Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 22.10. 2018
Dnes má svátek Sabina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Proč nám nezdravá jídla chutnají?

10. 03. 2011 | Diety
V našem jídelníčku by měly převažovat ovoce a zelenina, mléčné výrobky, cereálie, kvalitní libové maso a mořské ryby. To dobře víme. Příliš cukrů, tuků a koření nám škodí. Ale když ono je to někdy tak složité odolat! Čokoláda nás přímo vybízí k tomu, abychom si alespoň kousek dali!

A chipsy – ano, je to skoro sám tuk a sůl, ale jsou tak dobré. Nebo co třeba takový smažený sýr s hranolky a tatarkou? To je něco pro naše jazýčky! Najdou se takoví, co dobrovolně a zcela upřímně upřednostní vařenou zeleninu, ale ruku na srdce, většina z nás zdravá jídla konzumuje spíš proto, že „ví“, že to je pro naše těla mnohem vhodnější.

Ale proč nám vlastně nezdravá jídla tolik chutnají? V přírodě přece platí jednoduchý (a poměrně neomylný) mechanismus - to, co nám škodí, nás chuťově neláká. Například jedovaté rostliny mají většinou (podotýkám - VĚTŠINOU!!!) hořkou chuť. Pokud je tedy náhodou vložíme do úst, hořkost nás přiměje vyplivnout je. Ale se sladkým a tučným je to úplně obráceně. Jsou to chutě, za kterými se můžeme „utlouct“! Proč? No jednoduše proto, že je naše tělo potřebuje!

Cukry jsou takzvaná „rychlá energie“, dodají nám tedy okamžitě potřebnou sílu. A tuky může naše tělo ukládat do zásoby, protože v nich dokáže energii uchovat na horší časy. Tuky navíc pomáhají udržet naše tělo v teple a také ovlivňují naši náladu. Cukry i tuky jsou pro nás tedy nezbytné. Potíž je v tom, že nabídka dalece převyšuje potřeby našich těl. V pravěku se cukry nacházely vlastně téměř výhradně v ovoci a tuky v mase, oříšcích a podobně. Jejich chutě nás lákaly proto, abychom využili každé příležitosti a obohatili jimi svůj (vesměs rostlinný) jídelníček. Nicméně civilizace vše změnila.

Zahrnula nás sladkostmi a tučnými jídly, naše chutě však zůstaly nezměněné. Zkrátka jsme se nové situaci ještě nestihli přizpůsobit! Chuť cukrů a tuků je pro nás návyková. Máme-li vyváženou stravu a nehladovíme, zkonzumujeme jich dostatečné množství na pokrytí našich potřeb i bez nezdravého mlsání. Cukry obsahuje ovoce, pečivo, med...

Tuky najdeme v mase a semínkách.
Dobrou zprávou je, že si na úbytek cukrů a tuků po čase zvykneme. Když omezíme přísun sladkostí a tučných jídel, naše tělo se přizpůsobí a „mlsná“ už nás tolik honit nebude. :-)

Agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
mě snad chutná všechno hlavně to nezdravé
Obrázek uživatelky
profil
Ne ne, na úbytek cukrů a tuků si nezvyknu, "mlsná" mne bude honit pořád. Nezdravá jídla mi absolutně nevadí. :-D
Obrázek uživatelky
profil
zvykli jsme si na výrazné chutě. Neumíme jíst neslané, nemastné a nesladké. Vyžadujeme výraznou chuť, konzumujeme přesolené a přeslazené věci. Malé dítě, když je vedeno ke zdravé stravě, tyto chutě nemá. Ale pak jde do školky, školy a setká se i s nezdravými potravinami, a je na tom stejně. Taky neodolám, když mám na něco chuť.
Obrázek uživatelky
profil
no jasně, protože tě hned napadne, kolik kalorií budeš muset zase vycvičit.... SmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Já od té doby co jsem začala cvičit a tím se podvědomě starat o své zdraví, tak tolik chutí na ,,nezdravá" jídla určitě nemám. Třeba čokoláda přede mnou může ležet celá, ale přesto si vemu jenom 4 čtverečky a celý den se jí netknu.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zlaťáky