Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Je naše dítě zralé na vstup do školy?Je naše dítě zralé na vstup do školy?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 22.01. 2018
Dnes má svátek Slavomír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Švarcsystém

28. 04. 2011 | Finance
Pracujete jako OSVČ, přesto se vám zdá, že není něco v pořádku? Ráda bych vám tento "problém" vysvětlila a zároveň dala pár rad ohledně práce lidí, kteří vlastní živnostenské listy, pracují pro další podnikatelské subjekty, přičemž se nejedná o tzv. švarcsystém...

     Dne 12. 5. 2005 byla přijata novela zákona o tzv. švarcsystému, resp. její novela, která vstoupila v platnost podepsáním prezidentem ČR. Tato novela prošla řadou návrhů, přičemž podmínky tzv. švarcsystému zcela jasně vyplývaly ze zákona, tato podoba zákona byla záhy zrušena. Tím se zrušil švarcsystém jako takový, tím vlastně neexistuje a proto je o to více zneužíván, jelikož není-li zákon, není nic, čím by se dal potrestat. Takto je celý problém vnímán.

     Ovšem! Stále ještě existují možnosti, jakými se lze dostat k jádru problému a to je Zákoník práce. Zákoník práce zcela jasně specifikuje  a upravuje vztahy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.  Vymezení obsahu zákoníku práce zcela v jeho znění, přičemž i působnost v rámci kontroly dodržování tohoto zákona je v působnosti správních orgánů. Orgány, které svou působností ohledně této problematiky -, lze označit jako orgány kontrolní, jelikož jejich působnost v oblasti kontroly je zcela zřejmá a ze zákona vyplývající.
     ŠVARCSYSTÉM - co to je -, co to vlastně bylo? Zcela stručně a logicky... - podnikatel pracoval  stejně jako řadový zaměstnanec. Tomu nastal konec ze zákona, ovšem ještě dnes se s tímto setkávám...
 
     Po zrušení právního významu - švarcsystém, si každý dělá co chce. Zajímat se o znění v zákoníku práce je náročné. Jakákoliv činnost ze strany agentur..., reklamních, pracovních apod. - nevyplývá ze zákoníku práce? Ne, opravdu nevyplývá.
     Je zcela na vás, jak se vypořádáte např. s tím, že se budete muset na základě neplatných smluv vámi podepsaných, podrobit  takovým skutečnostem, které vám příjemné rozhodně nebudou, pokud podepíšete smlouvu, která je v rozporu s Obchodním zákoníkem - zák. 513/1991 Sb. Nejen, že taková smlouva, která měla být uzavřena mezi dvěma podnikatelskými subjetky nebude platná, zároveň však požadavky vyplývající z této smlouvy nemají právní charakter, tudíž ani právní účinek.
     Nesmí proto nastat situace, která by mohla být eventuelně i obsahem smlouvy, a to taková, že po vás, po OSVČ bude kdokoliv požadovat v rámci plnění nějakých služeb dodržování požadavků, které vyplývají ze Zákoníku práce. To je nepřípustné a nelegální.
     Ve smlouvě sepsané dle Obchodního zák. proto nesmí být použity výrazy, které jsou zcela běžně užívané v souvislosti se smlouvou "pracovní", jejíž obsah vyplývá ze Zákoníku práce, který zcela jednoznačně specifikuje právní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
     Ve smlouvě dle Obchodního zákoníku nesmí být výrazy:
zaměstnanec, pracovník, pracovní doba, vedoucí atd., prostě žádný termín, který souvisí se Zákoníkem práce.
     ŠVARCSYSTÉM byl zrušen, ale ne tak úplně... -  pouze jinak vymezen,  v rámci Zákoníku práce -, termín - závislá práce..., proto se nebojte bránit!!!


Vikitorie - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
jsem ve švarcsystému 3 roky a musím říct, že tehdy jsem byla na pokraji sil. Rozdílů od ostatních řadových zaměstnanců nebylo mnoho. Pracovala jsem samozřejmě bez nároku na dovolenou, místo výplaty jsem posílala zaměstnavateli fakturu na dohodnutou částku. Objem práce nebyl ve smlouvě uveden, měla jsem tam poskytování služeb. Neměla jsem jako ostatní ani nárok na stravenky, ani na příspěvek do důchodového fondu a to přes to, že jsem před touto smlouvou jako zaměstnanec ve firmě odpracovala mnoho let. Jediné, co mi odpadlo byly porady, školení a inventarizace majetku firmy, která se každoročně prováděla. Takže jako Viki každému radím, opravdu si rozmyslete, co podepisujete...
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles