instruktorky, které respektují psychomotorický vývoj dítěte a hygienické stanice dohlížejí na dodržení norem jak vody, tak okolních prostor. V tomto období dítěte jde především o prožitkovou činnost. Je tedy jedno, pro kterou variantu – zda pro „plavání“ v klubu nebo doma – se rozhodnete. Záleží spíše na vašich možnostech. Lekce většinou trvají padesát minut až hodinu, v domácím prostředí se to může lehce protáhnout až na sto dvacet minut.

Plavání s miminkem: Jak, kde a proč začít s vaničkovánímJak probíhá „plavání“ s miminky?

Základem lekcí vaničkování je „plavání“, ale jejich součástí by měly být základní prvky kojenecké masáže, informace o správném nošení miminka a v závěru každé lekce by vám měla instruktorka vysvětlit nenásilnou formu otužování dítěte.
Miminko je v samotné vodě v úplných začátcích přibližně deset minut a doba pobytu ve vodě se postupně prodlužuje až na třicet minut. Na vaničkové „plavání“ existuje propracovaná a léty ověřená metodika. Instruktorka vám vždy ukáže nové prvky, které pak můžete zařazovat do svého domácího koupání. Jde o to, abyste si společné koupání užili, i když nebudete mít instruktorku u sebe. Abyste si byli v jednotlivých úchopech naprosto jistí, věřili si a tuto sebedůvěru a pohodu mohli přenést na vaše miminko.

Lektorka by se měla snažit naslouchat rodiči a v případě nejasností či otázek spolu mohou daný dotaz konzultovat. Pokud si lekce vaničkování dopřejete pravidelně, má odbornice šanci potvrdit správný psychomotorický vývoj dítěte, může upozornit i na případné odchylky, které je pak vhodné konzultovat s pediatrem.

5 tajných tipů pro „plavání“ s novorozenci doma:

1. Vaničkujte v jakoukoliv hodinu. Plavat doma ve vaničce nemusíte jenom večer. Můžete si tuto příjemnou činnost dopřát i v deset hodin dopoledne. Pokud máte dny, kdy je dítě neklidné a už nevíte kudy kam, klidně můžete „plavat“ i dvakrát denně. Nemusíte mít vůbec strach z vysušení pokožky. Vždyť miminko je ve vodě opravdu jenom krátkou chvilku a pak mu stejně dopřejete olejíčkovou masáž.

2. Jako v moři… Projevuje se u vašeho děťátka kožní problém? Můžete zkusit „plavání“ ve slané vodě. Stačí přidat přírodní produkt se solí.

3. Vaničkování pro celou rodinu. Miminko je za podpory rodičů většinou ve vaně samo, ale zjistíte, že i společné koupání s dítětem je velký, krásný emocionální zážitek. Ve vaně může být s miminkem rodič nebo za asistence i starší sourozenec.

4. Koupání a kojení v jednom. Můžete také vyzkoušet společný pobyt ve vaně s kojením. Sama budete překvapena intenzitou krásného zážitku.

5. Zaznamenejte ty krásné okamžiky! Jste si už jednotlivými úchopy naprosto jisti a opravdu si vaničkové „plavání“ užíváte plnými doušky? Poproste někoho, ať miminko ve vaně nafotí nebo natočí. Uvidíte, že tyto záběry si budete časem velmi rádi pouštět.

Plavání s miminkem: Jak, kde a proč začít s vaničkovánímZajímavosti i mýty o „plavání“ s kojenci:

Teplota vody ve vaničce se vždy přizpůsobuje vašim požadavkům. Můžete začínat na 37 °C a postupným otužováním se dostanete kolem šestého měsíce k 30 °C.

Voda v ouškách nevadí. Po „plavání“ stačí smotkem buničiny nebo cípkem látkové pleny
vysušit zevní zvukovod.

Doporučovaný věk pro vaničkové „plavání“ je od 6. – 8. týdne věku dítěte. Přecházet na „plavání“ do bazénku se může s ukončeným pátým měsícem.

V klubech nemusí být voda ve vaničce nijak hygienicky upravovaná. Napouští se pro každé miminko nová z běžného vodovodního řadu. Každý klub dbá na řádnou dezinfekci vany a hraček.
Doporučovaná četnost návštěvy lekcí je jednou za týden, případně jednou za 14 dnů.

Svůj klub nebo přímo lektorku vaničkování můžete hledat na webových stránkách či sociálních sítích. Dobrá je i konzultace s pediatrem a ideální je doporučení od kamarádky. Oceníte, pokud si informace zjistíte již v průběhu těhotenství.

Zdroj: Juklik.cz
Foto: Pixpo


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Plavání s miminkem: Jak, kde a proč začít s vaničkováním:

Plavání s miminkem: Jak, kde a proč začít s vaničkováním
Plavání s miminkem: Jak, kde a proč začít s vaničkováním
Plavání s miminkem: Jak, kde a proč začít s vaničkováním
Plavání s miminkem: Jak, kde a proč začít s vaničkováním
Plavání s miminkem: Jak, kde a proč začít s vaničkováním
Plavání s miminkem: Jak, kde a proč začít s vaničkováním
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Malá má ráda vodu od malá. Nechce jít z vody ven.
Obrázek uživatelky
profil
vanickovaní je fajn, clovek by nerekl co s miminkem lze delat.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles