Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna? Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Soutěžte s námi o 400 skvělých výher !!!
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 20.11. 2017
Dnes má svátek Nikola
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Tyflopedie - vzdělávání žáků postižených poruchami vidění II.

21. 11. 2010 | Výchova

Refrakční vady a tupozrakost


Refrakční vady - Jedná se o vady v lomivosti oka, vzniklé porušením správného poměru mezi délkou oka a lomivostí optického prostředí. Vyskytují se u 10 – 30 % školní mládeže. Refrakční vady dále rozlišujeme na tyto:

Myopie = krátkozrakost – jedná se o zvýšení lomivosti uvnitř oka nebo o prodloužení podélné osy oka. Paprsky se spojují před sítnicí a vzniká neostrý obraz. Krátkozrací lidé vidí špatně do dálky, ale relativně dobře na blízko. Krátkozrakost se nejčastěji projeví mezi 10. a 12. rokem, na střední školu již tedy studenti vstupují s diagnózou myopie.

Hypermetropie = dalekozrakost – je způsobena zkrácením podélné osy oka, nebo snížením lomivosti prostředí uvnitř oka. Paprsky se tudíž neprotínají (proťaly by se až za sítnicí) a obraz je rovněž neostrý. Při vyšším stupni dalekozrakosti vidí dítě špatně i na dálku.

Astigmatismus – je způsoben nepravidelným zakřivením rohovky nebo čočky. Vzniká tak nepřesný obraz (nezřetelná a rozmazaná písmena).
Refrakční vady jsou učiteli často podceňovány. Dají se většinou dobře vykompenzovat brýlemi. Ve třídě by měl být student umístěn tak, aby dobře viděl na tabuli a aby měl vhodné nasvícení. Tito studenti nevyžadují žádné nákladné speciální pomůcky. K myopii je nutno přihlížet také při tělocviku a sportech.

Tupozrakost = amblyopie - Člověk postižený amblyopií vidí na jedno oko v porovnání s okem druhým podstatně hůře, popřípadě vůbec, čímž dochází k poruše binokulárního vidění. Postižený má pak zkreslené prostorové vidění, nebo plasticky nevidí vůbec. To se nemusí jevit jako velký handicap, ale ve skutečnosti se jedná o vážný problém, neboť člověk zvláště v cizím prostředí nedokáže strávně odhadnout „hloubku“. (Kdo nevěří, zkuste si na 24 hodin překrýt jedno oko, budete se divit, jak nejistě se budete pohybovat v prostoru!) Student pak často soustředí pozornost na zdravé (zdravější) oko, což se pojí s šilhavostí = strabismem.

Amblyopičtí studenti navštěvují zpravidla klasickou školu, k jejich zrakovým indispozicím je nutno přihlédnout zejména v předmětech, kde se ve větší míře používají názorné pomůcky (Fyzika) a kde je nutné prostorové vidění (prostorová geometrie, tělesná výchova). Řada předmětů (výuka jazyků) probíhá většinou relativně bezproblémově.

 

Agrant – čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
vobec som netušila, že sa tak ten odbor volá
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles