Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 17.03. 2018
Dnes má svátek Vlastimil
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Tělesné týrání dětí

4. 12. 2010 | Výchova

Pojďme se nyní podívat na jednotlivé formy syndromu CAN podrobněji. Tělesné týrání je jednou z jeho nejčastějších, ale také nejsnáze odhalitelných forem. Dělí se na týrání aktivní a pasivní.

Tělesné týrání dítěte aktivní povahy zahrnuje všechny akty násilí na dítěti (patří sem i záměrné opomenutí v péči o dítě) jako například poranění v důsledku bití, popálení, opaření, trestání a také selhání ochrany – tedy úmyslné vystavení dítěte násilí. Patří sem také jednání, které nezpůsobuje bezprostřední známky tělesného poranění. To však neznamená, že se jedná o mírnější formu násilí, neboť skryté fyzické i psychické důsledky jsou často velmi závažné. Jedná se například o dušení, trávení či jiné obdobné násilí (patří sem i děti, jež jsou záměrně vystavovány opakovaným lékařským vyšetřováním, a ovšem též děti sexuálně zneužívané). Tato forma týrání způsobuje tělesná poranění a postižení orgánu a jejich funkcí. „Munchhausenův syndrom v zastoupení“ (případy, kdy rodič kromě úmyslných otrav různými léky si vymýšlí nejrůznější příznaky a onemocnění u svých dětí, případně je simuluje, tedy uměle připraví tak, aby dítě kvůli nim bylo vyšetřováno a také léčeno), zanedbávání péče, poúrazové stresové obtíže …

Tělesné týrání pasivního charakteru je nedostatečné uspokojení nejdůležitějších tělesných potřeb dětí, a to i v návaznosti na jejich psychické a sociální potřeby. Může se vyskytovat, aniž by si je rodič nebo opatrovník přál, nicméně by byl schopen této situaci zabránit. Tato forma se vyskytuje převážně ve zchudlých a společensky málo přizpůsobivých rodinách – jedná se o častý problém zemí třetího světa, vyskytuje se však také v České republice. Je to především nedostatečná výživa – kvalitativní i kvantitativní, jejímž výsledkem je těžká podváha, zástava růstu, zhoršená funkce orgánů, vyšší náchylnost k infekcím … Dále se může jednat o nedostatek zdravotní péče, u nás je spíše vzácný (například odpírání preventivních prohlídek), nedostatečné vzdělání a výchova (nenaučení dítěte základním sociálním dovednostem – používání toalety, základy stravování, ...), nedostatek přístřeší, ošacení a ochrany. Jako vykořisťování  dnes označujeme znovu objevený problém dětské „otrocké“ práce, což se týká opět spíše zemí třetího světa, objevit se však může i u nás. Naopak poměrně novou záležitostí je žebrání dětí, zvláště dětí ze sociálně slabých rodin, přistěhovalců a uprchlíků.

 

Agrant  - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Pomlázka