Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 17.03. 2018
Dnes má svátek Vlastimil
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Podívejte se na film Jiřího Krejčíka Osudové peníze

26. 09. 2010 | Televizní tipy

Kde začíná a kde končí síla a moc peněz? Premiéru televizního filmu Osudové peníze podle povídky Karla Čapka uvede ČT1 v neděli 26. září ve 20.00 hodin. V režii nestora české kinematografie Jiřího Krejčíka hrají G. Marcinková, J. Budař, M. Labuda ml., Z. Herfortová, I. Řezáč, B. Lukešová, J. Nováček, S. Zindulka, K. Winterová, L. Županič a další.

 

Původní televizní film je inspirovaný povídkou Peníze ze souboru Karla Čapka Trapné povídky. Příběh, situovaný do časů první republiky, začíná útěkem Růženy (Gabriela Marcinková) od manžela. V retrospektivách se objasňuje důvod hrdinčina trápení. Ústředním bodem příběhu jsou peníze, které bezradné hrdince několikrát zoufale chybějí. Životní starosti mladé ženy začínají ztrátou obálky s penězi její zaměstnavatelky. V tíživé finanční situaci a po naléhání rodičů (Stanislav Zindulka, Hana Smrčková) se provdá za syna majitelky obchodu s látkami, vysmívaného Fandu (Marián Labuda ml.), z něhož se vyklube zakomplexovaný opilec a z jeho matky (Zdena Herfortová) ziskuchtivá semetrika. Růženka pak prožije flirt s atraktivním poručíkem (Jindřich Nováček) od dragounů, vztah však není bez následků a hrdinka řeší problém těhotenství. Klasicky komponované drama vypráví také o maloměstském dusnu, velkoměstském odcizení a zatuchlých konvencích, jež chudá děvčata vhánějí do ponižujícího postavení. Scenárista a režisér díla Jiří Krejčík k tomu spolu s kameramanem Jurajem Fándlim využívá starosvětských interiérů, dobových kostýmů i exteriérů pražských pavlačových domů.

Uznávaný klasik českého filmu Jiří Krejčík, autor takových snímků jako je Vyšší princip, Svatba jako řemen, Božská Ema a moha dalších, v obdivuhodném věku dvaadevadesáti let vytvořil syrovou, ale působivou milostně-sociální baladu o důvěřivé dívce, jež chce žít poctivě, touží po lásce a propadá se do neštěstí.

 

Ve čtvrtek 23. září v 15:00 hod. (repríza v 19:05 hod.) vysílá ČT2 doprovodný dokument Peníze Jiřího Krejčíka. Půlhodinový snímek autorky a režisérky Aleny Činčerové měl být filmem o filmu Osudové peníze Jiřího Krejčíka. Natočený materiál, původně velmi detailní kronika práce na filmu, seznamuje diváka s herci, s jejich pocity i názory, s výtvarným pojetím, s mimořádně náročnou výrobou tohoto retropříběhu. Nakonec vytvořila Alena Činčerová poutavý portrét významného českého filmového režiséra jako charismatické, ale složité osobnosti, výrazného, svérázného, zapáleného umělce a věčného bojovníka. Prezentuje ho s citlivostí i humorem, s osobním vztahem k němu, ale i s vysoce profesionálním odstupem, který umožňuje vidět ho takovým, jaký skutečně je. Prostě nepominutelný Jiří Krejčík, který je v deváté dekádě svého života stále aktivním tvůrcem a který v dokumentu vypráví nejen o práci na Osudových penězích, ale i o velkých i malých strázních svého filmového osudu.


Zdroj: Česká televize

 

Mirka Bali

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Kraslice