Slunečná - 23. díl - Svatební pochodSlunečná - 23. díl - Svatební pochod Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 31.03. 2020
Dnes má svátek Kvido
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Tajemství rodu Tomáše Halíka

27. 03. 2013 | Televizní tipy
Jaká osudová propojení odhalí v pořadu Tajemství rodu Tomáše Halíka kněz a světoznámý filozof mezi svými předky a morálními i kulturními elitami národa, jako byli K. Čapek, T. G. Masaryk, J. K. Tyl a mnozí další? Dokumentární film Tajemství rodu Tomáše Halíka podle formátu BBC o pátrání po příbězích našich předků.

Připravili: J. Korčák, V. Krincvajová, H. Voldánová a E. Stehlík. Scénář a režie V. Sobková  

Kněz a světoznámý filozof  Tomáš Halík odhaluje ve filmu režisérky Veroniky Sobkové osudová propojení svých předků s morálními i kulturními elitami národa, se spisovatelem Karlem Čapkem, T. G. Masarykem, J. K. Tylem a mnoha dalšími. Jakou pomoc mohli těmto osobnostem jeho předci nabízet? Co riskovali? Jak mohly dramatické příběhy jeho předků přímo či nepřímo ovlivnit jeho vlastní postoje a jedno klíčové životní rozhodnutí?

Tomáš Halík

„Můj rod prakticky vymírá.“

Tajemství rodu Tomáše HalíkaCo vás přimělo k tomu, abyste se zúčastnil natáčení Tajemství rodu Tomáše Halíka?
Částečně zvědavost, částečně přesvědčení, že jde o zajímavý pořad, který divákům umožní nahlédnout nevšedním způsobem do minulosti našeho národa.

A ovlivnily výsledky bádání nějakým způsobem váš náhled na sebe sama nebo svou rodinu?

V jistém smyslu ano. Můj rod prakticky vymírá. Uvědomil jsem si velkou odpovědnost za to, abych ten morální odkaz svých předků co nejlépe předal svým žákům, posluchačům a čtenářům.

Cítíte se genealogickým bádáním obohacen?
Uvědomil jsem si určitou blízkost mého myšlení s myšlením mého příbuzného, filozofa Emanuela Rádla. Také jsem se dozvěděl pár nových detailů o jiném příbuzném, rektoru Karlovy Univerzity, jehož jméno zatím raději neprozradím. A také mě potěšilo, kolik mých předků osvědčilo opravdovou lásku k naší zemi a národu a vložilo něco dobrého do našich dějin.

Takže „kostlivce ve skříni“ jste zřejmě neobjevil…

Ne, na nic takového jsme nenarazili. Za své předky se bohudík nemusím stydět a nikoho schovávat.

To znamená, že vám účast v pořadu Tajemství rodu Tomáše Halíka nerozmlouvalo ani okolí?

Někteří se domnívali, že nahlížení do rodové minulosti je příliš intimní záležitostí. Jiní se ptali, zda tím příliš nemarním čas a síly, které bych mohl věnovat jiným věcem. Já však nelituji, že jsem do Tajemství rodu šel. Vznikl hezký snímek.

Měl jste z natáčení Tajemství rodu Tomáše Halíka nějaké obavy?
Jsem zvyklý riskovat. Když se k něčemu rozhodnupak už se zpravidla nenechám brzdit obavami. Brzy jsem pochopil, že režisérka i ostatní, kteří na filmu pracují, jsou velmi dobří ve svém oboru a k tomuto úkolu přistupují velmi citlivě a kultivovaně.

Kam všude vás natáčení zavedlo?
Bohužel se nenaplnil původní záměr, podívat se za zavátými stopami dvou mých prastrýců v Americe. Točili jsme hodně v Domažlicích, kde sídlily od 17. do 20. Století oba rody mých rodičů. Já jsem první rodilý Pražák.

Tajemství rodu Tomáše Halíka uvidíte 27.3. 2013 od 21 hodin na ČT1!


Zdroj, foto: Česká televize


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Tajemství rodu Tomáše Halíka:

Tajemství rodu Tomáše Halíka
Tajemství rodu Tomáše Halíka
Tajemství rodu Tomáše Halíka
Tajemství rodu Tomáše Halíka
Tajemství rodu Tomáše Halíka
Tajemství rodu Tomáše Halíka
Tajemství rodu Tomáše Halíka
Tajemství rodu Tomáše Halíka
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
ale ano, narazíš i na velmi vstřícné pracovníky. Já jsem měla kamaráda v litoměřickém archivu, tak mi byprávěl, jak pomáhá lidem. Na druhou stranu je někdo neochotný. Tak jako všude.
Všichni v archivech říkají, co mají teď práce.
Vojenský archiv snad i dočasně uzavřou.
Obrázek uživatelky
profil
je to zajímavé , příjemný a lidský přístup všech úředníků / kronikáři, matrikáři atd./Jen by mně zajímalo jak by přistupovali a byli ochotní a vstřícní k nepopulárnímu, obyčejnému občanovi.
Obrázek uživatelky
profil
zajímavé znát svůj rodokmen
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zajíc