Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 20.03. 2018
Dnes má svátek Světlana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Tabák - světový zabiják

18. 02. 2011 | Péče o tělo

Na světě kouření zabije víc než pět milionů lidí za rok a až polovina současných kuřáků zemře na nemoci zaviněné právě tabákem. V Česku kouří asi třetina populace a v důsledku kouření u nás umírá 18 000 lidí ročně. Je smutné, že začíná přibývat mladistvých kuřáků, ve věku mezi 15 až 18 lety kouří téměř polovina mladých lidí.


Nikdo, včetně kuřáků, zřejmě nepochybuje o tom, že kouření je nezdravé. Mezi několika tisíci chemikáliemi tabákového kouře je skoro stovka těch, které můžou vyvolat rakovinu. Například oxid uhelnatý, který vzniká přímo při nedokonalém spalování tabáku, vytěsňuje kyslík z vazby na červené krvinky, takže znemožňuje jeho přenos do tělesných tkání. Kyslík se tak v dostatečném množství nedostává do životně důležitých orgánů. Kuřák za svůj život nashromáždí v plicích až 3,5 kilogramu dehtu, který obsahuje spoustu jedovatých látek, z nichž řada vyvolává rakovinu.


Cigarety mohou být kontaminovány velkým množstvím různých druhů bakterií, z nichž některé jsou považovány za patogenní a způsobují  infekce dýchacího ústrojí a zažívacího traktu. Kouření také způsobuje vylučování stresových hormonů, takže kuřáci mají prokazatelně vyšší hladinu stresu a hůř stres prožívají. Dlouhodobé kouření může vést až depresím. Bylo zjištěno, že až 60 % pacientů s depresí jsou kuřáci, schizofreniků kouří téměř 80 procent. Z toho vyplývá, že neexistuje část lidského těla, žádný systém, který by zůstal kouřením neovlivněn.


Přitom přestat s kouřením chce 70 až 80 % lidí. Ti, kteří vyhledají odbornou pomoc, mají asi 30 % šanci, že se jim to podaří, bez podpory specialisty se to podaří asi jen třem procentům kuřáků. Pomocnou ruku podají odborná centra léčby závislosti, kterých je u nás téměř třicet. 

 

Jarmila Mandžuková

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Raději s kouřením vůbec nezačínat.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Mašle