Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 19.02. 2019
Dnes má svátek Patrik
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Vyměňte si cylindrickou vložku ve dveřích sama a rychle

1. 04. 2017 | Rekonstrukce
Výměna cylindrické vložky ve dveřích se může zdát jako složitý úkol, který se neobejde bez zručné ruky řemeslníka, ale opak je pravdou. Zvládne to v podstatě každý a nezabere to víc než deset minut. Přesvědčíme Vás v našem jednoduchém návodu. Kromě vložky vám stačí jen dvě věci. Správný šroubovák a metr nebo pravítko.

Krok 1: Změřte velikost staré vložky

Nejprve musíte vložku změřit, abyste mohli koupit tu správnou náhradu. Otevřete dveře a všimněte si šroubku pod tou částí zámku, která se vysouvá při otáčení klíčem (odborně se nazývá závora). Tento šroub drží celou cylindrickou vložku ve dveřích a slouží jako výchozí bod pro naše měření. Od středu tohoto šroubu si změřte velikost k vnější hraně kování na venkovní straně dveří (tedy k místu, kde zámková vložka vystupuje ze dveří do prostoru) a získáte rozměr A. Poté od toho stejného středu změřte stejným způsobem vložku k hraně kování na domovní straně dveří a získáte rozměr B. Tyto rozměry se uvádí v milimetrech. Díky tomu máme zjištěnou velikost vložky, kterou budeme potřebovat (například 30 mm + 35 mm).

výměna vložekKrok 2: Výběr nové vložky

Nejdůležitějším krokem je výběr nové cylindrické vložky, protože ty jsou zejména u bytů (ale často i u domů) nejslabším bezpečnostním prvkem, který chrání váš majetek před zloději. Tyto vložky tedy musí být natolik bezpečné, aby vás ochránily před destruktivními i tichými zlodějskými technikami.

Jak to poznat?
Bezpečnost cylindrických vložek se určuje podle státních norem (hledejte na krabičce výrobku čísla ČSN EN 1303 a ČSN EN 1627) na škále od jedné do čtyř. Platí, že čím vyšší číslo, tím větší ochranu poskytují. Na jedničku a dvojku rovnou zapomeňte a hledejte spíše třídy vyšší. I v těchto kategoriích je výběr na trhu opravdu široký.
Vložku kupujte vždy pouze ve specializovaných prodejnách, jen tak budete mít jistotu, že je kvalitní. Naprosto se vyhněte tržnicím, kde vás sice lákají na nízkou cenu, ale vložka nevydrží doslova vůbec nic – natož pak metody zkušeného recidivisty.

Krok 3: Vychytávky pro vaše pohodlí

Vložky 3 a 4. bezpečnostní třídy od kvalitních výrobců nabízí celou řadu zajímavých vychytávek, které vám značně zjednoduší život. Pokud se doma chcete cítit bezpečně, kupte vložku s uzamykatelnou olivou. Můžete se doma uzamknout bez nutnosti mít „klíče v zámku“, přičemž zámek je z druhé strany pomocí klíče možné jednoduše odemknout. Pokud někdo z vaší rodiny například ztratí klíč, je možné olivu povytáhnout přes bezpečnostní pojistku a pak se do zevnitř uzamčeného bytu nedostane nikdo, i kdyby měl správné klíče.
Pokud budete u rodinného domu měnit více cylindrických vložek, není problém odemykat je jediným klíčem – stačí poprosit prodejce, aby vám je sjednotil na tzv. společný uzávěr.

výměna zámku
Krok 4: Demontáž staré vložky

Máte koupenou novou vložku? Můžeme začít s výměnou. Zasuňte klíč do zámku a pomocí šroubováku s odpovídajícím hrotem (buď bude klasický, nebo křížový, nemáte-li křížový šroubovák, s trochou štěstí ho nahradí ten klasický) vyšroubujte šroub, od kterého jste měřili velikost zámkové vložky. Pokud máte vložku ve dveřích dlouho, je možné, že šroubek bude zarezlý a nepůjde s ním otáčet. V takových případech není potřeba propadat panice, pokud zrovna nemáte po ruce nějakého siláka. Za hlavičku šroubku se pokuste dostat co nejvíce oleje, který vrut šroubu promaže a usnadní vám jeho vymontování. K tomu vám úplně bohatě postačí třeba olej pro šicí stroje nebo kuchyňský. Až bude šroub venku, tak ještě nemusíte mít vyhráno. Pokud vložka nejde vytáhnout, zkuste do ní zasunout klíč a pootočit. Zub, který slouží k samotnému zamykání dveří, nemusí být totiž v zákrytu s vložkou. Jakmile ho srovnáte, půjde vložka ven jednoduše.

výměna vložky

Krok 5: Zasuňte novou vložku

Opačným způsobem, než jste vložku vyjmuli, vložíte novou. Opět do vložky zastrčte klíč, srovnejte zub a vsuňte ji do mezery. Zašroubujte šroub zpátky a přiměřeně dotáhněte. Vložka by v ideálním případě neměla vyčnívat víc než 3mm na venkovní straně dveří. Je to z důvodů bezpečnosti a ochranou před vytržením vložky. Prodejní velikosti vložek jsou odstupňované po pěti milimetrech, takže pokud jste na začátku měřili nepřesně, můžete poprosit o výměnu na lepší rozměr. A pak už si jen stačí pogratulovat k výkonu a těšit se z vyšší bezpečnosti vlastního domova!

Blahopřejeme!!

Zdroj, foto: Tokoz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles