Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno? Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 16.07. 2020
Dnes má svátek Luboš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Šlapanice a zóna slavkovského bojiště

20. 06. 2020 | Česká republika

Město Šlapanice se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Brno-venkov. Od tohoto druhého největšího města naší republiky jsou vzdáleny pouhých 10 km, což z nich dělá atraktivní zónu pro lidi, kteří jezdí za prací do Brna. Ani samotné Šlapanice ale nezahálejí a nabízí spoustu pracovních uplatnění.

Od roku 2003 získalo město statut města s rozšířenou působností, pod jehož správním obvodem se nachází dalších 40 okolních měst a obcí. Součástí města je také dříve samostatná obec Bedřichovice, do katastrálního území pak spadá areál mezinárodního letiště Brno-Tuřany. Okraj města tvoří průmyslová i obytná zóna Brněnská pole.

Šlapanice a oblast v nejbližším okolí jsou známy pro jednu z nejvýznamnějších historických událostí, která se zde odehrála. Jedná se o bitvu u Slavkova, bitvu tří císařů či bitvu u Brna, chcete-li. Za hranicemi ji pak lidé označují jako bitvu u Austerlitz, což je německé označení názvu města Slavkova. Jednalo se o hlavní střetnutí, které napoleonští vojáci absolvovali a zároveň o jednu z nejslavnějších bitev, které se na českém území vůbec odehrály.

ŠlapaniceBitva proběhla 2. prosince 1805 a kromě vojska Napoleona Bonaparte se jí účastnila armáda ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. Napoleon I. zde utrpěl katastrofální porážku. Bojiště jsou velkým lákadlem pro tuzemské i zahraniční turisty a každý rok na výročí bitvy se v místech dějiště bitvy odehrávají různé akce tuto bitvu připomínající.

Úvodní fáze bitvy řídil Napoleon I. z návrší zvaného Žuráň (asi 1 km na sever od Šlapanic, spadá do katastru obce Podolí), z něhož měl pěkný rozhled na většinu celého slavkovského bojiště. Procházka ze Šlapanic na Žuráň je nenáročná, klidnou chůzí zabere asi 25 minut. Na návrší dnes najdeme památník s plastickou bronzovou mapou, která ukazuje postavení armád těsně před bojem.

Francouzské dělostřelectvo osídlilo kopec, kterému dalo název Santon, jenž mu zůstal dodnes. Pahorek jim totiž připomněl místo minulé bitvy v Egyptě, podle nějž jej tedy pojmenovali. U nás mu předtím říkali Padělek nebo Tvaroženský kopeček, podle vesnice, nad níž se tyčí. Pro účely bitvy byl vrchol uměle srovnán a dnes na něm najdeme kapličku Panny Marie Sněžné postavenou v roku 1832 s pamětními deskami dvou francouzských a jednoho ruského generála. Najdeme zde také kopii francouzského děla a tři pásy okopů, v nichž se ukrývalo levé křídlo francouzské armády. V Tvarožné se každoročně na výročí provádí rekonstrukce bitvy.

Snad nejznámějším objektem slavkovských památek je Mohyla míru – památník jižně od obce Prace. Nachází se ve středu chráněné památkové zóny Slavkovského bojiště a vlastně je to místo, kde se rozhodlo o výsledku bitvy. Svým zjevem připomíná památník pyramidu, jejíž hrot je zakončený dvojramenným křížem a dosahuje výšky 26 metrů. Nad vchodem najdeme latinský text proroka Izaiáše znamenající „Moji padlí opět povstanou“ vystihující atmosféru tohoto místa. Kapli hlídají čtyři bohatýři držící štíty Ruska, Rakouska, Francie a Moravy. Uprostřed kaple je vchod do podzemní kostnice, který je přikrytý mramorovou deskou. Sem se dávaly (a stále dávají nově nalezené) ostatky padlích z okolí. V blízkosti najdeme také muzeum se stálou expozicí věnující se jak jinak než bitvě u Slavkova, dále je zde restaurace. Ve dnech významných svátků se památník osvětluje.

Na silnici vedoucí z Brna do Olomouce najdeme další objekt spojený se slavkovskou bitvou – jedná se o Starou poštu, známou také jako Pozořická pošta. Tento objekt se stal důležitým orientačním bodem v průběhu bitvy, v němž se vystřídala celá řada důležitých maršálů, generálů, dokonce sem zavítal samotný Napoleon. Dnes je toto místo připomínkou proběhlé bitvy, návštěvníci si jej můžou prohlédnout za doprovodu vojáků v tehdejších uniformách, navštívit malé muzeum, projet se na koních, nechat si vyrazit pamětní medaili, navštívit ryze moravskou restauraci a také se ubytovat. Kousek od vjezdu do objektu se nachází Ruská kaplička, kterou dle pověsti nechala vystavět ruská šlechtična svým padlým příbuzným.

Pokud vás tedy zajímá tato pro Evropu snad nejznámější bitva a okolnosti kolem ní, určitě uvedená místa navštivte. Určitě se dozvíte něco nového a přitom se skvěle zabavíte.Semolina - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
..Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles