Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 25.04. 2024
Dnes má svátek Marek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Rizikové potraviny v létě

7. 07. 2008 | Nemoci
V letním období se opakovaně výrazně zvyšuje výskyt trávicích potíží, průjmů a zvracení, jejichž hlavní příčinou jsou nakažené (kontaminované) potraviny.
Takovým problémům se můžeme vyhnout, pokud budeme dodržovat hygienická pravidla a zásady správného zacházení s potravinami. Potraviny a pokrmy lze chránit před kontaminací řádnou tepelnou úpravou, správným skladováním a vůbec vhodnou celkovou manipulací. Protože konzumované potraviny či pokrmy nejsou sterilní, měli bychom zabránit tomu, aby se v nich bakterie pomnožily na úroveň, která by způsobila předčasné zkažení potraviny nebo dokonce nakažení konzumenta.

Příprava pokrmů

Jedním z hlavních důvodů vzniku střevních infekcí jako jsou kampylobakterióza, salmonelóza nebo listerióza, je konzumace špatně tepelně upraveného masa a dalších potravin. Obzvláště riziková je konzumace některých syrových či polosyrových potravin jako vajec, masa v tatarském bifteku, korýšů a také nepasterizovaného mléka nebo sýrů, u kterých si nejsme jisti tím, zda byly správně skladovány. Tepelná úprava pokrmu musí být vždy dostatečná.
rizikové potravinyNapříklad teplota upravovaného masa by měla být 70 °C nejméně po dobu 10 minut, a to v každé jeho části. Tepelně upravované pokrmy bychom neměli připravovat s velkým časovým předstihem a poté je skladovat při pokojové teplotě. Pokud chceme pokrm po uvaření či upečení podávat později, musíme ho co nejrychleji zchladit, případně následně co nejrychleji zmrazit. Potom bychom měli pokrm ohřát na dostatečně vysokou teplotu (obvykle 70 °C), abychom zničili bakterie, které ho mohly mezitím kontaminovat.

Vysoké riziko nákazy z potravin (hlavně z kuřecího masa) představuje naše tolik oblíbená letní aktivita – grilování. Ugrilované maso nesmí být připálené (při teplotě vyšší než 200 °C mohou vznikat ve zvýšené míře karcinogenní látky) ani nedopečené, růžové. V polosyrových částech přežívají bakterie, kterým krátké a nedostatečné zahřátí neublíží. Maso bychom měli grilovat po delší dobu a při nižší teplotě – pomalé pečení ocení i naše chuťové buňky, protože se při něm bílkoviny chovají jinak než při pečení v troubě, a to dává masu jedinečnou chuť. Pokud se maso peklo aspoň deset minut a teplota při grilování i uvnitř dosáhla 70 °C, je jídlo bezpečné. Proto než sundáme maso z grilu, píchneme do něj jehlicí – když z něj vytéká červená šťáva, necháme ho ještě na roštu. Nebo zapíchneme přímo do středu grilovaného kousku masa speciální teploměr. Hotové maso podáváme hned po grilování, protože během teplého večera se v něm mohou rychle pomnožit bakterie. Ugrilované maso se nesmí pokládat na místo, kde předtím leželo maso syrové, stejně tak se nesmí používat na syrové a hotové maso stejné náčiní. Po manipulaci se syrovým masem je nutné pečlivé umytí rukou.

Skladování potravin

Zejména v létě, kdy jsou teploty velice příznivé pro množení mikrobů, je důležité správné skladování potravin. Vysoce rizikové jsou z tohoto pohledu potraviny k přímé konzumaci bez dalšího tepelného ošetření, které by pomnožené bakterie zničilo. Takové potraviny musí být uchovávány v chladničce, odděleně od syrových potravin (teplota v celém prostoru chladničky nesmí přesáhnout 5 °C).

rizikové potraviny

Zastavit růst bakterií můžeme nejen tepelnou úpravou potravin nebo jejich uchováváním při nízkých teplotách, ale i úpravou prostředí v potravině, například okyselením. Kyselé prostředí brání množení mikroorganizmů například v okurkách konzervovaných v octovém nálevu, v kysaném zelí, zakysaných mléčných výrobcích nebo majonéze.

V případě majonézy mezi námi panuje názor, že by se v letním období neměla jíst, protože představuje díky obsahu vajec velké riziko vzniku salmonelózy. To je ale příliš zjednodušené tvrzení. Nebezpečná je z tohoto pohledu majonéza domácí, která se připravuje ze syrových vajec. Majonéza i tatarská omáčka z obchodu se vyrábí z vajec pasterizovaných (tepelně ošetřených), a proto je nákaza salmonelózou vysoce nepravděpodobná. Ovšem za předpokladu, že budeme dodržovat skladovací podmínky uvedené na obalu výrobku, stejně jako hygienická pravidla během spotřeby.  

Další zásady

V žádném případě nekupujeme potraviny s prošlým datem použitelnosti ani potraviny, které nebyly v době nákupu uloženy za podmínek deklarovaných výrobcem, to je v chladicích či mrazících boxech nebo vitrínách apod. (což je velký problém některých tržnic). Také bychom se měli vyhnout potravinám s porušeným obalem, nečerstvým vzhledem, zjevnými povrchovými vadami jako plísní či hnilobou (potraviny kontaminované plísní je nutné vyhodit, nestačí jen odstranit kontaminovanou část). V letních měsících bychom měli kupovat pouze takové množství a druhy potravin, které jsme schopni zkonzumovat do vyznačeného data na obalu a pro které máme zajištěny vhodné, výrobcem doporučené podmínky skladování. Po nákupu bychom měli dopravit rychle se kazící potraviny co nejdříve domů, abychom se vyhnuli znehodnocení výrobku vlivem působení vyšších teplot během přepravy.

rizikové potravinyNa cestách…

Řada z nás cestuje na dovolenou s potravinami, přestože teploty v dopravních prostředcích mohou v horkých letních dnech vystoupat skutečně vysoko. Jaké potraviny tedy vzít s sebou na cesty? Klasický chléb či pečivo se v mikrotenovém sáčku zapaří, nezabalené ztvrdne. Vhodnější jsou proto balené křehké chleby nebo obilninové „polystyrénové“ chlebíčky.
Z mléčných výrobků bychom si měli vybrat tavené sýry s nižším obsahem tuku. Čerstvé maso ani uzeniny včetně trvanlivého salámu, z kterého v horku poteče tuk, rozhodně nebereme.
Na cestu jsou vhodná například vejce uvařená natvrdo. S sebou můžeme vzít i masovou konzervu, ale tu musíme ihned po otevření sníst. Z ovoce a zeleniny jsou vhodné pevnější druhy, kterým nevadí otřesy auta, jako jablka, papriky, okurky. Dále jsou vhodné různé sušenky – na rozdíl od oplatek s krémem, čokolády a želatinových medvídků. Na mlsání jsou dobré cucavé bonbóny a samozřejmě žvýkačky. Při pobytu v zahraničí bychom měli pít pouze balenou pitnou vodu a zvláště v exotických zemích ji používat i k mytí ovoce a zeleniny. V těchto zemích bychom neměli kupovat pokrmy připravované a podávané na ulici – místní obyvatelé jsou na možnou kontaminaci zvyklí, my bychom si však mohli přivodit problémy.


Autorka: Mgr. Bc. Diana Chrpová
Vyšší odborná škola zdravotnická, Střední zdravotnická škola



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
A co takhle lednicka?Hodne cestujem a nemame s potravinama zadnej problem a to si vozime vaja ,klobase..proste vsechno co se rychlo kaziii...je fakt,ze potraviny mame domaci a v tom je zrejme velkej rozdil.
Obrázek uživatelky
profil
se ted´ snad nedá věřit žádným potravinám ani pečivu ani salámům s jejich trvanlivostí
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles