Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 23.04. 2024
Dnes má svátek Vojtěch
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pozor! Klíště můžete chytit i v chladném březnu, někdy i dříve!

11. 03. 2014 | Zvířátka
V březnu bývá počasí všelijaké, od sněhové nadílky, přes jarní deštíky až po hřejivé slunce.  V tomto období míváme často tendenci podceňovat nebezpečí probouzejících se hladových parazitů, takže po návštěvách přírody nejsme tak ostražití.  To zvyšuje šanci na „neodhalení“ např. přisátého klíštěte a na přenos infekce.

Podle informací, které médiím poskytl Václav Hönig z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR, působí na klíšťata teplota či vzdušná vlhkost prakticky okamžitě a jejich aktivita se tak neváže až tak na konkrétní roční období, jako právě na teplotu.  Klíšťata tak začínají být aktivní od teplot přesahujících 4 až 5 °C.

Při poněkud bláznivém počasí posledních let tak odborníci z parazitologických pracovišť, lékaři a veterináři evidují řadu případů, kdy během února přišli pacienti s odchycenými klíšťaty jak na lidech, tak na psech a kočkách.

Pozor! Klíště můžete chytit i v chladném březnu, někdy i dříve!Dá se říct, že zvířata jsou v tomto období ohrožena více, než lidé, které v zimě i na začátku jara chrání teplé oblečení a vysoké boty. Majitelé domácích zvířat v tuto dobu na repelentní ochranu příliš nemyslí a ani lidé se po návratu z přírody příliš neprohlížejí.  Navíc vám domácí mazlíčci mohou klíšťata na svých kožíšcích nanosit domů, kde se ukryjí v pelechu a podobně. Parazit se pak může zakousnout i do vás, přímo na vaší pohovce.

Pokud tedy venku nejsou třeskuté mrazy, doporučují odborníci používat repelenty s obsahem DEET a věnovat po výletech do přírody (a to zejména do listnatých lesů, křovin apod.) pozornost jak svým čtyřnohým přátelům, tak sobě.

V případě, že na sobě či na zvířeti naleznete přisáté klíště, použijte speciální přípravek z lékárny na jeho usmrcení a odstranění a vyjměte ho kývavým pohybem. Tím zajistíte, že klíště v obranné reakci nevypustí obsah svého žaludku do těla hostitele a snížíte riziko přenosu některé z velmi nebezpečných infekčních chorob, jako jsou klíšťová encefalitida, lymeská borelióza, ehrlichióza, babezióza či bartonelóza.

Zdroj: Ixoderm



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !