Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 20.09. 2018
Dnes má svátek Oleg
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Výletování po severních Čechách, I. část

3. 07. 2014 | Česká republika

Letos jsme se s přítelem dohodli, že budeme podnikat výlety po krásách Česka. Nikdo z nás dosud nenavštívil severní Čechy a tak bylo načase to změnit. Na 2 květnové noci jsme si rezervovali hotel v Jiříkově, co by kamenem dohodil od hranic s Německem. Sbírám turistické známky, malá dřevěná kolečka s vypáleným číslem a obrázkem.

Vztahují se k turisticky významnému místu, např. hradu, zámku, historickému městu, památníku, muzeu,... K dnešnímu dni jich bylo vydáno 2079. Těšila jsem se, že se má sbírka zase o pár kousků rozroste. Předem jsme si naplánovali pouze trasu do hotelu a další dny jsme prostě chtěli jezdit po okolí. Na výlet jsem se náležitě připravila a studovala mapu, jaká místa by nás mohla zajímat, co bychom si rozhodně neměli nechat ujít a jaké známky bych mohla ukořistit. Přítel naštěstí chápe mé sběratelské nadšení a tak nepadl do mdlob, když jsem mu ukázala 7 stránek s vypsanými známkovanými místy a jejich krátkými popisy. Protože jsme dopředu nevěděli, kam se vydáme, vypsala jsem zkrátka všechny možné známkové body v oblasti. K mé velké radosti se spousta známek nacházela přímo na trase Praha-hotel.

severní ČechyZ Prahy jsme vyjeli brzy ráno. Trochu nám dělalo starosti počasí, protože meteorologové hlásili přeháňky. Výlet jsme chtěli strávit aktivně a případné deště by nám ho zkazily. První zastávkou se stala obec Želízy. Už ze silnice jsou vidět obří sochy Čertovy hlavy vytesané do pískovcových skal. Sochař Václav Levý jich v okolí obce vytesal mnohem víc a vede k nim značená stezka. Nás ale ještě čekala dlouhá cesta, proto jsme nasedli do auta a vyrazili do města Dubá, jež má ve znaku dubovou ratolest se třemi žaludy a kde je v jižní části města k vidění sušárna chmele. Technická památka už bohužel delší dobu nefunguje a chátrá. Naopak mile nás překvapil skalní hrad Jestřebí, který dříve patřil pánům z Dubé.

Vystoupali jsme cestičkou kolem zvonice k pískovcovému bloku, na kterém se negativně podepsalo lámání skály ke stavebním účelům. Po několika příkrých schodech se objevila travou porostlá plošina a z ní se nám naskytl nádherný rozhled po libereckém kraji a vesnici nesoucí stejné jméno jako hrad. Zeleň, kopce a mraky honící se po obloze. Jeden z nich vypadal obzvlášť hrozivě a tak jsme se vydali dál. 

U Máchova jezera nás přivítal neobvyklý klid. Sezóna ještě nezačala a návštěvníků zde bylo poskrovnu. Ticho rušilo pouze šplouchání vln. Voda byla čistá, ale studená. Na druhé straně jezera se majestátně tyčil Bezděz. Procházeli jsme se po pláži a hledali Jarmilinu skálu. Vyhnaly nás až první dešťové kapky. Než jsme dojeli do starobylého města Česká Lípa, bylo už po dešti. Zamířili jsme k vodnímu hradu Lipý, ale tam nás čekalo zklamání, protože byl zavřený. Prohlédli jsme si jej tedy alespoň zvenku. Za mohutnými stěnami pocházejícími ze 13. stol. se nacházela travnatá plocha s májkou. Ve městě jsme se zdrželi na oběd a posilnění jsme vyrazili směr Nový Bor. Toto město proslulo výrobou skla, takže jsme si nenechali ujít návštěvu zdejšího sklářského muzea. Jako vstupenku jsme dostali pohled s motivem výrobku ze skla, který jsme si navíc mohli sami vybrat. Muzeum seznamuje návštěvníky s různými technikami výroby a k vidění je spousta exponátů. Některé mají takové tvary, že lze jen stěží uvěřit, že je něco takového možné vyrobit. Když jsme se dostatečně vynadívali, pokračovali jsme v cestě.

Další zastávkou se měla stát zřícenina Tolštejn. Zaparkovali jsme a vydali se na výšlap do kopce, na němž zřícenina stojí. Ve středověku sloužil tento hrad k ochraně cesty do Lužic. V 17. stol. jej však Švédové vypálili. Zbytky hradeb, pokryté žlutými kvítky tařice skalní, na nás dýchly starodávnou atmosférou. Dřevěné posezení zvalo k odpočinku. Hned u zříceniny se nachází Hradní restaurace, kde se dá kromě občerstvení koupit také známka a vstupenka na vyhlídku. Za krásného a jasného počasí skýtá rozhled po území Čech a Saska. Když jsme se dostatečně pokochali, sešli jsme z kopce a zamířili do nedalekého Jiřetína pod Jedlovou a odtamtud po krátkém bloudění do Jiříkova, kde jsme se ubytovali v hotelu.

Další den nás čekalo výletování po okolí, ale o tom až příště.


Neri - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Výletování po severních Čechách, I. část:

Výletování po severních Čechách, I. část
Výletování po severních Čechách, I. část
Výletování po severních Čechách, I. část
 Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Tento kraj velice dobře znám at to je Město zvané Doksy-muzeum K.H.Máchy,muzeum-Čtyřilístku a také kino, Jedlová a okolí,viz.Tolštejn atd,vřele mohu doporučit.
Obrázek uživatelky
profil
Smajlíkuž mám v poznámkách poznačené Želízy a Čertovy hlavy.. my s mužem občas taky vyrazíme po naší zemičce, tak třeba někdy taky zavítáme..SmajlíkDíky za tip..
Obrázek uživatelky
profil
Z vašeho výletu znám pouze Máchovo jezero a hrad Bezděz.
Čertovy kameny jsme neviděli, ale co nebylo , může být.
Hezký článek.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
krásný článekSmajlíkpřed týdnem jsme byli v Doksech,znám ten kraj velice dobře.SmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
všechna ta místa máme prochozená a rádi se tam vracíme, pořád je co objevovat. Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles