Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 20.03. 2018
Dnes má svátek Světlana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Pořádek ve vodách – dělení balených vod

17. 08. 2010 | Zajímavosti

V posledních měsících se v ČR rozpoutala veřejná debata o tom, zda pít raději balenou vodu nebo vodu z kohoutku. V zápalu porovnávání se, ale zapomnělo na to, že balených vod je několik typů a nelze je všechny házet do jednoho pytle.

Například minerálka vám doma z kohoutku pravděpodobně nikdy nepoteče. Přitom dodává našemu tělu látky, které si samo neumí vyrobit, ale potřebuje je k tomu, aby mohlo správně fungovat. Voda, která teče z kohoutku, může být  i kvalitní, ale většinou málo chutná, ale těžko bude mít nějaké zdravotní přínosy – v tomto minerálku nebo jinou podzemní vodu nahradit neumí.

 

Dělení balených vod

 

Nabídka balených vod je v dnešní době velmi rozmanitá. V obchodě si můžete koupit vody perlivé nebo bez bublin, přírodní nebo s příchutí, nebo vody pramenité či minerální, ale pozor i zabalenou vodu pitnou, což je většinou voda vodovodní zabalená v PET. Vyznat se proto v nabídce balených vod a vybrat tu správnou nemusí být snadné. Rozdíly mezi nimi spočívají především v původu vody tj. kvalitního zdroje podzemní vody na rozdíl od méně kvalitního zdroje povrchové vody, ale hlavně v různě přísných požadavcích na zdroj, jeho ochranu, úpravu zdroje a také v limitech škodlivých látek pro jednotlivé druhy balených vod.

 

Kojenecká voda je natolik kvalitní voda z podzemního zdroje, že je vhodná pro přípravu kojenecké stravy. Vztahují se na ní nejpřísnější požadavky na zdravotní nezávadnost. Kojenecká voda smí obsahovat  , do půl gramu na litr vody minerálních látek. Nesmí obsahovat více než např.. 20mg/l sodíku,10 mg/ dusičnanů. Kojenecké vody nelze upravovat žádným způsobem, ale lze je ozářit UV paprsky pro zajištění čistoty výrobku.

 

Přírodní minerální voda pochází z podzemního zdroje schváleného a kontrolovaného ministerstvem zdravotnictví. Obsah minerálních látek, kvalita a chuť minerální vody jsou stálé a pro daný zdroj charakteristické. Základní podmínkou minerální vody je fyziologický. To znamená, že obsahuje významné množství minerálních látek, které naše tělo potřebuje ke správnému vývoji a neumí si je samo vyrobit. Povolené jsou u minerálek pouze  úpravy, které nezmění charakteristické složení a které jsou povoleny naší i Evropskou legislativou..

 

Pramenitá voda (dříve nazývaná stolní) je  Kvalitní voda z podzemního chráněného  zdroje, která může být upravována pouze stanoveným způsobem, zdroj sledují  vodohospodáři. I zdroj pramenité  vody může být vhodný pro přípravu kojenecké stravy, pokud splňuje limity kojenecké vody.

 

Pitná balená voda nemusí vůbec pocházet z podzemního zdroje. Většinou je stáčena z vodovodu a tomu odpovídá tak její složení a chuť. Může být mírně cítit po chloru stejně jako voda z kohoutku. Na rozdíl od všech ostatních druhů vod, pitnou vodu může výrobce různě upravovat, např. přidávat chemické látky, které zamezí množení bakterií.

 

Zdroj: Ondrášovka.cz

 

Mirka Bali

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Mašle