Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.04. 2024
Dnes má svátek Rostislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Topná sezóna končí, zkontrolujte kotel a pozvěte si kominíka

13. 04. 2017 | Domácnost
S teplejším počasím se blíží i konec topné sezóny. Jakmile po zimě topení zase na delší dobu vypneme, přichází ideální čas na drobnou údržbu a další servisní úkony. Na jaře totiž seženete servisního technika i kominíka snáze než na podzim. Níže naleznete tipy, jak ošetřit radiátory, kotel a komín.

Nechte si prohlédnout plynový kotel


Odborníci i výrobci doporučují každoroční kontrolu plynového kotle a právě po skončení topné sezóny je pro ni ten nejvhodnější čas. Na podzim, kdy je o kontroly kotlů největší zájem, bývá totiž poměrně těžké vhodného technika či firmu s volnou kapacitou vůbec najít. Odborník kotel prohlédne, zkontroluje jeho správnou funkci a případně vymění některé opotřebené součásti. Technik vám také vystaví potvrzení o provedené kontrole.

topeníObjednejte si kominíka


Pokud používáte kotel na tuhá paliva, měli byste vyčistit komín alespoň dvakrát ročně. Čistit komín je možné svépomocí, vždy se však vyplatí objednat si na to kominíka. Jednou za rok je také povinná kontrola spalinových cest. Tu už musí nutně provádět vyškolený kominík. Při kontrole odborník zkontroluje stav komína a připojení kouřovodu od kotle či krbu, komín vyčistí a případně provede i další drobné servisní úkony. Cena za kontrolu komína se podle náročnosti práce standardně pohybuje v rozmezí 300 až 500 korun. Pokud však kominík objeví nějaká závažnější poškození spalinových cest, může zákazníka vyzvat k jejich odstranění a třeba i provoz kotle či krbu dočasně zakázat. V takovém případě pak po opravě budete potřebovat i revizi komína.

Věnujte péči radiátorům


Po skončení topné sezóny dobře prohlédněte i radiátory, zda nejsou rezavé a neuniká z nich voda. Kritická jsou přitom místa u napojení trubek. Pokud zjistíte závadu, objednejte si opravu radiátorů u topenáře. Odvzdušnění radiátorů můžete provést až před začátkem topné sezóny. Zkontrolujte také termostatické hlavice – několikrát je protočte a ponechejte úplně otevřené. Protočení hlavic pak během léta několikrát zopakujte.

Vyčistěte kotel na tuhá paliva


Pravidelnou údržbu vyžadují také kotle na tuhá paliva. Při topení tuhým palivem se v kotli, hlavně na jeho teplosměnných částech, usazují nečistoty. Ty snadno odstraníte obyčejnou špachtlí nebo kartáčem. Po vyčištění se přesvědčte, zda se během topné sezóny neporušila šamotová vyzdívka. Šikovný kutil si případné praskliny vyspraví sám za pomoci šamotových cihel. Zkontrolujte i rošty, všechny klapky a těsnicí šňůry na dvířkách. Nezapomeňte ani na kontrolu technického stavu, která je u kotlů na tuhá paliva povinná každé dva roky. Revize a opravy kotlů provádějí vždy vyškolení technici.

Zdroj, foto: E.ON


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !