Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Léto - čas jahodLéto - čas jahod Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 16.06. 2019
Dnes má svátek Zbyněk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Sluneční brýle po létě neodkládejte. Zvláště, pokud trávíte čas za volantem

9. 10. 2018 | Péče o tělo
Řidiči a řidičky, pozor. V létě je sice sluneční svit nejintenzivnější, ale srpnem období slunečních brýlí nekončí. Naopak. S přicházejícím podzimem slunce klesá níže nad horizont a paprsky tak míří přímo do očí. Za volantem mohou pomoci barevná skla nebo speciální filtry.

UV filtr

Základním parametrem při výběru slunečních brýlí je kvalitní UV filtr, to znamená 400 nm (nanometrů). Číslo bývá uvedeno buď na čočce nebo na přiloženém letáku. Abyste měli jistotu, že informace nelže, pořizujte si je vždy jen u certifikovaných prodejců. Za volantem ale paradoxně síla UV filtru nehraje až takovou roli. Skla totiž poskytují proti UV záření částečnou ochranu.

sluneční brýleTmavost skel

Až vám bude za volantem nízké slunce svítit přímo do očí, nebude klíčový UV filtr, ale tmavost skel. Propustnost světla a UV filtr jsou totiž dvě různé věci. Tmavost se uvádí v hodnotách od 0 do 4, kdy 0 a 1 propouštějí téměř všechno světlo a 4 je nejtmavší, takže nejméně propustná. Pro řidiče jsou nejvhodnější brýle s tmavostí 3. Pozor, určitě za volantem nenoste brýle se stupněm 4, zde je propustnost tak slabá, že by to mohlo být nebezpečné.

Polarizace

V souvislosti s řidiči se často mluví o polarizačních brýlích. Polarizace je speciální úprava čoček, díky které mají menší propustnost odraženého světla. To přijde vhod třeba u vody, pro řidiče na podzim jsou pak takové brýle skoro povinností – silnice po dešti se s nimi nebude téměř lesknout.

Polarizace se dá provádět i na dioptrických brýlích. Další úprava čoček, která přijde speciálně za volantem u dioptrických brýlí vhod, jsou kontrastní filtry. Ty při menší viditelnosti a šeru, které na podzim přibývá, zvyšují kontrast a díky tomu zlepšují viditelnost.

Barva skel

Poslední, na co by měli řidiči u slunečních brýlí dbát, je barva skel. Černá skla chrání před velkým světlem, šedá skla se hodí pro běžné denní nošení. Pro kombinaci řízení a podzimu doporučuji oranžové čočky. Brýle s oranžovými skly zlepšují viditelnost a zvyšují kontrast. Právě v šeru nebo v mlze vám přijdou vhod.

Ještě před nákupem slunečních brýlí ale neopomeňte navštívit vašeho očního lékaře, aby potvrdil, že je váš zrak v pořádku a nevystavujete sebe ani ostatní účastníky silničního provozu riziku

Zdroj, foto: VašeČočky

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !