Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 12.12. 2017
Dnes má svátek Simona
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Sekáme tradičně i netradičně

19. 07. 2011 | Zahrádka
Každý, kdo tráví léto na chalupě či v domku se zahradou, se denně kochá pohledem na travnaté plochy, jejichž svěží zeleň blahodárně působí nejen na naši psychiku. Pěkný a udržovaný trávník je tedy bezesporu dobrá věc, ale my si jej můžeme navíc přizpůsobit k obrazu svému. Vcelku snadno si z něj lze udělat vlastní umělecké dílo a zázraky přírody přizpůsobit svým nápadům a chutím. Nepotřebujete nic než fantazii a správné pomocníky - výsledný efekt stojí za to.

Jak si poradit s trávníkem, nám prozradil jeden z nejpovolanějších - Radovan Bureš ze společnosti, která je světovým výrobcem vzduchem chlazených benzínových motorů do sekaček.

Jako u každého sečení je však dobré si připomenout jeho hlavní zásady. Základem kvalitní péče o trávník je kromě pravidelného zalévání i sekání, a to nejen z estetických důvodů.
briggs-stratton-travnikZelený koberec se totiž díky sekání zahušťuje a posiluje. Pravidelné sečení zároveň potlačuje traviny, které je nesnášejí a silný trávník je rovněž schopen se sám zbavit plevele.

Výška trávníku
S výškou trávníku si můžeme pohrát, stále bychom se však měli držet toho, že nic se nemá přehánět. „Nízký trávník propouští na půdu mnoho slunečního světla a tedy i tepla, což může zapříčinit jeho zežloutnutí a seschnutí” varuje Bureš. O žlutý trávník asi nikdo nestojí, proto jej udržujme v dostatečné délce. Optimální výška naopak pomáhá trávníku udržovat správnou vlhkost a lépe regulovat svůj vodní režim. Konkrétní čísla se podle něj liší od trávníku k trávníku. Jinak musíme sekat golfový, jinak fotbalový a jinak rekreační či okrasný kobereček, to se týká i frekvence sečení. Protože golfový green či fotbalové hřiště většinou na zahradě nemíváme, držme se pravidla 3-5 cm u okrasného trávníku, o něco vyšší u rekreačního. Pro správný růst sekáme vrchní třetinu jeho výšky. Co se týká frekvence sečení, pak bychom, dle doporučení Radovana Bureše, měli sekačky provětrat jednou až dvakrát týdně, v závislosti na výšce, funkci a druhu trávníku, počasí a typu podnebí.

Kvalitní péči trávníku zajistíme potřebnou zahradní technikou. Využít můžeme služeb válce či vertikulátoru, ovšem vládci zahradní techniky jsou sekačka a zahradní traktor. „Některé typy sekaček a zahradní traktory je možné zakoupit se systémem mulčování” jmenuje možnosti Bureš. Sekačky vybavené tímto systémem posekají stébla na jemnou drť, kterou je možné nechat na trávníku, ta v horkých letních dnech zabrání jeho spálení. Je však nutné, aby byla drť rozmístěna rovnoměrne a nedocházelo tak k hromadění většího množství na jednom místě. Kvalitní zahradní technika tedy pomůže pohodlně udržet zdravý a kvalitní trávník, aniž bychom se museli namáhat. Když zapojíme i svou představivost, může být sekání dokonce zábavné.

Sám sobě architektem
Při zkrášlování zahrady se nemusíme spoléhat jen na profesionály. Spoustu úkonů si můžeme zajistit sami a kromě značných úspor nás čeká i hřejivý pocit z vlastních manuálních schopností. Pomocí sekačky a několika drobných doplňků můžeme z jednolité zelené plochy vytvořit prostor plný kreativity a nápadů. Možností je mnoho, zde přinášíme několik nápadů.

1) Avantgarda v zahradě - Nemusíme se omezovat na nekonečné plochy se stejnou délkou trávy. Mnohem zajímavějšího dojmu docílíme, pokud využijeme možností moderních sekaček a nastavíme si k různým účelům různou výšku sečení a někde necháme trávu tak, jak je. Efektní může být například kousek „divočiny“ uprostřed jinak perfektně posekaného trávníku, případně odstupňované pruhy trávy.

2) Cesta do ráje -  Pomocí nastavení na nejnižší stupeň sečení si můžeme vysekat cestičky v trávníku s vyšší délkou. Cestičky obložte okrasnými kameny, případně můžete “vyholené” místo posypat mulčovací kůrou či jiným materiálem vhodným pro tyto účely.

3) Dráha pro malé závodníky – Z vašeho záchvatu kreativity mohou mít něco i vaše děti. Pokud máte k dispozici dostatek prostoru, probuďte v sobě male dítě a vysekejte svým ratolestem „závodní dráhu” na dětská vozítka nebo uspořádejte závody na čas v nově vytvořené slalomové dráze. Pokud přidáte praporky a další propriety, máte na nějaký čas klid.

Zdroj: Briggs&Stratton

Veronika J.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Sekáme tradičně i netradičně:

Sekáme tradičně i netradičně
Sekáme tradičně i netradičně
Sekáme tradičně i netradičně
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
my jsme před lety projížděli Rakouskem a obdivovala jsem sečené louky - tráva posečená a nechané ostrůvky kopretin...bylo to moc hezké..tento článek mi tu krásu připomenul...Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles