Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 21.10. 2018
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Vitamín B aneb malý zázrak

8. 04. 2011 | Nemoci

S kým se můžete poradit o své výživě a jejím případném doplnění tak, aby to bylo ku prospěchu Vašemu zdraví? Nejlépe uděláte když ke konzultaci využijete profesionály - nutriční terapeuty.


Vitamín B


Vitamin B je znám od roku 1912.  Pod značením vitamín B je obvykle chápán komplex vitamínů skupiny B, které jsou velmi důležité pro správnou funkci metabolismu, tedy spolupůsobí při přeměně živin získaných z potravy na složky potřebné pro náš organizmus. Vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě a potřebujeme je doplňovat průběžně.


vitaminyV potravě jsou jejich zdrojem maso, sýry, kvasnice, obiloviny, luštěniny a ořechy. Liší se však podle druhu vitamínu – některé tedy získáme spíše z obilovin (Vitamín B1 – thiamin), jiné hlavně z masa (Vitamín B12 – kobalamin). „Pokud není jisté, že je třeba doplnit konkrétní vitamín skupiny B, je rozumné dbát na jejich komplexní konzumaci – tedy pestrou stravou obsahující všechny jejich zdroje“ uvádí z České asociace sester Tamara Starnovská, nutriční terapeutka.


U koho je největší riziko nedostatku vitamínu skupiny B? A v jakém věku nejvíce? Riziko nedostatku vitamínů skupiny B souvisí se stravovacími zvyklostmi a skladbou jídelníčku – pokud při redukčním režimu vyřadíte z jídelníčku zcela pečivo a to více dní, bude Vám chybět více vitamínů skupiny B. Stejně tak u osob, které nekonzumují maso je nedostatek vitamínu B12.
Pokud člověk bude jíst smíšenou stravu - o by člověk měl jíst za potraviny, aby uváděný vitamín nahradil?


Smíšenou stravu – maso, pečivo, luštěniny, občas doplnit různé druhy ořechů. „Obecně platí, že jednostranné stravování, kdy pořád „točíme“ stejná jídla vede k nedostatkům v množství minerálních látek a vitamínů“ uzavírá nutriční terapeutka Tamara Starnovská.


Mají smysl doplňky stravy nebo to je jenom vyhazování peněz?


vitaminDoplňky stravy mají smysl tehdy, kdy je jisté, že jiným způsobem příslušné látky doplnit nemohu – tedy v nemoci, případně v situacích kdy dlouhodobě nemohu jejich zdroje konzumovat. To může nastat v případě redukčního režimu s nízkým podílem obilovin a luštěnin, nebo v situaci kdy je celkový příjem stravy snížen – například pro potíže s její konzumací (například jíte jen ½ či méně běžné porce).


Skupinou rizikovou jsou i osoby ve vyšším věku, kdy je časté celkové snížení konzumace jídla a zúžení výběru používaných potravin na několik málo druhů, často ještě zhoršené omezením či vyloučením masa z jídelníčku.


Zdroj: www.cnna.cz


Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
naozaj ...nevytrieďovať žiadne jedlá a tá pestrá strava dokáže zázraky
Obrázek uživatelky
profil
souhlasím, že každé tělo je jedinečné. Nedávno mě bolela hlava a doma jsem nenašla ibalgin. Zato vitamín B byl první, na co jsem natrefila. Byla jsem hodně překvapená, že mi od bolesti pomohl...
Obrázek uživatelky
profil
naši předci umírali na nemoci spojené s úbytkem vitamínů a minerálů.O cholesterolu ani nemluvím. Neříkám, že chemie je nějak dobrá, ale ne vždy může tělo zpracovat vitamíny a živiny. Každé tělo je jedinečné a má i jedinečné problémy. Spousta starých lidí má problémy s klouby, neříkám, že by tyto problémy vyřešily kolagenové preparáty, ale určitě pomůžou. Hlavně proto,že kolagen jiným způsobem do těla nedostaneš. Sice je v masu, ale tepelným opracováním se ztrácí a jen syrové maso asi jíst nebudeš Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles