Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 30.11. 2020
Dnes má svátek Ondřej
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Těhotenství v době koronaviru – je čeho se obávat?

6. 04. 2020 | Těhotenství
Spousta nastávajících maminek v současné době prožívá obavy o své miminko. Zatímco je většina znepokojena nejasnými informacemi kolujícími kolem koronaviru a strachují se o své vlastní zdraví, těhotné ženy mají dvojnásobnou starost o sebe a miminko a jsou tak stavěny do nelehké situace. I přesto, že je opatrnost na místě, nejdůležitější ze všeho je zachovat klid, vyhnout se stresu a dbát obecných doporučeních.


Těhotenství má být radostným obdobím každé ženy. Jak jej ale zvládat v situaci, kdy se ze všech stran valí informace o hrozivé nemoci, které podporují šíření všeobecného strachu. Je třeba si uvědomit, že psychický stav nastávajících maminek je jedním ze zásadních faktorů ovlivňujících průběh těhotenství. Důležité tedy je nepodléhat panice a zjišťovat si informace pouze z relevantních zdrojů. Nový typ koronaviru pojmenovaný Covid 19 se projevuje teplotami, kašlem a bolestí svalů. Ve většině případů však bývá průběh nemoci mírný a stejně tak to platí i u těhotných žen. Těhotné ženy nejsou více ohroženy nákazou Covid 19 ani netrpí závažnějším průběhem onemocnění než ostatní osoby ve stejné věkové skupině.

Přenos viru na miminko se nepotvrdil

těhotná ženaDobrou zprávou je, že z průzkumů, které byly doposud provedeny, se neprokázalo, že by se virus Covid 19 přenášel z maminky na miminko. Neexistuje důkaz, že by virus mohl být přenesen na nenarozené dítě v průběhu těhotenství nebo porodu. Stejně tak přenos nebyl prokázán ani skrze mateřské mléko.

Nemoc se přenáší kapénkově, dostatečná hygiena a roušky jsou samozřejmě na místě.  Rozhodně ale odborníci nedoporučují zavádět opatření, která se aplikují například v Číně, tedy izolovat matku od dítěte. Naopak, odloučení miminka od matky by mohlo mít negativní dopad nejen kvůli vynechání kojení, ale také z psychického hlediska.

Nejdůležitější je prevence

Nastávající maminky bývají obecně náchylnější k různým nachlazením, změnám imunity, případně zápalu plic, je proto důležité, obzvlášť v této situaci, dbát na prevenci. Nosit roušky je základ. Pokud to jde, vyhýbat se veřejným místům, jako jsou obchody s potravinami, lékárny, drogerie a raději poslat jiného člena rodiny. Stejně tak platí, že je-li to možné, doporučuje se odložit návštěvu lékaře. Zároveň je nesmírně důležité dodržovat obecné hygienické standardy, případně osobní hygienu ještě zpřísnit, to znamená mýt si ruce co nejčastěji a jsem-li mimo domov, mít při ruce dezinfekční roztok či alespoň antibakteriální kapesníčky.

Důležité je také pestrá a vyvážená strava a dostatek vitamínů, což může být někdy obtížné. Pro dosažení komplexního přísunu minerálních látek a vitaminů, je vhodné sáhnout po doplňcích stravy.

Chce to klid a nohy v teple

Jak už bylo řečeno, psychický stav maminek je nejen pro hladký průběh těhotenství zásadní. Je důležité se nestresovat, nepodléhat mnohdy až panickým scénářům a zůstat v klidu a pohodě. Naordinujte si mediální dietu. Není třeba neustále sledovat zprávy v TV, a ještě je aktivně vyhledávat na internetu. Můžete si být jisti, že nic důležitého vám neuteče. Ignorujte konspirační teorie a věnujte se i něčemu jinému, než je koronavirus. Čas strávený doma je vhodné využít k relaxaci a péči sama o sebe.

Ať už to bude četba nějaké zajímavé knihy, pleťová maska či masáž nohou od partnera, jakákoli příjemná aktivita pomůže ženám tuto nelehkou situaci zvládnout v klidu. Pokud se však přeci jen dostaví nepříjemné myšlenky a pocit úzkosti, je třeba je ihned zastavit. Použijte k tomu svých pět smyslů, zastavte se a jednoduše si zkuste říct nahlas nebo v duchu, co právě teď vidíte, slyšíte, hmatáte kolem sebe, cítíte a jakou chuť vnímáte v ústech. Jde o konkrétní jednoduché věci, např. vidím stůl, slyším tikat hodiny atd. Dostanete se tak do přítomnosti, dál od myšlenek a úzkosti. Stále totiž platí, že jakmile se maminka bude cítit v pohodě, bude to její miminko pociťovat stejně.


Zdroj: GS Mamavit


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !