Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 20.10. 2018
Dnes má svátek Vendelín
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Vzpomínky na kukuřičné pole

27. 06. 2011 | Vaše příběhy
Fotografie, kterou vám chci ukázat, vypadá na první pohled docela obyčejně. Když se pozorně zadíváte, uvidíte na ní hromady velkých klád na hlinitém dvorku, v pozadí s chřadnoucím lesem. Ale kdybych stejně místo vyfotila před patnácti lety, zelenal by se přes celý objektiv svěže zelený kukuřičný lán…

Kukuřičné pole bylo vždycky naše oblíbené místo, když jsme byli děti. Co se pamatuji, rostla na tom místě pouze kukuřice. Jen jednou nám tam místo ní naseli řepku olejku, ale zase od toho upustili. Kukuřici se tady prostě dařilo nejlépe. Pole kukuřice bylo krásné v každém ročním období.

Na jaře jsme fascinovaně pozorovali ploužící se traktory, které vysévaly do zorané země kukuřičná zrna. Netrvalo dlouho a na povrch se začaly drát drobné zelené prstíky. Chodili jsme se na ně dívat a popoháněli je k růstu – i když teď vím, že těch několik konviček vody, uloupených ze zahrady, nemohlo mít na tak velké pole žádný vliv. U lesa se začaly objevovat stopy srnek, které chodily jemné výhonky spásat a  když jste měli štěstí, mohli jste je navečer nebo brzy zrána i spatřit. Bylo jich tu celé stádo a nikdy nechyběli ani malí srnečci.

Když byly rostlinky kukuřice větší, neznali jsme lepší zábavu, než skrz pole chodit a vytvářet cestičky a bludiště. Dospělí nám to sice zakazovali, ale co si dělala banda 6-8letých špuntů z nějakých zákazů. Když začínaly vyrůstat malé zelené kukuřičné klásky, chodili jsme na ně každý den – neznám nic lepšího na svačinu. Spolu s malými kukuřičkami rostly i stvoly, které je nesly, takže brzy byly vyšší než my a dalo se v nich snadno ztratit. Rozběhli jsme se po poli a pak se vzájemně svolávali. Byla to velká legrace.

Kukuřice uzrály a kombajny je přijely sesbírat. Před nimi vždycky z pole prchala spousta zvířat. Hlavně zajíci, ale také koroptvičky a bažanti. Sem tam i nějaká srnka. A když bylo pole sklizeno, sloužilo nám jako skvělé stanoviště pro podzimní pouštění draků – směrem k lesu se totiž mírně svažuje, takže stačilo rozběhnout se po kopci dolů a drak vyletěl k obloze jako o závod. A v zimě jsme zase vyšlapávali do sněhu cestičky a leháním na zem vytvářeli andělíčky. Dalo se tu i sáňkovat i bobovat.

Jednoho jara ale na pole traktory nepřijely. Vystřídaly je bagry, které začaly hloubit základy pro továrnu na nanuková dřívka. A tím skončily naše bezstarostné kukuřičné roky. Z našeho domku na samotě u lesa se brzy stal domek uprostřed vesnice, protože i velký sad se z velké části změnil na obytné parcely s nově postavenými domy pro dělníky továrny. V továrně se pracuje ve dne v noci kromě neděle.

Už není slyšet kvákání žab od nedalekého rybníka a před les se nechodí pást srnky. A cestička, která dřív vedla kolem kukuřičného pole směrem k lesu, vás dnes zavede jen ke skladišti kulatiny a k několika nezdravě vypadajícím stromům, pod kterými nerostou na podzim ani houby. A takové to tu kdysi bývalo krásné…Notburga - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
když se dívám na vykácený les, který byl plný hub a vím, že vzrostlý les na tom místě už neuvidím .. snad moji vnuci...
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zlaťáky