Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 22.10. 2018
Dnes má svátek Sabina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Přiměřený pohyb kloubům svědčí

11. 09. 2010 | Péče o tělo

Abychom své klouby udržely v dobrém stavu, neobejdeme se bez pravidelného pohybu. Nic se ale nesmí přehánět, protože přílišná zátěž škodí. Na otázky, co se může stát a jak problém řešit, odpovídá as. MUDr. Eduard Šťastný z Ortopedické kliniky dětí a dospělých 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

 

Jaké činnosti a sporty kloubům škodí a kdy se už jedná o nadměrnou zátěž?

Kloubům jednoznačně škodí každá nadměrná činnost, která se opakuje po řadu měsíců a let. U vrcholových sportovců trpí nosné klouby nejvíce. Jako příklad mohu uvést vzpírání, squash, skoky do výšky, při nichž je velmi zatěžovaná odrazová noha, při basketbalu a volejbalu působí na chrupavku nadměrná síla při doskoku a extrémní zátěž představuje také fotbal. Klouby bývají nadměrně opotřebovávány i u mnohých povolání, u dělnických profesí, při práci v kleče a podobně.

 

Co se s nimi při nadměrné zátěži vlastně děje?

Může dojít k poškození kloubu následkem úrazu nebo postupnou degenerací chrupavky. Při úrazu bývá většinou poškozený meniskus. Pokud praskne, pak způsobuje bolest a současně jeho odtržená část mechanicky poškozuje kloubní chrupavku s následným vznikem defektu a rozvojem artrózy. Je proto nutné tuto poškozenou část artroskopicky odstranit, zarovnat a je-li to možné, vytvořit náběhy menisku tak, aby se tvarově podobal nepoškozenému.

Častěji ale dochází k pozvolnému ubývání chrupavky, obnažení kosti pod chrupavkou, k tvorbě cyst a kostních výrůstků na okrajích kloubních ploch. Zde mluvíme o osteoartróze, zkráceně artróze. Artróza je primárně nezánětlivé kloubní onemocnění. Jde do jisté míry o přirozený proces, který se při jednostranné nadměrné zátěži může urychlit. Chrupavka se ztrátou hydratace ztrácí své původní vlastnosti – elasticitu a pevnost - jejím ubýváním dochází finálně i ke změně tvaru kloubu. V případě kolen mají končetiny tvar písmene O nebo L. Onemocnění kloubní chrupavky vede k poškození kloubních vazů, pouzdra a k oslabení či zkrácení stabilizátorů - svalů. Jelikož je artróza bolestivé onemocnění, pacienti se často vyhýbají pohybu, svaly se o to více oslabují a ztrácejí svou funkci.

 

Jaká následuje léčba?

Záleží na problémech pacienta. Pokud má bolesti a dostaví se svalová únava, doporučíme nejprve režimové opatření – nepřetěžovat klouby a sport na určitou dobu omezit, v případech závažného poškození kloubní chrupavky s ním i zcela přestat. Velký význam má i korekce hmotnosti u postižených s nadváhou. Nemocnému je doporučeno také užívání prostředků, které artrotický proces maximálně zpomalí. 


Jaké sporty je možno po úrazu nebo při artróze provozovat, abychom působili ku prospěchu věci?

 

Chrupavka není vyživována přímo z cév, ale z tekutiny v kloubu obsažené. Při pohybu se chrupavka elasticky stlačuje a „nasává“ tuto tekutinu, která ji vyživuje a částečně ovlivňuje i její strukturu. Při vhodném pohybu jsou stimulovány svaly, které mohou zabránit vzniku osových deformit končetiny a rychlému zhoršení artrotického procesu.

Nejvhodnějším sportem je jízda na kole /rotopedu/ a plavání. Dále doporučujeme 30 minutové procházky jednou nebo dvakrát denně. Jde o nejšetrnější pohybové aktivity, při nichž se klouby nepřetěžují a při tom působí na zachování jejich přiměřené funkce.

 

Autorka: Eva Pavlatová


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
klby si odnesú roky nosenia nášho ťažkého tela
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Stříbrňáky