Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.04. 2024
Dnes má svátek Rostislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Probuďte jaro foťákem!

11. 04. 2018 | Technika
Už je to tady… dny se postupně prodloužily, teploty i přes nějaké ty chvilkové vrtochy stoupají a nám se vlévá do žil nová energie. Táhne vás to ven? Tak na nic nečekejte a přibalte do batohu i foťák, ať si můžete tu nádheru kolem cvaknout a máte se na co koukat, až se zase zima zeptá… :-) A že nevíte, jak na to? Zkuste pár jednoduchých triků, a budete překvapení, jaký umělec se ve vás skrývá!

1)    Barvy na prvním místě
Jarní krajina je velmi barevná a to ji odlišuje od té zimní – tenhle kontrast nechte vyniknout! Všechno to pučení vypadá skvěle na pozadí modré oblohy – chcete-li dosáhnout opravdu sytých barev, použijte polarizační filtr. Hledejte symetrické tvary a neobvyklé úhly pohledu, jako třeba řady husté zelené vegetace nebo pohled mezi květy stromu, hustou trávu a podobně.

2)    Hledejte kontrasty
Kontrasty jsou také o barvách. Jednou z možností, jak nechat určitou barvu vyniknout, je výrazně kontrastní pozadí. Chcete-li fotit květiny, nebude to tak krásné s pozadím šedivé oblohy nebo hnědá hlíny, jako s krásně zelenou pučící trávou.

Probuďte jaro foťákem!3)    Zaklekněte
Vážně zlaté fotografické pravidlo. Může se zdát, že kompozice s pohledem z úrovně výšky objektu je důležitá jen při focení dětí nebo zvířat – není to tak! Pokud chcete opravdu kompozičně špičkovou fotku, je potřeba si uvědomit, co je centrálním motivem vaší fotky a do je výše se snížit i s foťákem. Fotíte louku? Tu tvoří tráva a kytky, že? Tak šup na kolena a fotit právě z výšky rostlin.

4)    Rámujte
Tedy ne fyzicky, to až si nějakou fotku necháte vyvést na papíře… ale opět kompozičně při focení. Zkuste využít to, co obklopuje váš centrální objekt, a orámovat jej tak větvemi, dveřními rámy, viadukty, okenicemi apod.

5)    Pracujte s hloubkou ostrosti
Nezapomeňte pracovat také s hloubkou ostrosti (na zrcadlovkách režim A – aperture neboli clona). Aby bylo vše na fotce krajiny ostré, použijte vyšší clonové číslo jako f/11 nebo f/22.
Pokud máte k dispozici širokoúhlý objektiv, proberte jej ze zimního spánku abyste mohli do obrazu krajiny v dálce začlenit i popředí.

6)    Zlatá hodinka je nad zlato
Při východu slunce je vzduch čistší a díky tomu, že se v tomto období velmi liší noční a denní teploty, fotoaparát zachycuje barvy velmi odlišně brzy ráno a pozdě odpoledne oproti zbytku dne. Ráno a podvečer jsou pro focení ideální – první a poslední hodinu slunečního svitu proto nazýváme zlatou.

7)    Cestujte
Ty nejhezčí scény vždycky objevíte tam, kde je to pro vás nové. V parku za domem už vás toho moc nepřekvapí, na druhou stranu nemusít jet zrovna do Tater. Stačí se vypravit na výlet do okolních kopců a budete překvapeni, co vše najdete. Vrcholky hor a kopců jsou perfektním místem, poskytnou vám úžasný pohled na údolí, ve kterých se může ranní mlha držet jako v misce. Vděčným motivem je voda, ať už to jsou potůčky nebo drobná vodní díla.

8)    Pozor na protisvětlo
Přestože dny se prodlužují, slunce je stále na obloze nízko, což může způsobit silné protisvětlo. Proto v tomto období raději nefotografujte lidi se sluncem v zádech, ale spíše se sluncem ze strany, i když stále mírně v pozadí. Nebo můžete využít hry stínů v slunečním světle dopadajícím na focenou osobu zepředu.

Probuďte jaro foťákem!9)    Zapojte lidi

Jednou možností je zapojit člověka jako prvek interakce s přírodními živly, jak ukazuje fotografie dítěte hrajícího si s kaluží vody. Pokud zvolíte člověka jako hlavní motiv, tedy pro portrét, využijte malou hloubku ostrosti. Nastavte tedy nízké clonové číslo (hodnota f, například f/2,8) abyste docílili rozostření pozadí (efekt zvaný bokeh), díky čemuž vynikne důležitý objekt v popředí focené scény. V režimu priority clony navíc díky tomu zrcadlovka automaticky zvolí vyšší rychlost závěrky a předejte tak roztřesení obrazu, pokud je světla méně. Nebojte se ale porušit portrétní konvence a například zaostřit právě na jiný objekt v popředí a figuru člověka využít jako rozostřené pozadí.  

10)    Pracujte se zvířaty
Příroda, to jsou i zvířata, a ta jsou většinou v pohybu. Proto jednoznačně volíme režim priority času (S – shutter neboli závěrka). Hodnotu času nastavujeme podle toho, zda chceme pohyb „zmrazit“ (například 1/150s) nebo naopak dosáhnout rozmazání pohybujícího se objektu (například 1/60s). Čím blíže se dostanete, tím lépe, ale u většiny zvířat ve volné přírodě se neobejdete bez kvalitního zoomového objektivu.  Snažte se zvíře fotoaparátem sledovat v určitém úseku a pomocí sériového snímání pořídit více záběrů pro následný výběr toho nejlepšího. V případě fotografování přes hledáček doporučuji nezavírat druhé oko a bedlivě sledovat scénu v okolí.

Zdroj: Nikon
Autor foto: Jakub Kasl, Michael Jurák


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Probuďte jaro foťákem!:

Probuďte jaro foťákem!
Probuďte jaro foťákem!
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Dobré rady
Obrázek uživatelky
profil
Miluji jaro Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles