Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 24.01. 2019
Dnes má svátek Milena
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Trendy v zahradní architektuře pro rok 2014

18. 03. 2014 | Zahrádka
Jestliže přemýšlíte, jak zkrášlit svoji zahradu a zároveň chcete jít s dobou, nechte se inspirovat letošními trendy v zahradní architektuře, které jí dodají nádech nové atmosféry. Poradíme vám, jaké barvy, styly, materiály, nábytek, jezírka, oplocení a tvary záhonů jsou letos IN či jakými neobvyklými uměleckými díly můžete svoji zahradu zkrášlit.

Barvy a styl

Jednoznačným trendem v zahradní architektuřeje pro tento rok tzv. Vintage styl. Navazuje na nedbalou eleganci stylu Provence, tedy zahrad kde má své místo ledabyle pohozený polštářek, vlající záclony v zahradním altánu, lehce rozpraskaná barva na zahradním křesle a taky vesele a různorodě rozkvetlé záhonky. „Vše je zde přirozené, volné a samozřejmé, takže nejsme nuceni plít každý lísteček, který do záhonku nepatří, “ popisuje hlavní výhodu tohoto stylu Ferdinand Leffler. Barvy mají ve Vintage stylu také své místo. Dokáží z obyčejných prvků udělat neobyčejné. Vezměte protobez obav do ruky štětec a natřete například starou lavici po rodičích na fialovo a houpačku pro děti andělsky modrou. Barvami můžete oživit i starou pumpu či ptačí krmítko. Vhodně zvolená barva na příhodném prvku přinese do vaší zahrady potřebný akcent, dynamiku a živost.

Trendy v zahradní architektuře pro rok 2014Materiály

V poslední době můžeme pozorovat ústup od využívání zbytečně předražených materiálů. Trendem je hledání jednoduchých, přirozených řešení, která se navzájem doplňují a navazují na sebe. Pohrát si však můžete na některých místech také s kontrastem. I s malým rozpočtem lze najít pěkné a kvalitní materiály, díky kterým se budete cítit v zahradě dobře. Stačí je jen správně zkombinovat. V letošním roce mají na zahradě své místo dřevo, kov a kámen. Je však třeba počítat s tím, že dřevo stárne, kov rezne a kámen zarůstá mechem – to vše je nutné vzít při plánování v úvahu. Při úpravě zahrady bychom se měli naopak vyvarovat „umělotin“ a napodobenin, které jsou jednoznačným nešvarem dnešní masové zahradní architektury. Na trhu se můžeme setkat s betonovou dlažbou alá dřevo, polystyrenovým kamenem, plastovou náhražkou dřevěné terasy a dokonce i s umělohmotným živým plotem či plastovou náhražkou břečťanového porostu. Takovým cetkám je třeba říci v zahradě jasné NE!

Nábytek

Zde zní jasná rada: experimentujte! Vytvořte si vlastní a osobitý nábytek třeba recyklací dřevěných palet. Pryč je doba, kdy jsme bez váhání chodili pro zahradní nábytek do obchodních řetězců. Kreativní architekt, sochař nebo výtvarník dokáže pěkný a pohodlný kus nábytku vytvořit prakticky z čehokoliv. Fantazii se meze nekladou, a proto nezapomeňte, že vaše zahrada by měla být tou nejlepší galerií, kde každý osobitý kousek v podobě židle či stolečku vyzní jako nalezená perla v moři. Nepřemýšlejte nad lavicí jen jako nad kusem nábytku, ale zkuste ji vnímat jako umělecký artefakt, kterým je radost se kochat.  Nebojte se do své zahrady umístit více lavic. Budete překvapeni, kde všude si rádi posedíte.

Neobvyklé umělecké prvky

Umělecký prvek dokáže zahradě dodat příběh, náplň a duši. Nevšední a osobitá socha může být jedním z těchto elementů. Pokud je pak navíc její pozadí kreativně a zručně upraveno šikovným architektem, jedná se o pastvu pro oči i duši. Sochy již dávno nejsou znakem snobství a okázalosti. Nebojte se proto oslovit nějakého mladého šikovného umělce, který do závěrečného díla promítne vaši osobnost. Výjimečným uměleckým prvkem pak může být i autorský kus nábytku nebo třeba výtvarně pojatý vodní element.

Jezírka

Trendy v zahradní architektuře pro rok 2014

Velimi oblíbená jsou v poslední době biotopická jezírka, která přinášejí nový rozměr koupání na zahradě. Kdo je jednou zkusil, obyčejně už nechce o jiném koupání ani slyšet. Jedná se o přírodní bazén, na který je celý rok hezký pohled a obsahuje nechemizovanou, přírodní měkkou vodu. Nabízí také komfort jako klasický bazén – pohodlně se v něm plave, nehrozí žádné našlapování v bahně a dokonce je možné přidat i protiproud či osvětlení. Pobřežní rostlinstvo navozuje příjemnou atmosféru „u vody“. Biotopické jezírko se stane překrásnou dominantou zahrady v průběhu celého roku.

Tvary záhonů

Pryč jsou trendy vlnek a vlnovek na okrajích záhonů. Zahrada by měla působit přirozeně a uklidňujícím dojmem. O hmotovou a tvarovou dynamiku se postarají rostliny pestrých textur a tvarů. Není třeba rozehrávat další vlnění tvarem záhonů. Důležité je pokusit se najít ideální poměr mezi užitkovou plochou (trávníkem) a okrasnou plochou (záhony). Ve výsledném rozložení zahrady by se pak uživatel měl cítit dobře a pohodlně.

Oplocení

Nebojte se letos následovat trend vzrostlých živých plotů. Přinesou vaší zahradě soukromí a zároveň šmrnc a eleganci. Evropští školkaři dokonce vypěstovali a nabízejí již hotové živé ploty. V sortimentu mají prakticky všechny u nás prosperující druhy, které se do stříhaných živých plotů hodí. Můžete si vybrat výšku jednotlivého keře v plotu anebo prostě koupit zapěstovaný hustý blok a nasázet pěkně jeden vedle druhého.

Zdroj, foto: Flera

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Trendy v zahradní architektuře pro rok 2014:

Trendy v zahradní architektuře pro rok 2014
Trendy v zahradní architektuře pro rok 2014
Trendy v zahradní architektuře pro rok 2014
Trendy v zahradní architektuře pro rok 2014
Trendy v zahradní architektuře pro rok 2014
Trendy v zahradní architektuře pro rok 2014
Trendy v zahradní architektuře pro rok 2014
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
krásné,bohužel nemámSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
zahradu mám ale trochu jinak zařízenou
Obrázek uživatelky
profil
článek se mi moc líbil,jsou tam dobré nápady.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Teď jen něco pro takovou menší zahrádku u hlavní cesty.SmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
zahrádku nemám,tak si trošku zútulňujeme s manželem byt
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles