Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 23.10. 2018
Dnes má svátek Teodor
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Výstava Mirka Hrdinová – obrazy

3. 10. 2010 | Kultura
Galerie Chodovská tvrz Vás zve od 6. října do 31. října 2010 na výstavu:
Mirka Hrdinová – obrazy

Výstava v galerii Chodovská tvrz je průřezem tvorby Mirky Hrdinové (nar. 1964) za posledních deset let. V obrazech z tohoto období se prolíná několik tematických rovin. Inspiraci pro obrazy hledá autorka nejen v prožitku krajiny, ale i ve figuře, respektive v tom, co může figurální kompozice vyjádřit ve vztahu k lidské situaci.


„Ráda mluvím. A ráda mluvím o obrazech – o těch, které mám ráda, které se mi líbí nebo nelíbí. O těch dobrých a dokonce i o těch špatných. O vlastních obrazech se mi ale nikdy mluvit nechce. Když se mě někdo zeptá: „A co vlastně maluješ?“ většinou mě uvede do rozpaků. Protože – jak (a proč) mluvit o něčem, co jste namalovali právě proto, že se to slovy mirka-hrdinovavyjádřit nedá? Vždyť obraz sám o sobě je sdělením (a sdílením) vzpomínky, pocitu, prožitku, příběhu, které, uzamčeno do slov, by nebylo dost přesné. Obraz sám je partner v dialogu. Nejen pro diváka, ale i pro mě. A věřte, někdy to není příliš poklidná debata. Na druhou stranu - s každým dokončeným obrazem (a někdy je zatraceně těžké říct: Hotovo) se dozvíte něco nového, nejen o tom, co malujete, ale i o sobě. To nové zase otvírá další dveře a klade další otázky. Takže ty polemiky s plátnem nakonec vždycky stojí za to. Přála bych si, aby si kus toho pocitu odnesl i divák…“ uvádí Mirka Hrdinová ke své tvorbě.

Těžištěm autorčiny práce v oblasti volné tvorby je expresivně figurativní malba (především olej na plátně). Vedle malby se zabývá i volnou grafikou (suchá jehla, linoryt) s převážně literární inspirací. Mnoho let se věnuje rovněž grafickému designu – pracuje jako grafik KD Mlejn v Praze a kromě toho spolupracuje s řadou firem a organizací na tvorbě koncepce propagačních materiálů, logotypů, ilustrací a návrhů. (Za všechny např. Supraphon, Divadelní ústav / ASSITEJ, A.R.G.O., nakladatelství Jinan a H&H, Rocková škola Come To Jam nebo Klub Porta Praha. )

Nedílnou součástí její práce je rovněž práce pro divadlo – konkrétně pro divadlo Radar v Praze 7, kde kromě plakátů a programů navrhla kostýmy a scénu k mnoha inscenacím. V minulosti se zabývala i pedagogickou činností – jako lektorka výtvarných kurzů a profesorka výtvarné výchovy na gymnáziu.

Malířka Mirka Hrdinová není na umělecké scéně nějaký nováček, který by teprve tápavě hledal obrysy tvaru, kterým by vyjádřila svůj vztah ke světu. Již mirka-hrdinova-planouci-dnypřed časem si určila pro sebe, že její umění nebude jen vyjádřením tvarů, komponováním linií nebo zachycením barev, to by jí bylo tuze málo. Chce svým malířstvím postihnout cosi ze současné skutečnosti naší doby, například z onoho fenoménu, který se stal součástí našich životů, jakým se stalo cestování, tj. ono křížení mezi městy, mezi historií a stavebnictvím, střída mezi zahradní zídkou a robustním venkovním schodištěm chicagského činžáku, šíře, která se rozvírá mezi otevřeností náměstí v Sieně a noční opuštěností prostoru v americkém městě, ve kterém hraje jen tak pro sebe skupina jazzových muzikantů.

Hrdinová ukazuje na svých velkých plátnech krajinu, jak ji vnímá moderní člověk, který cestuje nejen za zrakovými a jinými zážitky, ale také testuje obyvatelnost tohoto světa a tím také testuje sám sebe. Výsledek její malby je souhrn takového zážitku, v němž je čistá malba součástí celé kompozice a spoluvyjádřením dojmu. Hrdinová patří k českým umělcům, kteří i v této pro umění kritické době věří na sílu barvy a tvaru.

Vernisáž se koná v úterý 5. října 2010 od 18:00 hodin ve Velké galerii Chodovské tvrze.


Společné výstavy (výběr):
1986 - Divadlo hudby – Praha, 1990 - OKD Stodůlky – Praha, 1990 - Haus St. Josef - Matran, Švýcarsko, 1992 - Výtvarný salon Sdružení malířů Praha - Galerie Citadela - Praha
1998 - Výstava pro nadaci Musica noster amor - Galerie MIRO – Praha, 2000 - Salon 2000 - Sjezdový palác Výstaviště – Praha, 2009 – Delirium  

Samostatné výstavy (výběr):
1989 - Galerie v Karlově ulici – Praha, 1990 - Klub školství a vědy – Praha, 1991 - Supraclub – Praha, 1992 - Galerie Luka – Praha, 1994 - Galerie Domino – Praha, 1995 - „Keltská krajina“ - Výstavní síň Atrium – Praha, 1997 - Galerie Řásnovka – Praha, 2000 – Grafika – Galerie Café Locál, 2000 - Galerie Bolka Polívky – Brno
2001 –  „Obrazy  (Amerika)“ - Galerie Luka – Praha, 2001 - Galerie Nostalgická myš – Šemánovice u Kokořína, 2003 – „Obrazy“ – Galerie Café Locál Praha, 2006 – „ Kostýmy, scéna“ - Galerie Café Locál Praha

Obrazy v soukromých sbírkách ve Francii, USA, Chorvatsku, Čechách a na Slovensku.

Zdroj: Chodovská tvrz

Veronika J.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
zvláštne umenie
Obrázek uživatelky
profil
něco maluje, a neví co ...no nevím, šla bych na výstavu tam, kde vím, "co mě čeká" ...Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
pro vystavu.Skoda, ze uz skoncila a precetla jsem az dnes
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles