Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 18.04. 2024
Dnes má svátek Valérie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

První cigaretu si děti zapálí ve 12 letech

7. 11. 2010 | Náctiletá

Téměř polovina mladých lidí mezi 15 a 18 lety kouří. Na nikotinu jsou závislé i děti na základních školách. Počty dětských i mladistvých kuřáků se neustále zvyšují. Ve srovnání s tělem dospělého člověka je nezralý organizmus ke škodlivinám mnohem citlivější a snadněji i závažněji se poškodí. Pokud mladí nepřestanou kouřit, mohou je v dospělosti postihnout nemoci, kterými dnes trpí jejich rodiče a prarodiče, například chronická obstrukční plicní nemoc.


Svou první cigaretu si 9 z 10 kuřáků zapálí před svými osmnáctými narozeninami. Podle zkušeností odborníků z center pro závislé na tabáku začínají kouřit stále mladší děti. Poprvé experimentují s cigaretou v pouhých 12 letech. V Praze si nejmladší kuřáci zapálí cigaretu dokonce už v 10 letech. Celkem je v České republice závislých na cigaretách přibližně 250 tisíc nezletilých kuřáků a kuřaček. Naprostá většina dětí si přitom neuvědomuje, že řada z více než 4 tisíc chemikálií obsažených v cigaretovém kouři už ve velmi malém množství snadno poškozuje jejich organismus a „zadělává“ jim na zdravotní problémy v dospělosti.


cigaretyNa zvyšujícím se počtu kuřáků mezi dětmi má vinu hlavně marketing cigaret a jejich dostupnost, zejména nízká cena. Svůj podíl má ale i dědičnost, parta i zbožňované idoly. Závislost na nikotinu se totiž ze 60 % dědí. Dospělí představují pro děti vzory chování. Jimi se řídí a snaží se dospělým co nejvíce podobat. Mění se poměr mezi dívkami a chlapci, kteří jsou závislí na nikotinu. „Ještě přibližně před pěti lety častěji kouřili chlapci než dívky. Teď se poměr mezi mladými kuřáky a kuřačkami obrací a dívky chlapce lehce převyšují,“ říká MUDr. Eva Králíková.


Nedostatečně vyvinutý mozek se rychleji stává závislým na nikotinu. V pozdějším věku je pak pro takového kuřáka obtížnější přestat kouřit. Přitom samotná závislost u dospívajících může vzniknout velmi snadno, někdy i po desítkách cigaret. Škodliviny obsažené v tabákovém kouři ohrožují všechny orgány v těle. Člověk, který si zapálí první cigaretu již v době dospívání a kouří dalších dvacet let, se vystavuje značným zdravotním rizikům.


V našem těle neexistuje část těla, na kterou by kouření nemělo vliv, což má pro mladý vyvíjející se organismus devastující účinky. Dnešní dospívající kuřáci mohou v dospělosti trpět chorobami, které jsou dnes typické spíše pro starší osoby, například cévní mozková příhoda nebo CHOPN,“ doplňuje MUDr. Eva Králíková.


Mladí lidé se vzhledem k věku, kdy začínají kouřit, mohou mnohem dříve setkat s nemocí zvanou chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Škodliviny z cigaret jim už po několika letech kouření mohou způsobovat záněty průdušek a později i rozedmu plic. A spojení těchto dvou nemocí způsobuje právě CHOPN. U některých osob se může rozvinout i bronchiální astma.


cigaretaOdborníci odhadují, že v roce 2020 by se CHOPN mohla stát třetí nejčastější příčinou úmrtí. Nemoc se projevuje vleklým kašlem, tlakem na hrudi, vykašláváním hlenů a dušností nejen při tělesné námaze, ale i v klidu. Bohužel mnoho kuřáků se o své nemoci nikdy nedozví, protože všechny příznaky CHOPN přisuzují následkům kouření a věku. Teprve zhoršující se zdravotní obtíže je donutí vyhledat lékaře. CHOPN se nedá vyléčit, ale pokud se nemoc včas odhalí a zahájí se léčba, mají pacienti s tímto onemocněním větší šanci na kvalitnější a delší život.


Chronická obstrukční plicní nemoc – nemoc kuřáků


• V 85 % je způsobena kouřením.
• Skládá se ze dvou nemocí – rozedmy plic a zánětu průdušek.
• Trojnásobně se zrychluje pokles plicních funkcí.
• U osob, které se pohybují v zakouřeném prostředí 40 hodin týdně po dobu 5 let, se zvyšuje riziko onemocnění o 48 % ve srovnání s lidmi, kteří nejsou vystavení tomuto riziku.
• Každý rok v České republice této nemoci podlehnou asi 2 tisíce lidí.
• Nejlepší prevencí je celoživotní nekuřáctví.


Zdroj: Boehringer Ingelheim.cz


Vendi V.
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Je mi skoro dvacet a cigarety jsem se v životě ani nedotkla. A nehodlám s tím začínat, protože mi cigarety prostě smrdí. Jestli člověk začne kouřit nebo ne, záleží pouze na něm, ale vidět děti s cigaretou v ruce je opravdu k pláči. Je naivní si myslet, že trend nerozumných náctiletých kuřáků pomine, protože dostupnost cigaret je veliká, a když si puberťák postaví hlavu, rodič proti němu nic nezmůže. Je to smutné, ale realita je krutá...
Obrázek uživatelky
profil
Máme to podobné, rodiče byli silní kuřáci, proto
nekouřím, naopak syn to zkouší a jako uznevim,
taky má ochotné kamarády Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
hrozny zlozvyk, za ktorý trebA VINIT DOSPELýCH
Obrázek uživatelky
profil
to ono - kamarádi a okolí udělají hodně Smajlík a náš syn to asi zkusil právě proto, že doma nikdo nekouří. Jak se začal v pubertě vymezovat, chtěl se právě odlišovat Smajlík. Mám bohužel dojem, že taky jen tak nepřestane Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
nekouříme, přesto jsem už na základce u syna cigaretu našla - kamarádi, bohužel mu to vydrželo do dospělosti a kouří i snacha
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles