Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 20.06. 2018
Dnes má svátek Květa
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Tyflopedie - vzdělávání žáků postižených poruchami vidění I.

17. 11. 2010 | Výchova

Obecné zásady při práci se zrakově postiženými


Poruchy vidění mohou být velmi rozmanité. Pro vychovatele jsou důležité především ty druhy a stupně poruch, které nějakým způsobem ovlivňují vývoj postiženého jedince. Obecně můžeme říci, že je stěžejní, aby vyučující o poruchách vidění u svých žáků věděl! (U některých poruch to nemusí být na první pohled zřejmé a student je pak často považován za pomalejšího či slaboduchého, což vede ke snížení jeho sebevědomí, ztrátě motivace a podobně.) Týká se to především žáků na nižších stupních škol, u středoškoláků již jsou poruchy vidění v drtivé části případů správně diagnostikovány a pod dohledem lékaře.

U osob s postižením zraku se relativně často vyskytují poruchy držení těla či koordinace pohybů. Je tedy nutné poskytnout jim tělesnou výchovu v co největší míře a v co nejširším spektru, přirozeně s ohledem na jejich snížené zrakové možnosti. U všech druhů zrakových indispozic lze použít prostá rytmická cvičení bez skoků, cviky na protažení svalů, jógu a podobně. Vyvarovat bychom se měli rychlých míčových her, plavání, bruslení, u silných vad předklonů atd.

Míra postižení je velmi důležitá při zařazování studenta do klasické či speciální školy. Dnes se však vyskytují i středních školy, které nabízejí možnost integrace zrakově postižených studentů do klasických tříd, čímž se zlepšuje jejich celková integrace do společnosti.

Důležitá je spolupráce rodičů. U žáků se zbytky zraku nebo zcela slepými je důležité věnovat větší pozornost domácí přípravě na školu, také předškolní vzdělávání těchto dětí musí brát v potaz jejich zrakové postižení. Tyto děti potřebují speciální pomůcky a velmi vhodná je pomoc osobního asistenta.
U žáků s menším postižením zraku však rodiče často problém podceňují. Je přitom především na rodičích, aby s dítětem navštívili odborného lékaře (učitel může návštěvu pouze doporučit) a především dohlédnout na to, aby dítě (pokud má nosit brýle) je skutečně nosilo. Řada dětí se za brýle stydí a schválně je zapomíná, nicméně v dnešní době je na výběr velké množství obrouček v nejrůznějších designech (a k populartě brýlí u menších dětí například přispěly i příběhy Harryho Pottera).

Spolupráce rodiny, školy a odborného lékaře je pro děti s postižením zraku velmi důležitá. Pomáhá jim lépe zvládat běžné úkoly, dosáhnout vzdělání přiměřeného jejich schopnostem a lépe se pak uplatnit v praktickém životě, což zvyšuje jejich sebevědomí i sebehodnocení. Naší povinností je poskytnout těmto dětem společným úsilím co nejlepší start do života.

 

Agrant – čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
mam nrvidiaceho žiaka a neviem čo od eho možem žiadať, čo nie
Obrázek uživatelky
profil
jsem zase o něco chytřejší....Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
dobre info...
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles