Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 21.09. 2018
Dnes má svátek Matouš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Velký manuál mléčných zubů: Kdy použít pastu a jak ulevit od bolesti?

5. 08. 2014 | Péče o tělo
Prořezávání mléčných zoubků netrápí jen děti. Rodiče si často lámou hlavu, zda a jak o dočasný chrup pečovat, a kladou si otázky, jak ulevit miminku od bolesti spojené s růstem zoubků. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak se správně starat o mléčné zuby a jaké prostředky je možné využít k péči o ně.

Správná výslovnost

i vklad do budoucna


První dětské zoubky se začínají prořezávat obvykle ve věku 6-8 měsíců. Není však výjimkou, že se miminko se zoubkem narodí, nebo naopak čeká na svůj první i déle než 10 měsíců. Až do věku jednoho roku však není třeba propadat panice, pokud se žádný zub neobjeví. Teprve po uplynutí této doby je vhodné konzultovat případnou absenci chrupu s dětskou lékařkou. Vývoj mléčných zubů je obvykle ukončen do 3 let věku dítěte.

Význam dočasného chrupu bývá často podceňován, přestože má velmi důležitou úlohu. Díky němu může dítě postupně začít přecházet na pevnou stravu. Umožňuje totiž potravu rozžvýkat, což usnadňuje její trávení. Přítomnost všech zubů je nutná i pro správnou výslovnost a vývoj čelistí i obličeje. Dočasné zuby drží místo pro stálé. Proto je třeba se o ně starat stejně pečlivě.

Velký manuál mléčných zubů: Kdy použít pastu a jak ulevit od bolesti?Malým mrzoutkům pomohou masáže


Prvním příznakem, podle kterého můžeme poznat rostoucí zoubky, je oteklá dáseň. Tu si dítě snaží masírovat vším, co je právě po ruce. Strká si do pusy prstíky nebo hračky a jejich kousáním si ulevuje od bolesti. Přitom nadměrně sliní, což je pro toto období typické. Každé dítě prožívá růst zoubků individuálně. Velice záleží na jeho povaze i na subjektivním vnímání bolesti. Může být mrzuté a plačtivé, nevydrží dlouho s žádnou hračkou a často vyžaduje pozornost. Pomoci mu můžeme například speciálními chladivými kousátky.

Ty jsou naplněny tekutinou a před použitím je nutné vychladit je v ledničce. Dále můžeme miminku masírovat dáseň, ať už čistým prstem, nebo speciální žínkou, kterou je možné sehnat v lékárnách či drogeriích. Pro zmírnění otoků a bolestivosti je možné použít i analgetický chladivý gel. Svou roli samozřejmě hraje i naše přítomnost a věnování se miminku.

Jsou tu jen dočasně, přesto hygienu nepodceňte


Pouze zdravý mléčný chrup může být dobrým základem pro zdravý chrup trvalý. Proto nesmíme v žádném případě zanedbávat péči. Hygienické návyky je třeba začít u dětí budovat co možná nejdříve. První zoubky čistíme již od chvíle, kdy se prořežou. Nejprve je otíráme gázou nebo žínkou, případně speciálním silikonovým kartáčkem, který se navléká na prst. V současné době existuje i řada kartáčků navržených tak, aby je dítě mohlo samo uchopit a starat se o svoje zoubky v rámci hry.

Do 1 roku věku dítěte bychom neměli používat pastu na zuby, poté pouze takovou, která je určena pro nejmenší děti. V žádném případě bychom neměli zoubky při čistění drhnout silou, stačí jen setřít plak, který se na nich tvoří. Tento úkon je však velice podstatný, protože mléčný chrup podléhá kazivosti více než trvalý.

Pozor na cukry


Až do konce prvního roku života by dítě v ideálním případě nemělo vůbec ochutnat sacharózu, tedy řepný či třtinový cukr. Pokud se již nemůžeme podávání sladkých potravin vyhnout, je lepší hledat ty s obsahem glukózy, která je šetrnější pro zažívání. Ani ta však není bezpečná pro dětské zuby.

Z tohoto hlediska je nejlepší volbou takzvaný xylitol, který se v přírodě nachází v mnoha druzích ovoce i zeleniny. Oproti běžnému cukru má navíc výrazně nižší obsah kalorií a je vhodný i pro diabetiky. Přidává se například i do vitaminových kapek s obsahem B-komplexu, které jsou určeny dětem, a přispívá tak k udržení mineralizace dětských zoubků.

Zdravá strava? Zdravé zoubky!


Vedle pravidelné hygieny je nutné pečovat i o správnou výživu dítěte. Vhodné složení stravy samozřejmě hraje velkou roli ve správném růstu a vývoji zubů. Velice podstatné je zajistit dětem pravidelný příjem vápníku. Ten je totiž nezbytný pro udržení zdravých kostí i zubů.

Zdroj: Generica

Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !