Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 11.12. 2017
Dnes má svátek Dana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Tajuplná vesmírná tělesa

23. 04. 2014 | Technika

Na některé z nás působí Měsíc ve svých fázích a především za úplňku velmi intenzivně. Můžeme silněji vnímat bolest hlavy, kloubů a celkově být podráždění. Tato jediná přirozená družice planety Země je od nás vzdálená přibližně 380 tisíc km a podle vědců se Měsíc zrodil před 4.5 miliardami let. Naše planeta Země do té doby sama bez Měsíce rotovala po oběžné dráze a srazila se s mladou planetkou s názvem Theia velikosti Marsu. Po srážce se části Země a Theie oddělily a v menších úlomcích rotovaly vlivem gravitace okolo Země.

Úlomky vypadaly jako prstenec, který dnes také můžeme vidět u planety Saturn. Ten jich má hned několik, jsou složeny i z plynů a jeví se jako několika barevná jednolitá elipsa. Tuto nádhernou planetu budeme mít štěstí vidět a to hned příští měsíc, kdy se dostane do výhodného postavení ke Slunci. Nejblíže k Zemi bude 10. května a Saturnovy prstence můžeme obdivovat celou noc.

vesmírná tělesaNáš Měsíc čekala dlouhá cesta za nynější podobou. Úlomky z obou planet se nepravidelně spojovaly a vznikly dva útvary, které se definitivně spojily mnohem později. Nesourodá hmota je pozorovatelná pouhým okem a tvoří na přivrácené straně Měsíce 30 % plochy známé jako měsíční moře. Toto pojmenování pochází z doby, kdy si lidé mysleli, že stejně jako na Zemi je na Měsíci život a světlé části považovali za pevninu a tmavé oblasti za moře. Lidská touha poznat vesmír dostala člověka daleko až na oběžnou dráhu a některé dokonce i na Měsíc, zatím se podařilo 12 odvážným procházet se po Měsíci a pozorovat Zemi jako modrou planetu. Doba letu na Měsíc trvá necelé 3 dny a plánovaná cesta na Mars bude trvat přibližně půl roku. Zde je patrná obrovská vzdálenost a expedice, která se uskuteční zhruba za 10 let bude bez návratu na Zemi. Ani tato prognóza mnohé neodradí a zatím se přihlásilo více než 200 tisíc zájemců, ze kterých bude pečlivě vybráno 24, kteří poletí na planetu Mars.

Od chvíle, kdy se Země a Theie spojily, uplynula z vesmírného hlediska krátká doba a tato významná událost má své pokračování. Měsíc rotuje kolem Země vlivem její gravitace a odstředivou silou se od ní nezadržitelně vzdaluje. Ročně je to 38 mm a přijde doba, kdy se vzdálí natolik, že ho gravitace Země neudrží a zmizí ve vesmíru. Ale to je vzdálená budoucnost, teď je Měsíc tady a všechny nás do značné míry ovlivňuje. Není divu, že nás tolik zajímá, podívejme se na mořský příliv a odliv, kdy dokáže Měsíc zvednout hladinu moře až o několik metrů. Největší příliv na světě lze pozorovat v Kanadě v zálivu Fundy, kde se hladina moře zvedá o 18 metrů. Měsíční fáze úplněk, novoluní, ubývání do takzvaného písmene C a dorůstání je zajímavé a lidé je pozorují celá staletí a jejich moudrost platí i dnes.

Člověk je složen z 80 % z vody, je to sice k nevíře, ale je to fakt a Měsíc na nás působí podobně jako na hladinu moře. Při úplňku se doporučuje držet dietu, lépe se hubne a při dorůstajícím Měsíci je ideální aplikovat pleťové masky, protože je tělo lépe vstřebá. Při novoluní je vhodné naplánovat si zdravotní zákroky, rány méně krvácí, netvoří se jizvy a tělo regeneruje pokožku lépe. Období měsíčních fází nám pomáhá nejen v kosmetice, ale i v domácnosti, ve vhodných dnech lze prát jen s polovinou pracího prášku a skvrny pouštějí lépe.

Kdo rád zahradničí, může se inspirovat radami na sběr bylinek.  Při úplňku mají rostlinky výraznější účinky a můžeme je efektivněji využívat v kuchyni na vaření i v léčivých čajích při nemocech a nachlazení. Například sedmikráska, je to rostlinka nesmírně zajímavá s rozmanitými účinky. Můžeme ji využít jako odvar k pití i koupelím. Čaj čistí průdušky, pomáhá při úporném kašli na odkašlání, zklidňuje žlučník a játra a do koupele by si ji měli přidat lidé s kožními problémy, mírní záněty, ekzémy a dokonce i těžké vředy. Kdo potřebuje ulevit revmatickým bolestem, nebo zklidnit bolavý zub, tomu pomůže větvička jehličnatých stromů. Úplněk vytáhne léčivou sílu do konců větviček a obklad například z borovice působí lépe než tableta.

Měsíc má vliv nejen na lidi, ale i na zvířátka, všichni víme, že psi vyjí na Měsíc a není to jen v jejich genech jako pozůstatek vlčího instinktu. Je prokázáno, že zvířátka mají zvýšenou citlivost stejně jako lidé za úplňku a v novoluní. Je dobré o tom vědět a lze tak předcházet mnohým komplikacím. Stejně jako Měsíc ovlivňuje vše na Zemi, tak naši planetu obklopují další vesmírná tělesa a ta za určitých okolností vytváří zajímavé jevy. Planety v naší sluneční soustavě obíhají Slunce v pravidelných intervalech po své dráze a ve výjimečných okamžicích se mohou dostat do vzájemné blízkosti a vytvořit imaginární přímku, které se říká opozice. Jeden z těchto okamžiků je právě teď a do jedné vesmírné přímky se Sluncem se dostala naše planeta Země a tolik diskutovaný Mars, který fascinuje lidi odnepaměti.

Mars je zajímavý svým složením a ze Země viditelným červeným odstínem. Okolo Marsu obíhají dvě přirozené družice, které nejsou kulaté a mají nepravidelný tvar podobající se bramborám. Jsou malé přibližně 20 km v průměru, proti našemu Měsíci s velikostí 3476 km nic moc. Atmosféra na Marsu je příliš řídká a tlak nízký jako ve výšce 30 km nad Zemí. Pro člověka i jinou formu života zatím nepoužitelné, ale vědci na tom pracují. Vzdálenost Marsu a Země je proměnlivá podle jeho rotace od 56 milionů do 400 milionů km. V porovnání vzdálenosti Slunce a Země, která je 150 milionů km, je to vzdálenost značná. Přesto umožňuje pozorování, na které astronomové dlouho čekají.

Spolu s astronomy jsou v pohotovosti i astrologové. Pro ně je zajímavé především to, že se na obloze planety dostaly do takzvaného Velkého kříže, který symbolizuje dávná proroctví. Dějí se zajímavé věci a mnohá nás čekají. Pro ty, kteří se zájmem hledí k obloze a rádi pozorují hvězdy, planety a také komety, je to hezké přitažlivé období. Na obloze uvidíme perseidy, všichni je známe jako padající hvězdy, při kterých si máme něco přát. A že budeme mít velkou šanci je spatřit slibuje fakt, že jich takzvaně spadne okolo 70 za hodinu. To si nenecháme ujít. V létě se seskupí čtyři zajímavé objekty a zpestří nám nebe nad hlavou, bude to Měsíc, Mars, Saturn a Spica. Tuto nejjasnější hvězdu najdeme v souhvězdí Panny a podle legendy slibuje moudrost, spravedlnost a plodnost země. Zkrátka se vyplatí občas kouknout na oblohu a zadívat se do dáli. Noční procházky zpestřené pozorováním vzácných nebeských jevů jsou velmi romantické a nabízejí nezapomenutelné chvíle.


Setury - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Tajuplná vesmírná tělesa:

Tajuplná vesmírná tělesa
Tajuplná vesmírná tělesa
Tajuplná vesmírná tělesa
Tajuplná vesmírná tělesa
Tajuplná vesmírná tělesa
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Děkuji, velmi zajímavý článek, s chutí jsem si ho přečetla.SmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles