Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 18.06. 2018
Dnes má svátek Milan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany

17. 09. 2010 | Česká republika
Obec Týn nad Bečvou leží v okrese Přerov, v Olomouckém kraji, která je Moravskou bránou Střední Moravy, mezi Hostýnskými vrchy a Oderskými vrchy. Obec má přibližně 900 obyvatel. Týn nad Bečvou je z části obklopen lesy, z části poli a leží na levém břehu vodního toku řeky Bečvy.

Nad obcí se nachází zřícenina hradu Helfštýn, který patří k nejrozsáhlejším hradům ve střední Evropě. Týn nad Bečvou žije akcemi na hradě Helftýn a obec funguje jako předhradí.

Cvičné horolezecké skály

Pod hradem jsou skalní útvary, využívané jako cvičné stěny pro horolezce. Skály jsou tvořeny vrstevnými polohami karbonských hornin, odolných erozi.

Bedřich Smetana

V obci se nachází dům, ve kterém přebýval v roce 1852 a 1854 skladatel Bedřich Smetana. Nachází se zde i hrob Gabrielky, dcerky Bedřicha Smetany. Tento hrob se nachází na starém hřbitově vedle kostela Panny Marie. Bedřich Smetana do obce přijel poprvé v roce 1852 ke své sestře a švagrovi Matějkovým. Poté se zde spřátelil s varhaníkem a správcem místní školy Josefem Barbířem. Smetana zde také navštívil svého bratra Antonína, sládka v Hranicích. Znovu sem přijel na smutnou návštěvu v roce 1854, kdy mu zde v červenci zemřela dvouletá dcera Gabriela na tuberkulózu. Stejnou nemocí onemocněla i druhá dcera Bedřiška a zemřela následující rok a poté i její matka Kateřina.

Historie Týna nad Bečvou

První zmínka o obci je z roku 1447. Obec byla majetkem Helfštýnského panství. Život v blízkosti Týna byl už v období lužické kultury, to dokumentují nálezy žárových hrobů, a lidé zde přebývali už i v mladší době kamenné, o tom svědčí nálezy předmětů z tohoto období jako například pazourková sekyra, obuch z hadce, popelnice s kostmi a jiné. V roce 1530 za Pernštejnů bylo v Týně 22 usedlostí, nechyběl zde mlýn ani rychta. Páni z Ludanic tady v polovině 16. století vystavěli dvůr a pivovar. 

Zajímavosti Týna 

Krásný kostel Panny Marie, který je z roku 1733, s bývalým hřbitovem a památníkem Gabriely Smetanové. Pod Helfštýnem jsou krásné horolezecké skály. Také se zde nachází socha sv. Jana Nepomuckého z r.1778 a ulice Svobody. Najít tady můžete také kříž z roku 1879 a pomník obětem I. a II. světové války, který je na návsi. Projděte se také lesní stezkou, která se jmenuje po dcerce Bedřicha Smetany - Gabrielka a vede z Týna po vrstevnici Maleníku. Ve vesnici je stále budova bývalého revíru a pamětní deska na domě, kde byl B. Smetana. A největším lákadlem je samozřejmě hrad Helfštýn.

Tuto vesnici jsme navštívili čistě náhodou při výletu na hrad Helfštýn. Protože už bylo dávno po poledni a naše posádka auta měla obrovský hlad, tak jsme se rozhodli, že někde zastavíme a dáme si oběd v nějaké restauraci. Když jsme projížděli vesnicemi směrem z Olomouce, nikde se nám nic nelíbilo, až jsme uviděli tuto krásnou vesnici, hned jsme se domluvili, že tady zastavíme.

Od místních jsme zjistili, že jsou zde 4 restaurace, kde se dá najíst. Zastavili jsme u první, ale tam bohužel nevařili, poslali nás jinam. Když jsme bloudili vesnicí, a hledali další, viděli jsme plno zajímavostí, které nás donutili zastavit. Když jsme pěšky procházeli vesničku křížem krážem, zastavili nás místní domorodci, kteří nám o vesnici vše důkladně popsali, kde se co nachází, jaké památky a hlavně nám ukázali dům, kde pobýval B. Smetana. Po prohlídce vesnice jsme šli konečně na zmíněný oběd. Tam si k našemu velkému stolu přisedli starší manželé a když slyšeli náš rozhovor o jejich vesnici, hned přidali další zajímavosti. Tuto vesničku všem doporučuji, protože zde žijí moc milí a ochotní lidé a je opravdu moc pěkná. Můžete se sem stavit při návštěvě hradu Helfštýn a budete mít nezapomenutelný výlet.

Markéta
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany:

Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany
Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany
Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany
Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany
Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany
Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany
Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany
Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany
Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany
Týn nad Bečvou s hrobem dcery Bedřicha Smetany
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
tam máme hrob a je tam pohřbená babička s dědou.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles