Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.09. 2018
Dnes má svátek Zita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Poprvé do školky

18. 08. 2014 | Výchova
Čas je náš neúprosný průvodce. Někdy je líbezným spojencem a jindy bezohledným katem. Tím se možná také stane i pro všechny rodiče, kteří poprvé povedou v září své milované dítě do mateřské školy. Ač je tento řez možná bolestivý, je zcela nezbytný pro plnohodnotný vývoj každého dítěte. Věk tří let je časem pro vstup dítěte do další životní etapy. Etapy socializace s vrstevníky a poznávání světa za hranicemi bezpečného hnízda rodiny.

Na co je třeba se připravit?


Program většiny školek je postaven tak, aby napomáhal dětem v jejich rozvoji. Podporuje jazykové dovednosti, koordinaci pohybů, smysl pro řád a péči o vlastní osobu, jemnou a hrubou motoriku, výtvarné, hudební a sportovní dovednosti, sebedůvěru či sociální dovednosti. Děti se učí pracovat společně jako skupina, rozvíjí svůj smysl pro utváření komunity a schopnost následovat pokyny.

poprvé do školkyProto je důležité myslet na přípravu do školky již v průběhu prázdnin a pomoci dítěti osvojit si základní dovednosti péče o vlastní osobu, jako např. samostatné použití toalety, mytí rukou, čištění zubů, jedení pomocí příboru, pití ze skleničky či oblékání, tak aby se mu jejich zvládnutí stalo opěrným pilířem pro snadný rozvoj nových dovedností ve školce. Nemalou pozornost bychom měli věnovat rannímu vstávání. Aby děti vstávaly každé ráno s radostí a lehkostí, potřebují si k tomu vytvořit návyk. Ten se tvoří opakováním dané zkušenosti, tzn. vstávání v takovém v ranním čase, který je vhodný pro snadné přesunutí se z domova do školky. S tréninkem vstávání a ranních rituálů je vhodné začít minimálně 14 dní před nástupem do školky.

Období adaptace ve školce

Dítě, a zejména dítě, které dosud nikdy nebylo pravidelně bez rodičů, vyžaduje při nástupu do školky výjimečnou pozornost. Je vhodné povídat si společně o nové životní okolnosti, o školce a všech výhodách s ní spojených.

Při ranním předávání ve školce se rodičům doporučuje neopouštět ho ve školce ve spěchu. Současně s tím je však vhodné vyvarovat se dlouhých ranních loučení. Dovolte svému dítěti pocítit Vaší lásku a dále ho jednoduše informujte, kdo a kdy si ho přijde vyzvednout. Mluvte klidným a srozumitelným hlasem, který podpoří jeho důvěru. Vždy mu připomeňte, že jste velmi rádi, že už chodí do školky a že je to to nejlepší, co může v době, kdy nejste s ním, dělat. Je vhodné mít na paměti, že v době odloučení rozvíjí dítě mnoho různých dovedností, takže se jedná pro něj o velmi pozitivní zkušenost. Dítě se učí přizpůsobit se nové situaci, spolupracovat s ostatními dětmi a učiteli. Učí se rozvíjet své dovednosti v různých činnostech a také se snaží pochopit denní režim školky. Získá nové kamarády, zájmy i povinnosti, které jej rozvíjejí. Také dochází postupně k poznání, že školní činnost končí v určitém čase, a že se opět vrátí ke svým rodičům do svého rodinného prostředí.

Co s dudlíky?

Odložení dudlíku je velmi důležitým momentem v životě dítěte, který je spojený s vědomým  rozvojem jazykových dovedností. Jeho používání zabraňuje v tomto rozvoji a zároveň vytváří připoutanost v době, kdy by dítě již mělo ústa používat pro jiné účely. Proto je vhodné odložit dudlík ještě před nástupem do školky. Zkušenost potvrzuje, že je to pro dítě velmi prospěšné a nápomocné k rychlému získání sebedůvěry a nezávislosti.
Pokud si i přesto rodiče myslí, že jejich dítě není ještě připraveno vydržet ve školce bez dudlíku, je vhodné dudlík nahradit, důvěrně známou měkkou hračkou, kterou může mít dítě neustále u sebe.

Zdraví

Někdy snižuje období začátku školního roku, nástup do školky, změna ročního období či změna emocionálního rozpoložení, obranyschopnost organismu proti infekcím. Proto je velmi důležité posilovat právě v období nástupu dětí do mateřské školy imunitní systém.

Oblečení a výbava do školky

Ke zdraví dítěte přispívá čisté, upravené a dostatečně volné oblečení, zvolené s ohledem na roční období a teplotu. Obuv by neměla dítě tlačit a měla by být tak velká, aby o ní dítě nezakopávalo. Děti by měly mít pohodlné přezůvky vhodné velikosti s pevnou patou. Při každodenního pobytu ve školce tráví děti většinou 1 – 1,5 hodiny denně venku. Proto je důležité pořídit pro ně kvalitní oblečení do větru, deště i sněhu.

Zdroj, foto: Nestlingue

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !