Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 20.03. 2018
Dnes má svátek Světlana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Proč lhát?

15. 12. 2010 | Výchova

„Co tam děláš?“

„Nic.“

Každá správná maminka po takovéhle odpovědi okamžitě zareaguje a jde se podívat zblízka na svého potomka. Odpověď - nic - totiž vždy znamená: Nic, o čem bys měla vědět, mami. A takhle to začíná. Co to způsobuje? Strach? Dítě se bojí, že se bude maminka zlobit, protože ví, že na zdi se nemaluje a tak raději zalže v naději, že maminka jeho prohřešek nezjistí. A co se stane, když maminka na prohřešek přijde? Rozzlobí  se dvakrát tolik, než kdyby se dítko rovnou přiznalo a omluvilo se. Tak co děťátko? Stálo ti to za to?

Nikdy to nepochopím. Proč vůbec někdo lže? A nemluvím teď o lži v rámci zachování slušného chování  (že vám oběd nechutnal, se na návštěvě vážně neříká – víme?) nebo o milosrdných lžích (ale jo, klidně vám řeknu, že v tom klobouku vypadáte děsně, ale nebudu to dělat v okamžiku, kdy jste právě prošli davem lidí, na jejichž mínění vám záleží – to by vás asi zamrzelo a stejně by to už  bylo zbytečné).  Opravdu jsou lži jen pokusy vyhnout se následkům svých činů? Znám několik lidí, kteří jsou schopni použít lež i naprosto nelogicky v okamžiku, kdy by pravda rozzlobila mnohem méně.  Uvědomují si lháři, že lhaním svým blízkým ubližují? Uvědomují si, jak náročné je být s někým, komu nelze důvěřovat? Jaké to je - přemýšlet nad každou větou, kterou vysloví,  a snažit se uhodnout, zda je to pravda či lež? Vždy mě pobaví, když se notorický lhář rozčiluje, že mu něco nevěřím. Říkáš pravdu? A jak to mám asi poznat?  A to nejdůležitější – uvědomují si, že ztráta důvěry se nenapraví v okamžiku, kdy řeknou pravdu (a možná už nikdy)?  

Ne, ne. Raději budu stát a krčit se před křikem snášejícím se na mou hlavu, než bych lhala o svých činech. Raději ustojím následky, než bych riskovala, že ztratím důvěru svých blízkých. Křik přebolí,  dokonce i rána přebolí, ale důvěru si znovu jen tak nezískám. Vím, jak moc pro mě samotnou znamená, že mohu věřit.

 


Autor:KatyRZ
Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
že používání lži je u dětí jistá známka inteligence, nebo přesněji známka správného vývoje. Od určitého okamžiku si totiž dítě uvědomí, že lež je někdy podlnější dokáže zabránit mnohým potížím. Z počátku jsou ty lži průhledné, ale jak dítě roste, tak si tříbí i schopnost lhát. Lhaní je asi člověku přirozené, svědčí o tom i označení "milosrdná lež" nebo "společenská lež". Ne, že bych byla zastánce toho, aby si lidé navzájem v důležitých věcech lhali, sama moc lhát neumím - všechno se na mě pozná. Nicméně, kdybych to uměla možná bych byla v životě úspěšnější - kdo ví?
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Beránek