Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 21.10. 2018
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Vím, odkud je moje sárí

23. 09. 2010 | Vaše tipy

Letní počasí nám stále ještě přináší mnoho slunečních dní a já nevynechám ani jedinou příležitost, abych provětrala svá pestrobarevná sárí. Kolemjdoucí mým směrem házejí většinou jen obdivné či udivené pohledy. Ale nedávno mě jeden postarší pán zaskočil otázkou: „Víte, že vaše sárí šily děti?“ Škoda, že nepočkal na odpověď. Jinak by se dozvěděl, že o tom samozřejmě vím a ani zdaleka mi to není jedno. A že problematika dětské práce v Indii není zdaleka tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát...

Nejchudší z nejchudších

Dětská práce je v Indii velmi rozšířená. V Indii nějakým způsobem pracuje největší počet dětí na světě, a to leckdy bez nároku na plat. Oproti rozšířené představě nepracují proto, aby si jejich rodiče mohli pohodlně žít. Tím, co žene děti do nejrůznějších dílen, je hlad. Někdy také tímto způsobem splácí dluhy svých rodičů. Děti bývají nejčastěji zaměstnávány v kožedělnictví, obuvnictví, stříbrnictví, při výrobě hedvábí nebo u tkaní koberců.

Indická vláda se snažila dětskou práci výrazně omezit, ale její iniciativa se setkala s nepochopením a v praxi se prakticky nevyužívá. Je totiž krátkozraké zakázat dětem pracovat, když nemají žádnou jinou možnost obživy. V nedávné době proběhla vyspělými zeměmi velká nevole ohledně zaměstnávání dětí a někteří výrobci produkující zboží na export na ni zareagovali tím, že všechny dětské pracovníky jednoduše propustili. Bohužel, chudé indické dítě, které přijde o práci, nemá mnoho jiných možností, jak si zajistit základní potřeby pro život.

Může si najít novou práci.

Může jít žebrat.

Může jít na skládku hledat odpadky.

Může se věnovat prostituci.

Nebo může hladovět.

Pomáháme potřebným

Pokud se tedy rozhodnu koupit si nové sárí, nezjišťuji přímo, jestli se na jeho výrobě nepodílely děti, ale spíše dbám na to, abych jeho koupí přispěla na některý z dobročinných projektů, který se snaží takovým dětem pomáhat. Nejčastěji se u nás setkáte s iniciativou Food for Life. Nejde jen o rozdávání jídla, jak by se mohlo z názvu zdát. Dobrovolníci tohoto projektu učí například zemědělce efektivně hospodařit, pomáhají jim hloubit studny na místech s nedostatkem vody, či podporují děti v pravidelné školní docházce a zajišťují jim jídlo. Tím vlastně ulehčují situaci i rodičům, kteří pak už nemají důvod dítě do zaměstnání posílat.

Ale produktů pocházejících z dílen podporujících projekt Food for Life, je bohudík na našem trhu mnohem více. K dostání jsou například indické přehozy na postele, koberce, vyšívané halenky nebo třeba látkové kabelky. Pokud chcete stejně jako já přispět na dobrou věc, zeptejte se ve svém oblíbeném orientálním obchodě na tento charitativní projekt. Pomůžete tak dobré věci a domů si krom krásných věcí odnesete i hřejivý pocit z dobrého skutku.

 

Notburga

ChytráŽena.cz


Foto: Sárí.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
je to zaujímavý orient
Obrázek uživatelky
profil
to je jak země zapomění.Hned bych snila a zapomínala.SmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
india je pre nás večná romantika
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Bankovky