Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.04. 2024
Dnes má svátek Jiří
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Úhlavní nepřátelé zubů a co na ně platí

17. 04. 2015 | Péče o tělo
Abyste mohli proti nepříteli nasadit účinné zbraně a vybudovat důmyslnou obranu, musíte ho nejprve poznat. To samé platí při péči o zuby. Přinášíme přehled potravin a návyků, kterých bychom se měli vyvarovat, pokud nechceme mít zuby jak noty na buben. Nezapomeňte, že i potraviny významně ovlivňují zdraví zubů a jejich vzhled.

Když se cukry změní v kyselinu

Složení potravin, jejich pořadí, množství, ale i četnost jejich konzumace jsou pro stav našeho chrupu zcela zásadní. Čím více a častěji sacharidy, tedy cukry v jídle, konzumujeme, tím spíš nám hrozí snížení pH v ústní dutině. „Právě metabolická přeměna cukrů z potravy na kyseliny způsobuje pokles pH v ústech, a tím dochází k rozpouštění minerálů zubní skloviny,“ říká doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc.

Oslabený zub je pak náchylnější ke vzniku kazu. Nepřítelem nejsou jen cukry, ale i kyseliny. Například citrusy jako limetky a grepy, které jsou bohatým zdrojem vitaminu C, jsou pro zuby díky kyselosti hotovou pohromou. Překvapivě okamžité čištění zubů po jídle bohatém na kyseliny není dobrou volbou. Měli bychom dát šanci slinám snížit kyselost v ústech, jinak s kartáčkem napácháme víc škody, než užitku.

Úhlavní nepřátelé zubů a co na ně platíOmezte sycené nápoje a pozor na záludné brčko

Udržovat dostatečný pitný režim dá mnohým zabrat. Proto prokládáme nebo zcela nahrazujeme čistou kohoutkovou vodu různými džusy, ovocnými či zeleninovými šťávami nebo sycenými nápoji. Myslíte si, že taková light verze coly a limonád bez cukru vaše zuby neohrozí? Omyl. Opět to není jen o cukru, ale o obsažené kyselině citronové, nebo fosforečné, která může poškodit sklovinu. Chcete-li kyselé prostředí zneutralizovat, vypijte sklenici čisté vody a džusy/limonády pijte příležitostně jen k jídlu. Vyhněte se také brčkům a jiným dávkovačům zpomalujícím průtok tekutiny. Díky nim pijeme pomaleji a delší dobu. Jiné nápoje, jako například víno, mohou kromě obsažených kyselin ohrozit zuby i z estetického hlediska. Červené víno obsahuje třísloviny (tanin), které zuby nehezky zabarvují. Ostatně tanin je obsažen i v černých čajích.

Aby jídla nebyly plné zuby

Sladké vám nic neříká, ale po slaných chipsech a krekrech byste se utloukli? Špatná zpráva pro vaše zuby. „Škroby ve slaných pochutinách často škodí více, než jednoduché cukry. Nebezpečím je i lepivá kašovitá hmota, která se vytvoří rozkousáním pochutin. Ta velmi dobře ulpívá na stoličkách, okolo dásní a v mezizubních prostorech,“ doplňuje Romana Koberová Ivančaková. Čím lepivější potrava, tím k odstranění usazenin potřebujeme více času, a proto je i větší riziko vzniku zubního kazu. Demineralizaci ovlivňují i škroby obsažené například v rýži, hranolkách, těstovinách, hamburgerech nebo bílém pečivu. Omezit je můžeme i kuchyňskou úpravou na způsob al dente – na skus. Pamatujme, rozvařenější příloha má i vyšší glykemický index.

Záchrana i pro začínající zubní kaz

Pokud se budete držet zásady všeho s mírou a budete provádět správnou pravidelnou ústní hygienu, není se čeho bát. I v případě počínajícího zubního kazu, který se projevuje křídově bílou skvrnou, není třeba panikařit. Vše záleží na důslednosti péče a doplnění čištění o aplikaci gelu s vysokou koncentrací aminfluoridů a fluoridu sodného. Jedná se o léčivý přípravek, který je k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu a nanáší se jedenkrát týdně. Zubní sklovina sama o sobě je schopna odolat demineralizaci a slabým kyselinám, má to však jeden háček, a to čas. Zub může být vůči kazu odolný, ale nesmí se nacházet v rizikovém prostředí dlouho a často. Čistit zuby dvakrát denně je tedy hygienické minimum.

Zdroj: Elmex


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Jsem zastánecem přírodních věcí a pasta Cannadent mě oslovila natolik, že ji používám už pořád. Navíc jak tady vidím, musím souhlasit s konopným olejem, ten fakt uzdravuje.
Obrázek uživatelky
profil
Používám zubní pastu Cannadent a jsem velice spokojená s účinky konopného oleje. Vždycky mi ustoupí krvácení dásní.
Obrázek uživatelky
profil
Dlouho jsem hledala pastu na zuby která mi bude vyhovovat a zároveň zuby chránit a léčit a našla jsem je to Cannadent s konopným olejem a je boží.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles