Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Léto - čas jahodLéto - čas jahod Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 17.06. 2019
Dnes má svátek Adolf
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Ponořte se do naprosté tmy. Vyzkoušejte jógu ve tmě

23. 09. 2018 | Péče o tělo
Jaké to je cvičit jógu ve tmě a co přesně tento druh jógy člověku přináší? Připravili jsme pro vás průvodce jógou ve tmě, ve kterém najdete odpovědi na nejčastější otázky těch, které jóga ve tmě láká.

Jóga ve tmě není pouhý aktuální trend

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že jóga ve tmě je pouze jakási odnož klasické jógy a vznikla hlavně na základě toho, aby nalákala nové klienty, není to pravda. Jakýkoliv druh jógy by měl být i o duchovnu. Cílem je odvrátit se od vnějšího světa, pochopit své tělo a propojit se s ním. Aby při tom člověka nic nerozptylovalo, tak se jóga od pradávna cvičila o samotě nebo se zavřenýma očima. Cvičení ve tmě je tak vlastně logickým vyústěním toho všeho. Není to žádný nově založený či propagovaný směr.

Cvičení jógy ve tmě představuje výzvu

jógaZájemci o cvičení jógy ve tmě se často ptají, jestli mohou jógu ve tmě vyzkoušet i bez předchozích zkušeností s klasickou či jakýmkoliv jiným druhem jógy. Pravda je taková, že cvičení jógy ve tmě představuje novou výzvu i pro zkušené jogíny. Představte si, že přijdete na více než hodinu o zrak, jeden z vašich základních a hlavních smyslů. Abyste dosáhli stability a vyváženosti při cvičení jógy ve tmě, musíte se začít dívat dovnitř, využívat smysly, o kterých jste předtím neměli ani tušení. Kromě toho byste měli znát alespoň základní pozice, protože ve tmě je jednoduše nemáte možnost od nikoho odkoukat.

Tma přichází pozvolna – jakmile zhasnou svíčky

Jestliže se ke cvičení jógy ve tmě odhodláte, nemusíte mít strach, že jakmile začne lekce, najednou v místnosti všechno zhasne a vy si nebudete jistí ani tím, jestli sedíte na vlastní podložce. Na začátku lekce je v sále rozsvíceno několik svíček, které se během 5 minut sfouknou, teprve potom nastane úplná tma. Při samotném cvičení jógy ve tmě pak můžete mít zavřené oči, nebo je nechat otevřené. Pro většinu však bývá příjemnější, když oči zavřou, ačkoliv je v místnosti tma.

Stojí za to jógu ve tmě vyzkoušet?

Jednoznačně ano. Příprava na jógu ve tmě se neliší ničím od té, kdy se vydáte na klasickou jógu. Vezmete si se sebou pohodlné oblečení, podložku, pití, případně gumičku do vlasů. Přesto je mezi klasickou jógou a jógou ve tmě podstatný rozdíl. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že cvičení jógy ve tmě vám pomůže se dokonale osvobodit od pozorování a hodnocení sebe i druhých. Dokáže vás zbavit předsudků. Při józe ve tmě nehrozí, že byste se vzájemně pozorovali, dokonce nemáte možnost vidět ani sami sebe v zrcadle. Tento pocit musíte začít – je neuvěřitelně osvobozující.

Jóga ve tmě je zaměřená na ásány

Pokud vás zajímá, jaké pozice se při józe ve tmě cvičení, tak jsou to ásány. Jak už jsem jednou zmínila, tak při cvičení tohoto druhu jógy posílíte své smysly a naučíte se správně koncentrovat. Mimo jógové pozice se na lekcích jógy ve tmě věnujeme základním dechovým technikám, tzv. pránájáma. V pokročilé skupině se pokoušíme i o i meditační techniky. Pro pokročilé, odvážné či zkrátka pro všechny, kteří se nebojí zkoušet nové věci, doporučuji lekci nahé jógy.

Autor: Linda Tomsa Kalašová
Zdroj: Dům Jógy

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !