Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 21.01. 2019
Dnes má svátek Běla
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Valentýn je pro každého, ať je mu dvacet nebo sedmdesát

14. 02. 2018 | Svátky
Neurolog MUDr. Martin Jan Stránský: „Zamilovat se člověk může v každém věku. Láska je složitá, ale o tolik více zajímavá kombinace reflexů a emocí, která může vzniknout v kterémkoliv věku, i ve stáří. “ „O vztah je pak  ale nutné pečovat,“ dodává psycholožka Klára Gajdušková.

Zbláznit se láskou jako hrom, který přijde z čistého nebe, může kdokoli. S věkem to nemá nic společného. „To čemu říkáme láska totiž není nic jiného než změť hormonálních a  neurochemických mechanismů, které prostě fungují nezávisle na tom, kolik je nám let,“ tvrdí MUDr. Martin Jan Stránský.

Je pravda, že city k druhému pohlaví můžeme ve vyšším věku alespoň trochu korigovat. To však podle MUDr. Stránského neznamená, že dokážeme být méně zamilovaní jen proto, že máme s láskou už nějaké špatné zkušenosti. Umíme však být na základě předchozích zkušeností malinko opatrnější. Pohlédneme-li na lásku z této stránky, lze konstatovat, že je „rozumnější“. V žádném případě to však neznamená, že je menší či chladnější. I  v pokročilejším věku je možné psát sto sms denně někomu, koho milujeme, ale neumíráme, když toho druhého nevidíme celý den. Stejně tak to  neznamená, že čím jsme starší, tím si umíme lépe vybrat partnera pro život.

Sv. Valentýn 14. únoraCo je to láska?

„Pokud mám odpovědět jako neurolog, pak láska je spíše všeobecný termín, které souvisí se subjektivními pocity a myšlenkami,“ konstatuje MUDr. Martin J. Stránský. „Pro každého to ale může být něco zcdla jiného – hodně  závisí na tom, jak je mozek jednotlivce sestaven (a připraven) jak tyto pocity a myšlenky dokáže propojovat.  Dalším významným faktorem je předchozí životní zkušenost a hlavně sebejistota – je pozoruhodné, že lidé mnohokrát hledají lásku, aby nahradil určitý pocit nedostatků, což samozřejmě není optimální. Poté, co láska nastane, její počáteční  rozsáhlá dynamika se  na neurologické úrovni těžko udržuje. Ono to vlastně tak má být. To je důvod, proč vášnivost lásky postupně v závislosti na její délce slábne. Původní pocity se nahradí  jinými.“

Může se stát, že po předchozí špatné zkušenosti zvolíme podruhé někoho, kdo je naprostým opakem předchozího partnera. Jenže pro mozek jsou důležitější vzory zasunuté v pomyslných šuplíkách, než to co chceme. I když tedy jsme v padesáti rozumější a zkušenější, výběr partnera rozhodně není jednodušší. Snad jen vzhledem k předchozím zkušenostem můžeme být ve vztahu spokojenější. Ovšem dokážeme-li ustoupit alespoň z některých svých představ a do vztahu zasunout něco, co je stejně důležité v mládí i v pozdějším věku, totiž toleranci.

Je možné do dlouhodobého vztahu vrátit jiskření?

„Vášeň a romantika může ve vztahu vydržet i desítky let. Znamená to ale o vztah pečovat. Jedním z impusů může být zkusit si spolu zažít malý románek. Ano – zkusit se k sobě  chovat zase tak, jako by všechno teprve začínalo dá vašemu vztahu novou energii. Patří sem svádění, flirtování, líbání, dotyky, smyslné esemsky, ale třeba i trocha experimentování v ložnici. Udělejte si na sebe čas, překvapujte se. A určitě k tomu není potřeba čekat na sv. Valentýna,” říká psycholožka  Mgr. Klára Gajdušková.

Proč je důležitý polibek?

Při  seznámení i samotném výběru partnera, nelze podcenit roli  polibku. „Oblasti rtů a jazyka jsou bohaté na nervová zakončení, a tudíž jsou velmi citlivou erotogenní zónou. Při líbání nezapojujeme jen hmat, ale i čich a chuť. A kombinace všech tří smyslů stimuluje v mozku děje, jejichž výsledkem je informace, zda toho druhého chceme nebo ne,“ vysvětluje MUDr. Stránský. Při polibku se v mozku začínají uvolňovat endorfiny, které zlepšují náladu a snižují negativní účinky stresu. Zatímco organismus žen takto reaguje zpravidla jen na protějšky, do nichž jsou zamilovány, mužům stačí, jde-li o pro ně přitažlivou ženu. „Proto také celá řada žen, které usoudí, že jejich nový muž špatně líbá, vztah ukončí. A to i přesto, že se jim jinak možná partner líbí. Pro muže je důležitější než polibek vizuální vjem,“ podotýká neurolog, a pokračuje: „Přitom posuzují nejen celkový dojem, ale i jednotlivé partie – zvlášť tedy hodnotí zadeček, prsa i obličej. Vše pomyslně oznámkují a rozhodnou se. Žena se převážně dívá muži do očí a snaží se co nejlépe odhadnout jeho charakter. Pátrá v paměti a porovnává jej s jinými muži. Tak zapojuje více částí mozku v obou hemisférách na rozdíl od mužů, kteří jsou dle stereotypu méně přemýšlivý.“
Valentýn je tedy svátkem pro každého, ať je mu dvacet nebo sedmdesát. Myslete na to, protože milovat a být milován je příjemné.

A co když zrovna v žádném vztahu nejste?

Jak neupadnout v té atmosféře plné lásky do smutku, když zrovna nikoho nemáte? „Je pravda, že pro lidi, kteří zrovna nejsou ve vztahu, může být obtížné strávit celý ten komerční humbuk, který v souvislosti se svátkem sv. Valentýna naše kultura importovala. Jestliže jste single, sejděte se se svými přáteli, zajděte si na večeři nebo si doma něco dobrého uvařte, běžte do divadla nebo do kina a udělejte si ze sv. Valentýna váš soukromý single večírek. A pamatujte: přes všechny přeslazené filmy a příběhy o tom, jak ‚spolu žili šťastně až do smrti‘, život v páru je obvykle o dost komplikovanější, než se na první pohled zdá,” dodává Gajdušková.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já si myslím, že je pěkné, když si udělají radost i manželé, kteří spolu žijí mnoho let a stále si vyznávají lásku. Taky doufám, že nám to s manželem dlouho vydrží. Manžel mi vždy koupí kytici z https://www.florea.cz/ se kterou mě nejvíce potěší.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles