Nejlepší velikonoční beránek?Nejlepší velikonoční beránek? MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 350 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 28.03. 2024
Dnes má svátek Soňa
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Smutná zpráva ze Zoo Praha

28. 02. 2007 | Zvířátka

Před třemi lety absolvoval Asík operaci velkého tukového nádoru, která byla úspěšná. Odhadovali jsme tehdy, že mu prodlouží život o dva až tři roky, a také vylepší komfort stáří, což se vyplnilo. Již několik let byl pod trvalou veterinární medikací. V posledním roce se však jeho zdravotní stav zhoršoval, došlo k výraznému snížení pohyblivosti i příjmu potravy, začal zanedbávat komfortní chování.


V tomto týdnu se přestal aktivně pohybovat, příjem potravy i přes medikaci klesl na minimum.

V úterý 20. 2. ve 14.30 musel být proto ve věku 19 let, 7 měsíců a 13 dnů utracen. Předběžné patologické výsledky ukazují očekávatelný stav vnitřních orgánů spojený s pokročilým věkem.


Dospělí samci tygrů se v přírodě dožívají stáří kolem 10 let. V tygří populaci zoologických zahrad jsou zvířata od 16 let považována za nechovná, přes dvacet let se dožívá pouze nepatrný zlomek populace. Podle posledního vydání elektronické verze mezinárodní plemenné knihy se v aktuálně žijící populaci tygrů ussurijských v zoologických zahradách vyskytuje pouze okolo 2% jedinců (samců) starších 19 let.


Asík se stal otcem 11 koťat, 4 z nich se podařilo odchovat: Samba dnes žije v Olomouci, trojčata v Hamburku, Kodani resp. až v dalekém Johannesburgu (Twist).


Ze života tygra Asíka:

Narodil se 14. 7. 1987 v Praze (matka Smoki, otec Chassai). V plemenné knize má jméno Priam, ale začalo se mu říkat Assuri, po domácku Asík, a to mu zůstalo. Samice tehdy porodila dvojčata (kromě Asíka ještě samičku) a hned o ně začala pečovat. Po třech týdnech se však všichni tygři obývající horní výběh nakazili infekcí, která postihuje sliznice ústní dutiny. Sice dostávali účinné léky, ale neklidná Smoki koťata stále přenášela a samička tuto nadměrnou péči nepřežila. Navíc začala ztrácet mléko, a tak byl Asík ve věku jednoho měsíce převeden na umělý odchov. Byl vychováván v domácnosti chovatelky paní Čápové, která bydlela v areálu zoo. Umělé mléko dostával z láhve, ostatní mateřskou péči mu nahradila fena německého ovčáka Hessy. Asík dobře prospíval, ale ve věku 4,5 měsíce ochrnul na tři nohy v důsledku virózy. Byl přemístěn na karanténu, musel být dokonce krmen žaludeční sondou, ale zotavil se.

Ve 4 letech se na čas přestěhoval do olomoucké zoo, kde byl připuštěn k samici. Ta ho však pokousala a od té doby Asík kulhal. Rentgenové vyšetření ukázalo, že by operace kulhání neodstranila, a proto od ní veterináři upustili. Po návratu do Prahy dostal novou „nevěstu“ – samici Lambádu. Stali se rodiči čtyř mláďat – samičky Samby a poté dokonce trojčat (Troja, Tigris a Twist).

Asík byl povahově velmi klidné a přátelské zvíře. Zdravil lidi, které si pamatoval jako své opatrovatele, ať už to byla chovatelka Čápová nebo bývalý ředitel zoo prof. Veselovský. K jeho zcela neobvyklým zvláštnostem patřilo to, že od útlého věku nedokáže odolat máslu.


Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica) je největší poddruh tygra, dorůstá přes 2 m délky, s ocasem může měřit až 3,30 m. Hmotnost samců bývá okolo 300 kg, samice jsou menší. Tygr ussurijský žil původně na rozsáhlém území mezi Bajkalem a pobřežím Tichého oceánu, nyní obývá pouze část Mandžuska a Koreje. Paradoxem je, že v lidské péči dnes žije více jedinců než ve volné přírodě. Dnes patří mezi nejvíce ohrožené druhy velkých koček na světě.


Tygři jsou samotáři, partneři se vyhledávají pouze v době námluv. Mláďata pak samice odchovává zcela sama.


Více informací se dozvíte také na oficiálních webových stránkách ZOO Praha.


Hana Nováková
Chytrá Žena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !