Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.09. 2018
Dnes má svátek Zita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Správné užívání hormonální antikoncepce učiní menstruaci nebolestivou a předvídatelnou

18. 09. 2014 | Péče o tělo
Žena či dívka užívající hormonální antikoncepci přesně ví, kdy menstruaci dostane. Měsíčky navíc bývají typicky slabší, kratší, nebolestivé a obvykle je nepředchází nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu (PMS).

Dny měsíčků, ale i ty, které jim předcházejí, mnohé ženy doslova protrpí. Pacientky si v mé ordinaci nejčastěji stěžují na příliš silnou menstruaci, na bolesti v jejím průběhu, na potíže před nástupem menses, na prodloužené či nepravidelné menstruační krvácení. Všechny tyto potíže může užívání hormonální antikoncepce leckdy vyřešit.

Přirozený menstruační cyklus je řízený hormony, jež produkují vaječníky. A tvorbu těchto hormonů zase prostřednictvím takzvané zpětné vazby regulují hormony, uvolňované z centrální nervové soustavy, přesněji z podvěsku mozkového. Když žena začne užívat kombinovanou hormonální antikoncepci a dodávat tak do organismu z vnějšku kombinaci estrogenů a gestagenů, tato zpětná vazba se zablokuje, a tím se potlačí činnost vaječníků. Při užívání hormonální antikoncepce vaječníky neprodukují estrogeny, a proto nedozrávají vajíčka. Žena je tedy během této doby dočasně neplodná.

Správné užívání hormonální antikoncepceHormonům, dodávaným hormonální antikoncepcí, je zcela podřízen růst a následné uvolňování děložní sliznice. Užívané hormony zajistí takzvanou atrofizaci této sliznice, což se u naprosté většiny žen následně projeví ve zkrácení a zeslabení průběhu měsíčků. Ty navíc začnou být nebolestivé. Jelikož se ve skutečnosti nejedná o přirozenou menstruaci, hovoří gynekologové o „pseudomenstruaci“. Nasazení hormonální antikoncepce tak pomáhá nejen při menstruačních problémech, vznikajících kvůli narušené produkci hormonů ve vaječnících. Bez bolestí se díky ní ocitají i ženy, jejichž potíže do té doby vznikaly kvůli organickému onemocnění, zejména kvůli endometrióze.

Nenahraditelná je pomoc hormonální antikoncepce při premenstruačním syndromu, plynoucího z kolísání hormonálních hladin během cyklu. Jejich modulace antikoncepcí pomůže valné většině pacientek ve zlepšení těchto stavů. Pomoci mohou oba typy hormonální antikoncepce. Pro řešení premenstruačního syndromu gynekolog zpravidla předepíše monofazickou antikoncepci, tedy takovou, která má ve všech pilulkách stejné dávky hormonů. Jejich užíváním si žena v těle navodí stabilní hladiny estrogenů i gestagenů a potíže, které prožívala před menstruací, obvykle mizí. Pokud žena užívá čistě gestagenní antikoncepci, ta ve velkém procentu případů zcela potlačí menstruační krvácení, a u řady žen tedy i premenstruační syndrom. Je to ale individuální, protože některé ženy, trpící tímto syndromem, užívání gestagenní antikoncepce nesnesou.

Dnes už jsou dostupné i antikoncepční přípravky, které lze užívat delší dobu bez přerušení. V takovém případě je samozřejmě problém s premenstruačním syndromem ihned vyřešen, protože k menstruaci vůbec nedochází, nebo bývá jen drobné špinění. Tímto způsobem si může žena dle přání termín menstruace oddálit, přesunout na jiný den, anebo dlouhodobě oddalovat.

Autor: MUDr. Pavel Kolář, gynekolog

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !