Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 23.10. 2018
Dnes má svátek Teodor
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Vztahy mezi sourozenci

20. 01. 2011 | Výchova

Chovají se k sobě vaše děti „jako pes a kočka“? Nebo jsou to nejlepší kamarádi? Pravděpodobně jak kdy. Sourozenecké vztahy mohou být komplikované, to určitě ví řada z vás i z vlastní zkušenosti. Co tedy můžeme udělat pro to, aby spolu naše děti vycházely co nejlépe? Především bychom se jejich vzájemným vztahům měli snažit porozumět. Co nejvíce ovlivňuje vztahy našich dětí?

 

  1. Věkový rozdíl – pokud nemáte dvojčata (troj, čtyř...:-) ) Vždy bylo starší dítě po určitou dobu zvyklé na roli jedináčka. Nového sourozence proto často bere jako „nevítanou konkurenci“. Věnují-li však rodiče i ostatní členové rodiny zvýšenou pozornost i staršímu dítěti, hravě si na situaci zvykne.
  2. Žárlivost – hýbe nejen dětskými vztahy, ale často (přiznejme si to) i vztahy mezi dospělými! Vždy můžeme najít něco, co má někdo druhý a my ne. Mezi klasické bolístky tohoto typu u dětí patří dvojice argumentů: „On je malý a může všechno,“ a „On je velký a může všechno“. Těžko se dětem vysvětluje, jaký je rozdíl mezi pětiletým a dvanáctiletým sourozencem...
  3. Různá pozornost okolí – to je vážný problém a děti jsou na něj velice citlivé! Někdy se prostě věnujete více jednomu než druhému (stačí, když je jedno dítě nachlazené, jde do první třídy, případně má nějakou „aktuální“ bolístku). Přece nebudeme svůj čas s dětmi měřit stopkami, že? Někdy však skutečně rodiče, případně ostatní členové rodiny, přistupují ke každému z dětí jinak – teta si prostě více rozumí s holčičkami, strejda si spíš pohraje s osmiletým klukem než s batoletem, bratranec vyhledává sestřenici, která je mu věkově (a rozumově) blíže.
  4. Povahy dětí – pochází sice ze „stejného“ hnízda, ale jejich duše, náladovost, aktivita, zájmy, rozumové schopnosti – to vše se může velmi odlišovat. Dbejme tedy na to, abychom k dětem přistupovali skutečně individuálně a hlavně se vyhněme větám ve stylu: „Tedy čím to je, to Honzíkovi to šlo ve škole samo!“
  5. Dětské boje – smiřme se s tím, že jsou normální. Pochopitelně do určité míry, kterou nesmí děti překročit! Sourozenci se perou, hádají, dělají si naschvály... Proč? Většinou spolu (ať už dobrovolně nebo nedobrovolně) tráví poměrně dost času a navíc v rodině mají podobné postavení. (Malý Tonda se pravděpodobně jen tak nepustí pěstmi do tatínka, ale do brášky – to je jiná...) Určitě jste si také všimli častého jevu, kdy se oba sourozenci velmi rychle smíří a postaví na jednu stranu v okamžiku, kdy do jejich souboje vpadne rodič a začne situaci řešit. A to je přece ten nejlepší důkaz, že to mezi nimi ve skutečnosti klape. :-)

 

Když budeme mít pocit, že se naše děti snad nemají ani trochu rády, vzpomeňme si na vlastní dětství. Zamkla vás sestra v pokoji? Nasypali jste jí do jídla celou pepřenku? Počmárali jste její knížku? A přesto jste se měli (alespoň většinou) rádi, že?

 

agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
taky to znám někdy je to na zbláznění mám 2 holky a kluka,ale jinak se maj rádiSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
vždy budú aj škriepky
Obrázek uživatelky
profil
mam tři male kluky,tak vím co to je.Hodne z toho znám,vlastně uplně všechno.A navíc já jsu ze čtyř dětí,mám tři bratry.SmajlíkSmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Hromada zlaťáků