Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 25.04. 2024
Dnes má svátek Marek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Proč je odpočinek na cestách důležitý a jak se efektivně zbavit únavy?

16. 07. 2017 | Praktické rady
Letní sezóna s sebou přináší období dovolených, na které se spousta z nás vydává auty, po vlastní ose. Málokdo ale je na dlouhé trasy do zahraničí nebo na druhý konec republiky připravený. Zejména příležitostní řidiči, kteří absolvují delší trasu pouze jednou či dvakrát do roka, by měli dát pozor. Není divu, že jim už po několika kilometrech začne klepat na dveře největší nepřítel řidiče – únava. Pokud se s ní potýkáte i vy, nebojte se, pravidelným a efektivním odpočinkem předejdete rizikům a vychutnáte si bezpečnou jízdu.  

Odborníci z Evropské spánkové společnosti potvrdili, že únava je pro řidiče stejným rizikem jako alkohol. Velmi ospalí lidé se totiž ve skutečnosti chovají podobně jako podnapilí. Ospalost zpomaluje reakce, snižuje vnímavost a zhoršuje rozhodovací schopnosti. Smrtelné nebezpečí řízení v ospalosti si však oproti nebezpečí řízení pod vlivem alkoholu přizná málokdo. Na odpočinek bychom přitom měli myslet už před jízdou, zejména pokud se chystáme na dlouhou trasu. Nevyplatí se podceňovat ani příznaky různých onemocnění včetně obyčejného nachlazení, které doprovází podobné disfunkce vnímavosti jako únavu.


řízení při únavěPokud jste se před jízdou řádně vyspali, máte oproti „nevyspalcům“ z čeho čerpat energii. Nicméně i vám po monotónní a dlouhé vzdálenosti hrozí mikrospánek. Ten sice netrvá déle než pouhé vteřiny, ale i ty mohou být během řízení osudové. ¨

Nejčastěji mu řidiči podléhají právě v letních měsících při vysokých teplotách, které zhoršují cirkulaci vzduchu ve vozidle. Riziková je také jízda při zhoršené viditelnosti – za šera či v noci, zejména pak mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Nebezpečný může být i poslech monotónní nebo příliš hlasité hudby, která bdělost a soustředění také dlouhodobě nepodporuje.

Jak s únavou zatočit?


Hned, jakmile začnete pociťovat příznaky únavy, např. se přistihnete, že si opakovaně třete oči, vyhledejte nejbližší místo k odpočinku. Zastavit můžete v bezpečnostním (odstavném) pruhu silnice, na odpočívadle nebo čerpací stanici, kde si v klidu protáhnete tělo a okysličíte organismus. Najděte si takovou čerpací stanici, kde se dá příjemně posedět, třeba při šálku dobré kávy a malého občerstvení.
Během přestávek tak odvedete pozornost od náročného řízení. Pauzu efektivně využijete také údržbou vozu – umytí oken totiž splňuje nejen požadavek pravidelného pohybu, ale má také bezpečnostní efekt. Samozřejmostí je natankování.

Pokud zrovna zastavit nemůžete, pravidelně otvírejte všechna okna, ať se vzduch uvnitř auta vymění. Pravidelný přísun čerstvého vzduchu je pro bezpečnou jízdu totiž zcela zásadní. Přestože jste vyvětrali, zastavte při první příležitosti. Možná vám i vašim spolujezdcům připadá každá zastávka jako zbytečná ztráta času, protože už chcete mít cestu za sebou. Právě to ale bývá ta největší chyba. Nepodlehněte touze být co nejrychleji na místě nebo zpátky doma v posteli. Důležité je, abyste dojeli bezpečně, a proto přestávky nepodceňujte a využijte je efektivně.


Zdroj, foto: Benzina


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !