Čas malinČas malin Léto - čas jahodLéto - čas jahod Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno? Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 22.07. 2019
Dnes má svátek Magdaléna
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Projekt Sochy a města

14. 09. 2018 | Kultura

Sochy a města je vědecký projekt, který byl zahájen v r. 2016. Cílem projektu je dokumentace a popularizace uměleckých děl vzniklých ve veřejném prostoru mezi lety 1950 - 1989.

Projekt se věnuje exteriérovým dílům: sochám, reliéfům svázaným s architekturou, dílům různých nástěnných technik - mozaika, sgrafito. Cílem projektu není jen katalogizace, ale i restaurování hodnotných výtvorů. Databáze na webu je zatím dostupná jen pracovníkům projektu.

Divadlo Kámen v rámci projektu Sochy a města vydalo v r. 2016 mapu Umělecká díla ve veřejném prostoru sídliště Invalidovna a v r. 2017 mapu Umělecká díla na sídlišti Ďáblice. Mapy zobrazující rozmístění jednotlivých děl po sídlišti jsou doplněny fotografiemi. Cílem aktivity divadla je přispět k informovanosti obyvatel sídliště i místních firem a organizací, vyplnění mezery na oficiálním portálu Prahy 9, podpora zachování dosud existujících uměleckých děl.

Ráda chodím na procházky za určitým cílem, tak jsem se s mapou v ruce vydala uvedená díla hledat. Některá jsem již znala, aniž bych věděla o jejich původu, některá jsem musela vyhledávat. Objevená díla se mi velice líbila, vítám, že je jim věnována pozornost.

Sochy a městaMapa Umělecká díla ve veřejném prostoru sídliště Invalidovna zachycuje stav uměleckých děl ke konci r. 2016. Pestrá škála výtvarných děl, která v prostoru celého sídliště vznikala od 60. let 20. století až do současnosti, nabízí možnost setkat se s uměním a zároveň poznávat historii místa. Na mapě je celkem 13 odkazů. Přikládám fotografie děl, zatím mnou objevených.

Ve vstupním atriu do sídliště Invalidovna mne zaujala nejstarší keramika, nepřehlédnutelná Fontána a Keramická mříž. V komplexu Futurama jsem obdivovala Hrochy, Křesla a Plavce. Výtvory jsou z betonu a vznikly v několika posledních letech. V  místě je už teď více prvků, přibyly nové. Určitě se tam znovu vypravím a pořídím snímky všech jednotlivých prvků. Abstraktní Řeka z kamene teče u hotelu Olympik. Abstraktní betonovou Prolézačku Kyčelní kloub mamuta jsem našla v sídlištní zeleni. V místě bývalé MŠ, nyní mezi domy a parkovištěm jsem objevila Prolézačku Slepička. Ve stanici metra Invalidovna jsem nepřehlédla skleněnou vitráž s několika figurálními scénami s názvem Sport. Na různých místech mezi paneláky jsem našla Nádoby na zeleň - Květníky, které také patří k nejstarší keramice.

Mapa Umělecká díla na sídlišti Ďáblice  zachycuje stav uměleckých děl ke konci r. 2017. Sídliště Ďáblice budované od roku 1968 je z mnoha úhlů pohledu jedním z nejhodnotnějších pražských sídlišť. Do dnešních dnů se zde zachovalo několik desítek uměleckých děl z různých materiálů a od řady různých autorů, odhadem 75 % z původního počtu.             

Na mapě je uvedeno celkem 32 odkazů, díla jsou rozdělena do čtyř oddílů. První oddíl je věnován veřejnému prostoru, druhý upozorňuje na díla ve veřejně přístupných budovách a areálech včetně pietního prostoru Kobyliské střelnice. Třetí se zaměřuje na zcela ojedinělou výzdobu vstupních hal obytných a výškových domů - devět ulic a více než 50 různých „domovních znamení“ je skutečným unikátem. Čtvrtý oddíl připomíná původně rozsáhlou a hodnotnou výzdobu základních a mateřských škol. Přikládám fotografie děl, zatím mnou objevených.

Před poliklinikou jsem zachytila úsměvné Koupaliště.  Jezírko zdobí Pelikáni z keramiky. Pořídit snímky Osvětlení, Keramické stěny a Mladé ženy se mi podařilo jen díky řemeslníkům, kdy jsem na chvilku vnikla do kulturního domu, který je dlouhodobě uzavřen z důvodu rekonstrukce. Abstraktní kamennou plastiku jsem objevila v prostoru mezi obchody, Kohouta u vstupu do zahrady  Gerontologického centra, Schoulenou mezi paneláky, na stráni Sluneční hodiny.  Keramické obklady na budovách jsem přehlédnout nemohla. Keramický reliéf jsem si prohlédla na poště, Mateřství z mramoru na budově blízko metra. Keramické reliéfy v areálu MŠ jsem mohla zatím vyfotit jen z dálky, zpoza plotu.

V pietním prostoru Kobyliské střelnice se nalézá socha Země/Pieta a Kamenná mozaika. Vstup do střelnice běžně umožňuje Dekorativní brána. V současné době se ale vstupní brána neotvírá z důvodu technické závady. Možnost vstupu do prostoru střelnice si tedy aktuálně ověřte na webu MÚ Prahy 8.
Zachytit výzdobu základních a mateřských škol a výzdobu vstupních hal obytných a výškových domů je komplikovanější, musím mít možnost vstupu. Třeba se mi to někdy na některých místech podaří.

Doufám, že divadlo Kámen vydá další mapku a že se vydám objevovat další umělecká díla.


HankaHH - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Projekt Sochy a města:

Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
Projekt Sochy a města
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !