Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 22.10. 2018
Dnes má svátek Sabina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Pro pamětníky… 4x s jubilantem Otakarem Vávrou

4. 02. 2011 | Televizní tipy
Osobitá imaginace ve filmech Otakara Vávry – po celý únor se Česká televize věnuje 100. narozeninám legendárního režiséra (*28. 2. 1911). Od 6. 2. každé únorové nedělní odpoledne na Jedničce přední čeští herci ve vynikajících Vávrových historických filmech.

Noční host – neděle 6. 2. ve 14:35
Některé vzpomínky jsou příliš živé. Český psychologický film podle divadelní hry Ludvíka Aškenazyho (1961). Komornímu psychologickému příběhu přirozeně vévodí mistrovský herecký výkon Rudolfa Hrušínského. Dále hrají: J. Vala, M. Růžek, J. Hlaváčová a další. Scénář L. Aškenazy a O. Vávra. Kamera J. Tuzar. Režie Otakar Vávra.
Jednoho dubnového večera roku 1961 zastaví u motelu na benešovské silnici mercedes západoněmeckého podnikatele Hupperta. Sebevědomý obchodník kdesi po cestě „sbalil" naivní studentku Janu. Před hosty zdejšího bufetu si nebere servítky a okatě dává najevo svou nadřazenost. Netuší, že svým arogantním chováním probouzí v jednom z přítomných lidí nesnesitelné otakar-vavra-moje-prahavzpomínky…

Komediant – neděle 13. 2. ve 14:35
Sen o lásce a kráse se rodí uprostřed hladu a morových ran. Filmová adaptace historické novely Miloše V. Kratochvíla (1984). Hrají: O. Kaiser, M. Růžek, J. Hlaváčová, R. Brzobohatý, D. Veškrnová, J. Krampol, J. Štěpničková a další. Scénář M. V. Kratochvíl a O. Vávra. Kamera J. Macák. Režie Otakar Vávra.
„Našel své životní poslání – v těch hrůzách chce lidem hrát o kráse a o lásce. Všichni se mu posmívají, zdá se jim to nesmyslné, ale postupně svým entuziasmem nadchne obyčejné komedianty, kteří dosud měli jedinou touhu – přežít, neumřít hlady. Každý z nich pod jeho vlivem nachází smysl života, cosi navíc než jenom existovat..." říká o hlavní postavě, velké herecké příležitosti Oldřicha Kaisera, režisér Vávra. Film, situovaný do bouřlivých let třicetileté války, je příběhem českého studenta Vavřince, který musel po Bílé hoře opustit Čechy a protlouká se světem. V době, kdy si nikdo nemohl být jist zítřkem, se setkává s tlupou potulných komediantů a přináší mezi ně svůj nejdražší majetek – rukopis Shakespearovy hry Romeo a Julie…

Veronika – neděle 20. 2. ve 14:25
Drama lásky a zrady v historickém filmu podle novely Miloše V. Kratochvíla (1985). Hrají: T. Medvecká, J. Hlaváčová, M. Růžek, F. Němec, J. Adamíra, V. Preiss, J. Bartoška, O. Vízner, R. Lukavský a další. Scénář M. V. Kratochvíl a O. Vávra. Kamera J. Macák. Režie Otakar Vávra.
Epizoda ze života mladé, literárně nadané dívky Veroniky Pavlitové, se odehrává v roce 1854. Do Prahy právě přijede císař František Josef I. a mezi těmi, kteří jej přišli přivítat, byla i Veronika. Chce císaři předat žádost o milost pro svého uvězněného otce, protože sama jen velmi těžce z bídného platu švadleny živí sebe a své sourozence. Díky náhodě se dívka seznámí s Boženou Němcovou, kterou nesmírně obdivuje. Na čas se stane její přítelkyní a důvěrnicí. Naivity mladé dívky však využije policejní ředitel Paümann, který již delší dobu Němcovou sleduje. Veronika mu ve své prostoduchosti ledacos poví. Až později pochopí, jak byla zneužita… „Drama dívky, která je uštvána k smrti. Veronika umírá, protože nemůže přestoupit mez svého svědomí. Osud je vždycky determinován dobou, která utváří lidské charaktery a názory. Veronika nemůže žít jako člověk dvou tváří a přitom nemá na vybranou. Vycházím nejen z historických faktů, ale také z vlastního přesvědčení, že mravní zákon v člověku je určující. Proto mě tak přitahují historické postavy, na nichž se jako v krystalu odráží nejen doba, ale i charakter našeho národa." říká O. Vávra, který do titulní role obsadil Taťjanu Medveckou, Boženu Němcovou představuje Jana Hlaváčová.otakar-vavra-veronika

Příběh lásky a cti – neděle 27. 2. ve 14:25
Jeden z nejkrásnějších milostných příběhů české literatury nemá podobu novely či románu, nýbrž soukromé korespondence spisovatelů Karoliny Světlé a Jana Nerudy. Český film (1977). V hlavních rolích září Jiří Bartoška a Božidara Turzonovová. Dále hrají: C. Morávková, J. Pleskot, J. Smrčková, J. Adamíra a další. Scénář J. Šotola a O. Vávra. Kamera M. Ondříček. Režie Otakar Vávra.
Osmadvacetiletý, zatím ještě nepříliš známý básník Jan Neruda se v roce 1861 potýká se zdrcující kritikou své prvotiny Hřbitovní kvítí. Přitahuje ho o čtyři roky starší začínající spisovatelka Johanna Mužáková, která publikuje pod pseudonymem Karolina Světlá. Oba se stýkají ve vší počestnosti při různých příležitostech, například na pohřbu Boženy Němcové, se kterou se Světlá kdysi přátelila. Společenské konvence a obava z hanby a opovržení však Karolině nedovolí Nerudovu lásku opětovat. Pražská smetánka má totiž oči všude a každý skandálek je pro ni vítaným zpestřením…


ČT1 neděle 27. února

Stovku má člověk jednou za život – komponovaný večer od 21:15
Století v životě a díle legendárního režiséra Otakara Vávry. Dokument o jedné z nejvýraznějších osobností českého filmu. Připravily: J. Němcová, A. Činčerová a A. Sirotková.

Kladivo na čarodějnice – od 22:15
Ďábel je vynalézavý. Český film na motivy románu Václava Kaplického (1969). Hrají: V. Šmeral, E. Romančík, J. Kemr, S. Valentová, B. Waleská, E. Cupák, L. Tokoš, J. Obermaierová, J. Štěpničková, B. Holišová a další. Scénář E. Krumbachová a O. Vávra. Kamera J. Illík. Režie Otakar Vávra.

ČT2 úterý 22. února od 21:45
Inventura Febia se věnuje životnímu jubileu režiséra Otakara Vávry: v roce 1995 natočil pro cyklus GENUS portrét Lídy Baarové, kterou osobně dobře znal. Druhý snímek Život režiséra Otakara Vávry, který měl premiéru v roce 1995, natočila jeho manželka Jitka Němcová.

neděle 27. 2. od 20:00
Moje Praha – televizní premiéra posledního filmu nejstaršího tvořícího českého režiséra! Srovnává Prahu třicátých let a současnou. Nestor české kinematografie vzpomíná na ty, kteří určovali tep tehdejšího kulturního a politického života. Vyrobilo Febio.

Zdroj: Česká televize

Veronika J.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
važné príbehy
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Šperky