Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.10. 2018
Dnes má svátek Nina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Svěcení jara – česká premiéra baletu Národního divadla

6. 11. 2010 | Kultura
Balet Národního divadla připravil jako první premiéru sezony 2010/2011 kolekci choreografií Petra Zusky pod názvem Svěcení jara. Představení zahájí proud klasického a neoklasického pohybového stylu, který dá vyniknout krásným tónům Mahlerovy 1. symfonie. Druhou část večera zaplní „hvězdné“ duety, které proslavily přední sólisty baletu ND na mnoha mezinárodních galapředstaveních. Vyvrcholení večera přinese strhující dynamika a magický obsah Stravinského Svěcení jara.

Umělecký šéf baletu Petr Zuska o připravované premiéře říká: „Musím přiznat, že tato premiéra vzniká jako zástupná. V polovině února letošního roku, kdy už byl náš rozpočet na rok 2010 dávno odsouhlasený, byl náhle radikálně snížený o několik milionů korun. Původně jsme počítali s večerem amerických legendárních choreografů - George Balanchina, Williama Forsytha a Jerome Robbinse. Vše bylo domluvené, ale naštěstí nikoli nasmlouvané. Jedinou možností, jak narychlo situaci vyřešit, abychom premiéru zachovali, bylo vytvořit něco jiného z vlastních zdrojů. Musel jsem se rozhodnout do dvou dnů. narodni-divadlo-sveceni-jaraVzhledem k tomu, že pár dnů předtím jsem měl premiéru Svěcení jara v Austrálii, ve West Australian Ballet v Perthu, která dopadla velmi dobře, vzal jsem to jako inspiraci. A právě tato choreografie se stala titulní pro celý komponovaný večer. Dva měsíce poté jsme jeli reprezentovat českou kulturu na EXPO v Šanghaji, kde jsme uzavírali Český den a já pro tu příležitost vytvořil novou choreografii na 1. symfonii D-dur Gustava Mahlera. Ani jeden z uvedených kusů české publikum nemělo možnost vidět, a tak se staly obě choreografie rámem pro komponovaný večer, a byly doplněny třemi krátkými duety, které jsem v posledních letech vytvořil pro přední sólisty našeho baletu pro různá galapředstavení. Všechny choreografie jsou z mé dílny, a vzhledem k tomu, že vznikly v různé době a pro různé příležitosti, dávají dohromady docela zajímavý obraz a jsou pro naše tanečníky inspirativní. Navíc se mi tak podařilo ušetřit ještě o milion navíc, než jsem musel.“


Premiéra komponovaného večera Svěcení jara se odehraje 11. a 12. listopadu 2010 na scéně Národního divadla.

SVĚCENÍ JARA / LE SACRE DU PRINTEMPS
1. symfonie D-dur
Choreografie a scéna: Petr Zuska
Hudba: Gustav Mahler
Kostýmy: Roman Šolc

Déjà vu
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Fryderyk Chopin, Nicolo Paganini, Nino Rotta

Lyrická
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: rusínské a slovenské lidové balady

Empty Title
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Tango, Elvis Costello, Brodsky Kvartet

Svěcení jara
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Igor Stravinskij
Scéna: Jan Dušek
Kostýmy: Lucie Loosová

Zdroj: Národní divadlo

Veronika J.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
taky nemusím,balet mi nic neříkáSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
balet mi nic neříká
Obrázek uživatelky
profil
balety nie su nič pre mna
Obrázek uživatelky
profil
jsem nikdy nebyla, ale když je v televizi, ráda se podívám....
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Hromada zlaťáků