Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 22.09. 2018
Dnes má svátek Darina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Výlet na poutní místo Lomec

5. 07. 2015 | Česká republika
Nádherné počasí nás s přáteli dovedlo k úvaze, že je škoda trávit dny doma, ale chtělo by to vyrazit na nějaký výlet. Padnul návrh na Lomec, kde ještě nikdo z nás nebyl, ale už jsme o tomto kouzelném místě hodně slyšeli. Od návrhu nebylo daleko k činům, a hned příští sobotu jsme vyrazili. Jeli jsme okolo královského města Písku, ale jeho prohlídku jsme nechali na jindy, pak se objevil Protivín s jeho pivovarem. To vzbudilo u mužské části osazenstva návrhy, že bychom tu případně mohli zakotvit, ale nás žen bylo víc a tak jsme jim tuto hloupost rázně zatrhly. Ještě nás napadlo, že by tu měla být krokodýlí farma, podle informací v médiích. Ale to jsme také odložili na příště, protože se do těchto míst určitě ještě vrátíme.

Zkrátka jižní Čechy jsou naše srdeční záležitost. Pak už byly na obzoru Vodňany a dál jsme pokračovali malebnou jihočeskou krajinou přes Lhenice a Chelčice. Tomuto kraji se také říká zahrada jižních Čech, protože se zde vždy ve velkém pěstovalo ovoce. Jsou zde svahy otočené k jihu a tam se všemu daří. I tomu napovídají místní názvy, např. kousek od Lhenic je vesnička Třešňový Újezdec. S potěšením jsme sledovali obnovené ovocné sady s jabloněmi, třešněmi, dokonce i s rybízem.Třeba se naše ovocnářství znovu dostane do popředí a nebudeme se v obchodech setkávat jen s ovocem z ciziny. V Chelčicích jsme se rozmýšleli, že vystoupíme z auta a zbytek cesty /asi 5 km/ dojdeme alejí, která vede až k Lomci.                                             

Ale pohodlnost zvítězila - i když jsme toho potom trochu litovali, protože by to byla určitě nádherná procházka. Takže jsme dál pokračovali autem. Jeli jsme příjemným lesem a vyhlíželi cíl naší cesty. Protože takováto místa jsou většinou na kopci, pozorovali jsme obzor, ale stále nic. A pak jsme najednou zahlédli baňatou věž kostelíčka. Místo je ukryté v lesích a je vidět až z bezprostřední blízkosti. Takže už jen pár kroků z parkoviště a jsme u něj.

Poutní kostel Jména Panny Marie je významná barokní stavba. Je to krásný malý kostelík, proto se k němu nehodí jeho pravé jméno Lomec, ale říká se mu zdrobněle Lomeček. Hlavní oltář není v čele, jak bývá zvykem, ale přesně uprostřed stavby. Vypadá jako volně stojící baldachýn přehozený přes čtyři točené sloupy, které jsou jakoby ovinuty vinnou révou. Říká se, že je podobný oltáři chrámu sv. Petra v Římě a je na tom hodně pravdy. Bohužel zrovna probíhala mše a je zákaz focení uvnitř, tak jsme si oltář jen vryli do paměti. Venku je i oltář pod širým nebem pro venkovní bohoslužby. Na něj navazuje tzv. meditační zahrada, s lavičkami pro posezení a zamyšlení, s květinovými koutky a různými sochařskými artefakty. Nad ní se klenou dvě nádherné staré lípy, jedna z nich je údajně z roku 1750 a říká se jí Lípa naděje. Naproti kostelu je bývalý lovecký zámeček, kde je sídlo farního úřadu a zároveň klášter Kongregace šedých sester, které se starají o celý areál.

Ještě jsme si prošli křížovou cestu, která vede opět upraveným lesem k lesnímu hřbitovu, kde jsou pochovány řádové sestry. Usoudili jsme, že i nám se na tomto příjemném místě hezky leželo. Kousek dále v lese jsou zbytky lomu, kde se těžil kámen pro potřebu místních a zároveň pro stavbu kostela. Až doma jsme zjistili, že by měly být v lese i zbytky mohyl z 8. a 9. století - ty nás nějak nenapadlo hledat, byli jsme zkrátka špatně připraveni. Alespoň je důvod se znova na toto místo vrátit. Lomec je i důležitou křižovatkou cyklotras, dá se odtud pokračovat na různé strany. Celý malý areál je prodchnutý zvláštní atmosférou, kterou pociťují i nevěřící. Odjížděli jsme ztišeni a okouzleni, a domlouvali jsme se na další výlet, vždyť v naší zemičce je tolik míst, která jsme ještě neviděli.

Gebena - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Lomeček-Smajlík-nikdy jsem tam nebyla..Fotky se asi špatně nahrály, jinak by je adminky uveřejnily..SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Moc hezky jsi nám popsala svůj výlet na poutní místo Lomec. Škoda těch fotek, nikdy jsem tam nebyla.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
na Lomci jsem byla ještě za totality a udělal na mne obrovský dojem - právě onou atmosférou.Před pár lety jsme se tam tedy chtěli při návratu ze Šumavy znovu podívat, ale bohužel jsme se zrovna trefili do jakési náboženské aktivity - příjezdové cesty lemovány, ba přímo narvány parkujícími automobily, ve vrcholové části pak ještě vyšperkovány pouťovými stánky, mraky lidí... no takhle si rozjímání a nalezení klidu duše, jaké by člověk od podobného místa očekával, vážně nepředstavuju....

Jižní Čechy taky mám ráda, ale spíš než protivnský Platan si raději zajděte k Reinerům, až budete v Písku
http://www.chytrazena.cz/prochazka-puvabnym-piskem-21027.html
a třeba najdete další inspiraci na výlety i zde
http://www.chytrazena.cz/cyklotoulky-piseckem-na-vysoky-kamyk-21094.html
nebo
http://www.chytrazena.cz/cyklotoulky-mezi-piskem-a-strakonicemi-21095.html
Obrázek uživatelky
profil
jsem nikdy neslyšela, ale musí to být kouzelné místo. Ráda jsem si článek přečetla!SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Pěkný článek. Místa,která popisuješ, včetně Lomečku, jsou i mou srdeční záležitostí.Smajlík Dík.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles