Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Léto - čas jahodLéto - čas jahod Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.06. 2019
Dnes má svátek Leoš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Výlet do Litomyšle

27. 10. 2012 | Vaše tipy
Jezdím už léta na chalupu pod Orlické hory. Máme tam i malou zahrádku, kde trochu hospodaříme. Díky této zábavě mě mezi sebe vzali místní zahrádkáři.  V létě se snaží vždy uspořádat pěkný výlet po blízkém i vzdálenějším okolí. Letos padla volba na Litomyšl, rodiště Bedřicha Smetany.

V tomto městě je krásný zámek, se dvěma nádvořími. Na venkovních zdech jsou namalovány ornamenty v obdélnících. Je jich hodně, počet jsem si nezapamatovala, ale prý se žádný motiv neopakuje. Paní průvodkyně měla dobový kostým a velmi poutavě nám vyprávěla o tomto skvostu naší země. Jelikož jsme návštěvu zámku absolvovali v sobotu, bylo nutno v jednom sále projít opatrněji, ne po červeném koberci. Vše bylo přichystáno na svatební obřad. Krásná výzdoba květin, hudebníci ladili nástroje.

Litomyšl - zámekDámská část zájezdu byla zvědavá na nevěstu, zvláště, když ženich byl snad Španěl, alespoň část svatebních hostů měla jižní rysy. Nevěstu přivezla limuzína, ale až před vchod, tudíž naše zvědavost nebyla vyslyšena. Ještě jsme navštívili rodný domek našeho hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Jeho otec byl v Litomyšli sládkem. Vedle zámku je budova kláštera s upravenou zahradou, sochami a jezírkem, také pěkný kostel.

Po prohlídce zámku a domku naše kroky směřovaly na litomyšlské náměstí, které má obdélníkový tvar s krásným podloubím. Zde je dominanta, socha výše uvedeného hudebního skladatele. Domy na náměstí mají krásné fasády s ornamenty. Město je velmi pěkně upravené. O městě psal i Alois Jirásek ve svém románu Filosovská historie.

Účelem našeho výletu byla prodejní výstava květin v místních školkách. Tato výstava se koná každý rok na konci srpna. V jednom pavilonu, sice malém, byly naaranžovány květiny i dekorace na zeď. Zde se nacházelo jezírko, které pěkně chladilo v horkém odpoledni, byla tam  možnost i posedět na lavičkách a pokochat se krásou květin. V další části, v menším pavilonu, děvčata ze školy aranžovala květiny do korpusů napuštěných vodou, nebo i do ozdobných nádob. Když jsem uvedla, že se jedná o prodejní výstavu, je nasnadě, že největší část byla ponechána pro výběr rostlinek, květin, skalniček, dokonce i okrasných listnatých stromků i jehličnatých. Jelikož jsme tuto výstavu navštívili již dříve sami, zdobí naši zahrádku fialový rododendron, kanadské borůvky, okrasné trávy. Byl tu i prodej  cibulovin - tulipány, narcisky i sázecí košíky. Zájemci o pokojové květiny si ovšem také přišli na své. Výlet se nám vydařil a příští rok na jaře se návštěva školek zopakuje a možná se přidá další zajímavý zámek v Nových Hradech.

2baculka - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Výlet do Litomyšle:

Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
Výlet do Litomyšle
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Pekný článok aj pekné fotky.
Počasie vám (podľa fotiek) prialo, tak to musel byť pekný výlet.
Obrázek uživatelky
profil
SmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
o krásném městě. Přes Litomyšl jezdívám, ale zpravidla není tolik času, kolik by si Litomyšl zasloužila.
Obrázek uživatelky
profil
a krásné fotky. Podle tvých obrázků je vidět, že se město velice změnilo k lepšímu. Byla jsem tam už dávno, ale město nebylo zdaleka tak pěkné jako dnes. SmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
krásný článeček a moc pěkné i fotečkySmajlíkSmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles