Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 20.06. 2018
Dnes má svátek Květa
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Skanzen Veselý kopec

3. 07. 2010 | Vaše tipy
Veselý kopec je neoficiální, ale velmi známý název pro Skanzen lidových staveb Vysočiny, jehož součástí jsou kromě skanzenu i nedaleká osada Svobodné Hamry a Betlém v Hlinsku. Skanzen najdete asi 8 km západně od Hlinska na hranicích krajů Pardubického a Vysočiny, přičemž papírově náleží Pardubicku, konkrétně potom Chrudimsku.

První expozice byly návštěvníkům zpřístupněny v roce 1972.  Celá osada nabízí převážně roubené usedlosti, volně rozptýlené v původním krajinném  prostředí nad úvalem řeky Chrudimky. Většina z nich  sem byla přenesena z oblasti Ždárských vrchů a Železných hor. Jednotlivé usedlosti dokládají způsob života a hospodaření rolníků od poloviny 19 století do poloviny 20 století.

Prohlídka skanzenu trvá asi hodinu a jsou zde k vidění technické památky na vodní pohon, jako například olejny, stupník na tříslo, stájka s letním výměnkem. Dále jsou tu např. staré zimní sáně, mašinky, traktory i staré secí stroje. Nejvýznamější technickou památkou je ale vodní obilný mlýn, postavený na místě původního veselokopeckého mlýna, který bohužel vyhořel.

Tatínky jistě zaujme vodní pila nebo sekernická dílna, maminky naopak budou obdivovat varnu povidel nebo usedlost z Lezníku, která připomíná také domácké tkalcovství a nebo způsob, jakým se připravovaly pokrmy na otevřeném ohni. Děti jistě budou obdivovat maringotku slavné rodiny Kopeckých, dále hospodářská zvířata jako jsou např. krávy, ovce, kozy, krásný včelín a v neposlední řadě i zvoničku.

Otevírací doba:

duben-říjen

denně mimo pondělí, pokud není státním svátkem, od 9 do 16 hodin.

(Poslední prohlídka s průvodcem v 15 hodin.)

květen-srpen

denně mimo pondělí od 8 do 17 hodin

(Poslední prohlídka s průvodcem v 16 hodin)

září

denně mimo pondělí od 8 do 16 hodin.

(Poslední prohlídka s průvodcem v 15 hodin).

Vstupné: 50,- dospělí, 30,- děti, 150,-rodinné vstupné, 20,-příplatek za fotografování.

Pojedete-li autem, parkoviště je v blízkosti skanzenu. Občerstvit se můžete přímo v areálu nebo hned vedle parkoviště v restauraci U kováře Matěje, kde jsme byli i my.

Přijeďte si do skanzenu na Veselý kopec zavzpomínat, jaké to asi tehdy bylo a určitě nebudete litovat.

iris - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Skanzen Veselý kopec:

Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopec
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
máme skanzen ve Strážnici-také je hezkýSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
líbilo se mi tady možná víc, než v Rožnově
Obrázek uživatelky
profil
stoji za prochazku a pripomenuti, jak se drive zilo. Uz pri vstupu do objektu chaloupka s jednou mistnosti, kde zili lide a ve vedlejsi mistnosti si spokojene zije koza, ktera nas privitala vystrcenim hlavy a pokynutim.....krasny ..nejen vesely kopecek
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles