Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.06. 2018
Dnes má svátek Zdeňka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Štramberk - navštivte mé milované město

7. 08. 2010 | Česká republika
Rozhodla jsem se, že vám přiblížím mé milované město Štramberk. Pokud nevíte, kam na výlet, určitě si sem zajeďte, stojí to zato. Štramberk je město na Moravě v okrese Nový Jičín poblíž Kopřivnice. Leží na svazích Zámeckého kopce, Kotouče a Bílé hory v Libotínských vrších v předhůří Beskyd.

Dominantou města je hrad Štramberk (Strallenberg) s gotickou věží Trúba (tzv. bergfrit) o výšce 40 m a průměru 10 m, která slouží od r. 1903 jako rozhledna. Sídlí zde Muzeum Zdeňka Buriana. Zdejší městská památková rezervace chrání nejen samotné jádro města, ale zejména historickou dřevěnou zástavbu na předměstí. Štramberk je městem od roku 1359.

Na hoře Kotouč se nachází městský park Národní sad (Národní přírodní památka Šipka) s galerií soch a památníků osobností české historie a s jeskyní Šipka, která se proslavila nálezem zlomku spodní čelisti neandertálského dítěte, tzv. "Šipecká čelist“.

V době, kdy město patřilo jezuitskému řádu jako nadační statek olomouckého konviktu, byla založena tradice poutí na "Horu Olivetskou" (Kotouč), zasvěcená utrpení Ježíše Krista. Pouť se koná (od r. 1660), v upomínku legendárního vítězství štramberských křesťanů nad mongolským vojskem 8. května 1241, v předvečer Nanebevstoupení Páně. Poutníkům se podávala místní cukrářská specialita – perníkové Štramberské uši.

Pečou se zde doteď, pokud bude mít někdo zájem, můžu vám na ochutnávku ucho poslat. Ptáte se, proč uši? Je to proto, že podle pověsti Tataři při obléhání Štramberka Štramberákům sekali uši, nakládali si je do soli a pak je jedli a navíc to byly jejich trofeje. Štramberáci je ale přemohli a vymysleli na ně lest. Nahnali je směrem k rybníku pod kopcem, kde se Tataři utopili. Ten rybník zde již není, ale před čtyřmi lety jsme si zde koupili pozemek a postavili na tom místě domek.

Pokud je legenda pravdivá, tak pod naším domkem je pohřebiště Tatarů. A víte, co je zajímavé? Že s tím domkem byly jen problémy. Než jsme ho dostavěli, byli jsme o 500 tisíc okradeni, pak jsme měli dvakrát povodeň, teď rok v tom domku bydlíme a doufám, že už nás nic zlého nepotká, jako by ti Tataři nechtěli, ať tu bydlíme.

Ještě připomenu rodáky ze Štramberka a okolí.

Malíř Zdeněk Burian(Kopřivnice), malíř Jaroněk, hud. skladatel Janáček (Hukvaldy), olympionik Zátopek(Kopřivnice) , cestovatel a spisovatel Jiří Hanzelka, spisovatel Cyril Hykel , můj strýc výtvarník František Rajnoch(Kopřivnice), zakladatel Tatry Ignác Šustala(Kopřivnice), můj praděda, Vojtěch Michálek, starosta Štramberka za války , který byl i za odbojovou činnost vězněn, v té době se scházel se známými lidmi, např. s Masarykem, Benešem,atd. Dr. Hrstka, který nechal opravit štramberskou trúbu. A další......
.
Tak určitě do Štramberka vyrazte, blízko je Kopřivnice a její technické muzeum, arboretum, Hukvaldy, Příbor, kde se narodil Sigmund Freud.
Užijte si výlet.

snezenkaa - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Štramberk - navštivte mé milované město:

Štramberk - navštivte mé milované město
Štramberk - navštivte mé milované město
Štramberk - navštivte mé milované město
Štramberk - navštivte mé milované město
Štramberk - navštivte mé milované město
Štramberk - navštivte mé milované město
Štramberk - navštivte mé milované město
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
byli jsme tam s přítelem, prošli městečko, hrad i se vydrápali na nedalekou rozhlednu. když jsme se opět přes hrad vraceli narazili jsem pod věží na herce Vydru s přáteli a stádečkem koní včetně hříbat..
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík sympatické miesto
Obrázek uživatelky
profil
znate z štramberku Tomáše Michalka?
Obrázek uživatelky
profil
Doporučuju vřele jako cíl školního výletu. Vylezete si ba Trúbu, v podhradí mrknete do terária a akvária, , kde mají zajímavá zvířata, která vám půjčí i do ruky a pak si děcka v klidu nakoupí přímo na náměstí ve spoustě stánků s hračkama, blbůstkama a ušima. Výlet spojíte třeba s návštěvou Technického muzea v Kopřivnici nebo se zajedete podívat do Frenštátu na skokanské můstky.
Obrázek uživatelky
profil
Je tam překrásně.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles