Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.04. 2024
Dnes má svátek Rostislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

První dopravní prostředek. Jak vybrat správné odrážedlo?

7. 04. 2019 | Vývoj
Ještě než dítě nasedne na kolo, nasedne na odstrkovadlo a potrénuje balanc na odrážedle. Jeho první vozítko ho vede k samostatnosti, koncentraci i rozvoji hrubé motoriky. A také ho učí milovat pohyb.

Škatulku „odrážedlo“ plní dvě skupiny dopravních prostředků pro nejmenší. Odstrkovadla a odrážedla. Jak je správně poznat a vybírat?

Pojmy a dojmy

Odstrkovadla, na kterých dítě sedí a odráží se oběma nohama naráz, jsou snadná na ovládání, naučí se na nich klidně roční dítě, které začalo chodit. Odstrkovadla mají nejčastěji tři kolečka, někdy i čtyři, a dítě tak nemusí příliš držet rovnováhu. Sedí a odráží se. Pokud jsou kola jen dvě, bývají široká a stabilní. Rodiče odstrkovadlo často nazývají jako „motorka“, a to podle tvaru, který motorku napodobuje. Vybrat si však můžete z mnoha barevných, stylových a materiálových provedení.

odrážedloPro úplně nejmenší děti jsou vhodná stabilní široká autíčka s volantem s nižším těžištěm, na kterých děti trénují první jízdu nejčastěji doma. Batolata je řídí volantem, který jde však otočit jen omezeně. Některá autíčka dokonce mají i opěrku nebo sedátko s úložným prostorem. I ta spadají do kolonky odstrkovadla.

Oproti tomu odrážedlo bez pedálů se dvěma koly znamená už trénink balancu a stability. Některé pohybově a motoricky zdatné děti je ovládají už v 18 měsících, výrobce je však nejčastěji doporučují od dvou let. Nejvíc si jízdu užívají asi tříleté děti, pro menší bývají nezdary často brzdou k dalšímu rozvoji a výuce jízdy.
Odrážedlo je předstupněm prvního kola. Dítě, které na něm najezdilo své první kilometry, se pak snadněji naučí jezdit na kole, a to bez přídavných koleček, protože už bude chápat balanční techniku. Kvůli pochopení techniky šlapání mu kupte také tříkolku. Odrážedlo je opravdu široký pojem a pro širokou veřejnost zahrnuje veškeré plastové motorky, retro plechová auta i vyspělé imitace jízdních kol bez šlapek.
Odlišit od odstrkovadel a odrážedel tříkolku je nejsnadnější – má pedály na šlapání. Doplňuje ji často (odnímatelná) vodící tyč, kterou rodiče korigují rychlost i směr pohybu. Pedály jdou navíc zafixovat, takže na nich dítě může pro začátek jen nohy držet. Alternativou jsou šlapací traktory, třeba s valníkem.

Jak vybírat?

Sepsali jsme kritéria a vlastnosti, podle nichž se vyplatí rozhodovat, až už vybíráte jakýkoliv první dopravní prostředek pro své potomky. Zaměřili jsme se však primárně na odrážedla.


Sedátko (určuje správnou velikost)

Správná velikost odrážedla? Určuje ji nejen nosnost, dosah řidítek, ale především výška sedátka. Obujte dítěti boty, které nosí ven, postavte ho s mírně rozkročenýma nohama na zem, a změřte vzdálenost mezi rozkrokem a zemí. Údaj pak porovnejte s údajem ´výška sedátka" nebo ´nejnižší nastavení sedátka´ u těch, která se dají nastavit.  Dítě by vždy mělo dosáhnout nohami na zem, nikdy mu nekupujte vyšší odrážedlo. Dítě by používalo k odrazu špičky, zničilo by si obuv a zbytečně a nesprávně namáhalo dolní končetiny a ovlivňovalo klenbu. Ideální jsou nastavitelná sedátka, dítěti tak odrážedlo vydrží podstatně delší čas, někdy třeba i tři roky.


Materiál

Odrážedla se vyrábějí dřevěná, plastová nebo kovová. Žádné z nich by nemělo mít ostrou hranu, která by dítě poranila.

