Nejlepší velikonoční beránek?Nejlepší velikonoční beránek? MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 350 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 28.03. 2024
Dnes má svátek Soňa
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Tuleň Arthos má kamarádku

22. 01. 2007 | Ze společnosti

Tuleně obecného (Phoca vitulina) chová jihlavská ZOO od poloviny února loňského roku. Sameček jménem Arthos, jež pochází ze švýcarského Bernu, se na Vysočině velice rychle zabydlel a již téměř rok mrkají na návštěvníky jeho velké oči z bazénu, který „zdědil“ po tučňácích.


Minulý týden se naši pracovníci vypravili do ZOO Kleipeda (Litva) pro samičku tuleně obecného. Cestu zvládli bez problémů a tak dnes Katy vesele plave po boku Arthose. „Vetřelce“ ve svém bazénu snáší Artík velice dobře a doufáme, že současná kamarádka se v budoucnu stane i jeho družkou.


Tuleň obecný je dokonale přizpůsoben životu ve vodě, však v ní stráví více než tři čtvrtiny života. Jeho šedočerná, jakoby mramorovaná srst mu zaručuje obdivuhodné maskování v pobřežních vodách severních moří a silná vrstva podkožního tuku ho zase chrání před chladem. Ve vodě i spí a jejich tělo ve spánku zaujímá svislou polohu.


Na rozdíl od lachtanů, kteří při pohybu vpřed ve vodě zapojují silný krk a hruď, plave tuleň pomocí „ocasní“ ploutve, kterou pohybuje jako vydra ze strany na stranu. Na pevné zemi je však bezmocný, protože jeho přední končetiny, také přeměněné v ploutve, mu nejsou vůbec k užitku.


Tuleň žije ve skupinách na východním i západním pobřeží Spojených států a Kanady, zrovna tak jako na pobřežích Skandinávie a západní a střední Evropy. Na pobřežích Dálného východu žije zvláštní forma tuleně obecného, která je považována za samostatný poddruh - tuleň pacifický (Phoca vitulina largha).


Za potravu tuleni slouží celá řada mořských ryb (např. sledi, tresky, píseční úhoři), při lovu se dokáže potopit do hloubky až 300 metrů. Pokud se mu však nepodaří ulovit žádnou rybu, nepohrdne ani hlavonožci, kraby nebo jinými korýši.


Pro svou zřejmou zálibu v rybách byl v 60. letech nadměrně loven. Tento druh tuleně byl také silně postižen stoupajícím znečištěním pobřežních vod. Díky otevřeným protestům ochránců přírody bylo naštěstí vybíjení tuleňů v mnoha zemích zastaveno.


Navštivte také oficiální stránky Zoologické zahrady Jihlava.


Hana Nováková
Chytrá Žena.cz





Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
tak to je super
Obrázek uživatelky
profil
tulenu.....a maji se radi, je to videt
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Kraslice