Plastová odrážedla jsou v nabídce v nejvíce barevných provedeních, imitují policejní motorky i vozítka pro Barbie. Odolávají dešti a jsou za výhodnou cenu. Výhodou je i jejich nízká hmotnost, kterou ocení nejen děti, ale i vy, když odrážedlo v půlce cesty musíte převzít.
Dřevěná odrážedla vypadají stylově, přírodní materiál je pevný a odolný. Mají větší nosnost, některá se hodí až do váhy 25 kg. Někdy jsou dřevěná úplně celá – včetně sedátka a koleček.
Kovová odrážedla mají pevnou konstrukci a nejvíc se podobají dětskému jízdnímu kolu. Pyšní se daleko lepšími jízdními vlastnosti, jsou pevná a odolná proti přírodním vlivům. Velkou výhodou často bývá možnost nastavit velikostně sedadlo, někdy i řidítka. Dítěti tak mohou vydržet mnohem déle.

Kolečkaodrážedlo

Odrážedlo pro větší dítě už má jen dvě kolečka. Ale jaká mohou být? Plastová, nafukovací, pěnová a bantamová.

Gumová kola v kombinaci duše a plášť znamenají to, že je občas musíte přifouknout, i riziko, že se dají píchnout nebo protrhnout. S nimi se nejčastěji setkáte u odrážedel s kovovou konstrukcí nazývaných rodiči často jako první kolo, tedy připomínající jízdní kolo.
Jízda na odrážedlech s nafukovacími koly je velmi příjemná, vybírat si můžete mezi nejrůznějšími vzorky pláště, podle toho, zda budete spíš jezdit po městě nebo vyrážet do terénu. Dobře snášejí nárazy a nerovnosti.
Pěnová kola jsou velmi tichá a stejně jako nafukovací i disponují výbornými jízdními vlastnostmi, hodí se však spíše do sucha.
Kola plastová jsou prakticky nezničitelná, jen na nerovném terénu mohou být hlučnější. Nejčastěji se s nimi setkáte na plastových odrážedlech. Velkou výhodou je nulová údržba a snadné omývání. U kol bantamových nehrozí žádný defekt, proto je zvolte, pokud máte v plánu jezdit v náročnějším terénu.

Řídítka

Plastová odrážedla mají z plastu i řídítka, u dřevěných a vyspělejších kovových odrážedel  bývají nejčastěji doplněná gumových nebo molitanovým gripem. Dbejte na to, aby grip měl boční hranu (takzvaný lem), která zabrání sklouznutí dětské ručky. Některá řídítka mají úhel otáčení omezený, aby se nepřetočily a děti neztratily rovnováhu. Cítí se tak daleko bezpečněji.
Řídítka by měla být v přiměřené vzdálenosti od sedátka, neměla by být příliš široká ani úzká. Pokud se dítě k řídítkům příliš nahýbá, možná už je mu odrážedlo malé. Někteří rodiče preferují, když má odrážedlo ergonomii nastavenou tak, že jsou řídítka vyvýšená. Domnívají se, že hrozí menší riziko „přelétnutí“ dopředu.

Brzdy

Pro děti do tří let nejsou potřeba, protože využívají k zastavení hlavně nohy. Jejich mysl se hlavně soustředí na řízení a udržení rovnováhy. Až větší děti, které vytříbeněji jízdu na odrážedle ovládají, zvládnout zabrdzit. Měli by dosáhnout na páčky a zvládnout ji stihnout i silou svých prstů. Třeba oblíbený First Bike má schovanou bubnovou brzdu zadního kola, nikoliv jen obyčejnou čelisťovou. Větším dětem pořiďte i zvonek, kterým upozorní, že už nemají jízdu pod kontrolou.

Co si ještě zapamatovat?

Že se dítě naučí odrážet zcela intuitivně, ale chvíli mu to trvá. A proto se nedivte, že v prvních dnech odrážedlo hlavně nosí nebo se ho snaží přizvedávat. Na vás je hlavně dbát na správnou bezpečnost, a to zakoupení helmy, chráničů loktů i kolen, reflexní vesty, odrazek, blikaček, ale i sledováním situace v okolí. Malý závodník se potřebuje plně soustředit jen na svou jízdu.

Zdroj, foto: Feedo


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !